Cluj University Press, István M. Fehér
This research was supported by the European Union and the State of Hungary, co-financed by the European Social Fund in the framework of TÁMOP 4.2.4. A/1-11-1-2012-0001 National Excellence Program.
Kossuth Kiadó, Bertrand Russell
Az új kiadás három fontos követelménynek próbál eleget tenni: a korszerű és közérthető filozófiai köznyelv kívánalmainak, a szöveghűségnek és a teljességnek. Az első két követelmény teljesüléséről nem a mi hivatásunk véleményt mondani; csupán annyit kívánunk megjegyezni, hogy a szöveg általános arculatának kialakításában figyelembe vettük két korszerű Russell-fordítás (Filozófiai fejlődésem. Gondolat 1968. ford. Fehér Ferenc; Miszticizmus és logika. Helikon-Európa 1976. Ford. Márkus György) stílusát és fogalomhasználatát.
Typotex, E. Szabó László
A kötet fő kérdése, hogy a világot vajon a vak véletlen uralja – ahogyan a kvantummechanika tételeiből következik –, vagy a lét teljes mértékben determinált – ahogyan a relativitáselmélet tételeiből következik. A könyv egyaránt szól a szakmai közönségnek, a fizikát vagy filozófiát tanulóknak és mindazoknak, akiket a fenti kérdések foglalkoztatnak.
Kossuth Kiadó, Nigel Warburton
A filozófia mibenlétére vonatkozó kérdés - hogy tudniillik: Mi a filozófia? - híres arról, hogy nem könnyű megfelelni rá. A legegyszerűbb válasz talán azt mondani: a filozófia az, amit a filozófusok csinálnak, s azzal Platón, Arisztotelész, Descartes, Hume, Kant, Russell, Wittgenstein, Sartre és más híres filozófusok műveire mutatni. Ezzel a válasszal azonban nem sokra megy az, aki épp csak hogy ismerkedik a filozófiával, mivel nem valószínű, hogy bármit is olvasott volna a szóban forgó szerzőktől. Ha pedig történetesen olvasott is, nem biztos, hogy a felsorolt szerzők közös vonását - ha egyáltalán van - olyan könnyű megragadni. De válaszolhatunk így is: a filozófia: egy görög szóból származik, melynek jelentése: "a bölcsesség szeretete". Ez azonban meglehetősen homályos és még kevésbé segíti a megértést, mint ha azt mondjuk, hogy a filozófia az, amit a filozófusok művelnek. Szükség van tehát néhány általános megjegyzésre arról, hogy mi is a filozófia.
Kossuth Kiadó, Brian Davies
Nehéz megmondani, valójában mi is a vallásfilozófia. Meghatározhatjuk úgy, mint a vallásról való filozofálást, de mivel az emberek mást és mást értenek filozófián, illetve valláson, ezért ez a definíció nem a legszerencsésebb. A vallásfilozófia ma virágzó filozófiai szakterület. Körülbelül harminc évvel ezelőtt még kevés vallásfilozófussal lehetett találkozni, ma viszont sok tudós műveli ezt a területet, és számos ilyen tárgyú tanulmány is jelenik meg. E szaktudomány képviselői közül sokan vallásfilozófusnak is neveznék magukat. Elhamarkodottság lenne azonban ebből azt a következtetést levonni, hogy a vallásfilozófia könnyűszerrel meghatározható fogalom - ez a tudomány ugyanis nem különböztethető meg a többitől oly módon, ahogyan például a kémia a hímzéstől.
Hallgatói Információs Központ, Némedi Dénes
Atlantisz Könyvkiadó, René Descartes
Talán csak az az egy, hogy semmi sem bizonyos...
Atlantisz Könyvkiadó, Alexander Gottlieb Baumgarten
Baumgarten (1714-1762) klasszikus esztétikája - az érzékiség emancipációja - először dolgozza ki a tudományétól különböző művészi megismerés elméletét.
Budapesti Corvinus Egyetem, Ujvári Márta
Az episztemológia jegyzet ráépül az alapképzésre, ahol a Filozófia/A tárgy bevezetést nyújt az egymással összefüggő két filozófiai diszciplína, a metafizika és az episztemológia fogalmi alapjába és történeti háttérébe. A jelen mester kurzus jegyzete részletesen tárgyalja a propozícionális tudás feltételeit, a különböző igazságelméleteket, továbbá az igazolás funádcionalista és koherentista elméleteit. Sor kerül a szkeptikus kihívásra és a konstruktív szkepszis által motivált módszertani elvekre is, amelyek a szociológiában mint társadalomtudományban is jelentkeznek.
Osiris Kiadó, Huoranszki Ferenc
Olvasása nem feltételez előzetes filozófiai vagy filozófiatörténeti ismereteket, csak a filozófia iránti érdeklődést. Amennyire lehetett, igyekeztem mellőzni a felesleges szakzsargont. Amikor ez nem volt lehetséges (és sok esetben nem volt az, hiszen a filozófia többek között szakma is, aminek megvan a maga sajátos szaknyelve és kifejezési formája), akkor arra törekedtem, hogy röviden érthetővé tegyem az egyes terminusok jelentését. A filozófus olvasót arra kérem, viselje türelemmel ezeket a számára talán feleslegesnek tűnő magyarázatokat.