Köles Péter (2011)
Szent István Egyetem
Lassan Magyarországra is begyűrűznek a települési csapadékvíz-hasznosítás tekintetében a nyugat-európai trendek. Számos hazai és külföldi cég forgalmaz már házi tetővízgyűjtő rendszereket (ciszternát és gépészetet) és akad magyar gyártó is. http://www.ciszterna.hu/
Az esővízgyűjtés sorrendben a következő egyszerű folyamatokból áll:
Gyűjtés
Szűrés (rácsszűrők, homokszűrők, stb.)
Tárolás (esővízgyűjtő tartályok)
Felhasználás (öntözés, stb.)
Fölösleg elhelyezése (elszivárogtatás, élővízbe engedés, stb.)
Környezettudatos vízgazdálkodás
http://www.pannonmuhely.hu/szellozes.php
A természeti erőforrások felhasználása során a fenntarthatóság biztosítása éppolyan fontos a vízfelhasználás esetében is, mint a fűtésre vagy melegvíz előállításra használt rendszereknél.
Milyen megoldások vannak a fenntarthatóság biztosítására?
vízigény csökkentése: víztakarékos csaptelepek és szerelvények beépítésével (a háztartásokban az átlagos vízfogyasztás 140 l/nap/fő értékről 60 l/nap/fő értékre csökkenthető.
ivóvíz minőségű víz felhasználásának csökkentése, helyettesítése a felhasználási célnak megfelelő vízzel:
tetőfelületről összegyűjtött csapadékvíz locsolásra, mosásra, WC öblítésre,
másodlagosan felhasználható szürke víz WC öblítésre.
7.6. ábra. Családi házak vízfelhasználásának megoszlása (I.)
Milyen további előnyei vannak a vízfelhasználás csökkentésének?
csatornahálózat terhelése is csökken,
az esővíz lágy víz, ezért nem szükséges vízlágyító anyagok használata.
Műszaki megvalósíthatóság:
épületben két külön vízvezeték kivitelezése,
csapadékvíz gyűjtését, tárolását biztosítani kell, ami új építés esetén viszonylag kis ráfordítással megoldható egy kültéren elhelyezett, földbe süllyesztett tároló tartály (beton vagy műanyag) beépítésével.
Miért érdemes az esővizet hasznosítani?
http://kertszombathely.hu/page10.html
Ivóvíz megtakarítás és környezetvédelem
Ha az egyre emelkedő vízdíjakból indulunk ki, egy teljes csapadékvíz-hasznosító berendezés beépítése néhány év alatt megtérül. (Több európai országban az önkormányzatok a csapadékvíz felhasználását és elszivárogtatását anyagilag is támogatják.)
A víz minőségében megbízhat
A jól bevált GRAF szűréstechnikával a víz mindig tiszta és szagtalan marad. A csapadékvíz hasznosító berendezésekből származó víz egészségügyi szempontból nem ad okot aggodalomra. Ezt számos független intézet vizsgálata is bizonyította (pl. a brémai Egészségügyi Intézet).
A víz egyre drágább
A víz drága termék: az állandó vagy kissé csökkenő fogyasztás ellenére évről-évre többet fizetünk a vízért. Az áremelkedés háttere: mind az ivóvíz előállítás, mind a szennyvízelvezetés egyre többe kerül. Ezen kívül sok helyütt csökken a talajvíz szintje. Következésképpen az ivóvíz tartalékok összességében kisebbek lesznek – ez is felhajtja az árakat. A drágulás belátható időn belül bizonyára nem fog megállni.
A csapadékvíz hasznosításával akár 50%-nyi ivóvizet is meg lehet takarítani
Ha a személyenként és naponta átlagosan elfogyasztott 150 liter ivóvíz megoszlását megnézzük, látható, hogy a víz 50%-át könnyen lehetne csapadékvízzel helyettesíteni. A csapadékvíz használható a WC öblítéstől kezdve a mosáson át a takarításig és a kert öntözéséig.
7.7. ábra. Családi házak vízfelhasználásának megoszlása (II.)
Szikkasztás
A szikkasztó berendezés méretezésénél és kivitelezésénél a vonatkozó jogszabályokat figyelembe kell venni (1995. évi LVII. Törvény és a hozzá kapcsolódó országos és helyi rendeletek valamint az országos szabványok). A méretezés alapja a helyi záporok gyakorisága és intenzitása. A magyar előírásoknak megfelelően általában az adott területre 10 perc alatt 1, 2 és 4 éves visszatérési periódusonként lehullott maximális csapadékösszegek értékeit kell figyelembe venni. A mértékadó csapadékmennyiségen kívül a talaj vízvezető képességi együtthatóját, valamint a csatlakozó felület nagyságát és a lefolyási tényezőt is figyelembe kell venni a méretezésnél.
A csapadékvíz-hasznosítás típusai
http://www.mfk.unideb.hu/userdir/dmk/docs/20091/09_1_03.pdf
A csapadékvíz települési hasznosítása terén alapvetően két irányról, a csapadékvíz két típusáról beszélhetünk:
az egyik a tetővizek hasznosítása,
a másik a burkolt (és burkolatlan) felületekről lefolyó csapadékvizek összegyűjtése, felhasználása.
A háztartások vízgazdálkodásában az épületek tetejéről lefolyó víz hasznosítása játszik szerepet, ezzel szemben a burkolt felületekről lefolyó vizek kezelése már települési szintű tevékenység. Mindkét csapadékvíz típusnak óriási jelentősége lehet az elkövetkező évtizedek hazai települési vízgazdálkodásban.
Csapadékvíz gyűjtése otthon
Miért nem szabad a szennyvízcsatornába vezetni a csapadékvizet? A városi szennyvíztisztítók adott lakos számra (ún. lakos egyenértékre) vannak tervezve, méretezve. A biológiai tisztítók érzékenyek a terhelés ingadozására - tehát a nagy mennyiségű csapadékvíz (több tízezer négyzetméter tetőfelületre lehullott eső - több ezer m3 viszonylag tiszta esővíz) egyszerűen kiöblíti a tisztítóműből a biológiai tisztítást végző baktériumokat! Ezután hetekig tart az eredeti állapot visszaállítása, amíg a város szennyvize rosszabb tisztítási fok után kerül élővizeinkbe, adott befogadókba, de biztos, hogy a környezetünkbe.
Minden épületre elhelyezhető ereszcsatorna, ahonnan a csapadékot össze lehet gyűjteni. A tető minden egyes négyzetméteréről évente 500-700 liter, igen jó minőségű víz gyűlik össze.