Ádány Róza (2011)
Debreceni Egyetem
Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint a szexuális egészség a testi, lelki és társas jólét állapota a szexualitás vonatkozásában, ami a téma pozitív és tiszteletteljes megközelítését igényli. A szexuális egészség feltételezi az örömöt adó és biztonságos szexuális élményeket, amelyek mentesek a kényszerítéstől, a diszkriminációtól és az erőszaktól.
A szexuális egészséget fenyegetik a nemi betegségek, a nem kívánt terhességek, a túl korán, többnyire kortárs vagy partneri nyomásra kezdett nemi élet, a partnerek közti erőszak, azok a kulturális szokások, amelyek a nemi szervek csonkítását idézik elő, illetve az információ és megfelelő szolgáltatások hiánya, amelyek nélkül az egyéneknek nincs módjuk a tájékozott választásra.
A nemi betegségek ismertetése:
http://www.tankonyvtar.hu/altalanos-orvostudomany/tabularium-dermatologiae-080906-298
A szexuális egészséget nagymértékben fenyegeti a családon belüli erőszak, amelynek az esetek többségében nők az áldozatai, s amelyet az Egészségügyi Világszervezet népegészségügyi problémává nyilvánított.
A nők elleni erőszakról bővebben:
http://www.nane.hu/eroszak/index.html
Vizsgálat a nők elleni erőszakról 10 országban:
http://www.who.int/gender/violence/who_multicountry_study/en/
A női nemi szervek csonkításáról:
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en/
A szexuális egészség elérését segíti a nők egyenjogúsítása a családban, a munkában és a gyermekvállalásban is (gender equality). Különbséget kell tenni a biológiai és élettani nem (sex), valamint a társadalmilag és kulturálisan meghatározott nemi szerep (gender) közt. A nem tekintetében jelentős és változtathatatlan különbségek vannak férfiak és nők közt, a nemi szerepek (gender) vonatkozásában azonban a különbségek jó része a világ számos országában hátrányosan érinti a nőket (ugyanazon munkáért alacsonyabb bér, a kontroll hiánya a gyermekvállalás terén, aránytalan teherelosztás a családi életben, stb.). Ezek a különbségek változtathatóak és változtatni is kell rajtuk.
A nemi szerepek egyenjogúsítására az EVSZ stratégiát alkotott:
http://www.who.int/gender/mainstreaming/strategy/en/index.html
A nemi egyenjogúság megvalósítása nemcsak a szexuális élet, hanem az egészség minden dimenziójában javítani fogja a nők és férfiak életminőségét.