Dr. Gyulai István (2011)
Tartalom
Írta: Gyulai István PhD, Széchenyi István Egyetem, Győr
A Európai Unióban számos adatforrás van, egyrészt a tagállamok adatforrásai, másrészt az unió működtetéséhez szükséges össszesített adatok. Elsősorban számunkra a környezetvédelmet érintő adatbázisok fontosak. Ezek közül a következőket mutatjuk be:
- Inspire – az unió területi információs infrastuktúrája, 2010-re tervezett kiépítéssel |
- EPER - Európai emisszió nyilvántartás |
- SEIS, Közös Környezeti Információs Rendszer, 2008-ban kiadott nyilatkozat szerint. |
INSPIRE, Infrastructure for Spatial Information in the European Community, térinformációs infrastruktúra az Európai Unióban
Forrás: Inspire, alapok, példák, teszt eredmények, szerkesztő: Matthaus Schilcher, 2009
2004-ben elfogadták az indítványt, majd 2007-ben Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) támogatásával elindult az INSPIRE megvalósítása, kiadták a 2007/2/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet a térinformációs infrastruktúráról.
A megállapodás lényege egyrészt, hogy „a tagállamoknak általában véve ingyenesen elérhetővé kell tenniük a területi adathalmazok keresését és megtekintését biztosító szolgáltatásokat”, másrészt pedig, „a tagállamok azon joga, hogy a bizalmas jellegre hivatkozva korlátozzák az információhoz való hozzáférést, összhangban a környezettel kapcsolatos, nyilvános információhoz való hozzáférésről szóló århusi egyezménnyel”. Az egyeztetett szöveg többek között kimondja, hogy az INSPIRE nem érintheti az állami hatóságok létét vagy szellemi termékre vonatkozó tulajdonjogát.
A javaslat kiterjedt a környezet állapotának különös tekintettel a környezetvédelemre, (többek között a levegő, a talaj és a természeti táj) ellenőrzéséhez szükséges információkra.
„Az INSPIRE központi célkitűzése több és jobb területi adat elérhetővé tétele a tagállamokban valamennyi szinten a közösségi politikaalkotás és a közösségi politika megvalósítása számára. Az INSPIRE a környezetvédelmi politikára összpontosít, de felhasználható és a jövőben kiterjeszthető más ágazatokra is, így például a mezőgazdaságra, a közlekedésre és az energiaszektorra.”
Ettől azt várják, hogy közérthetőbbé váljanak az árvizek, a lég- és vízszennyeződés okozta problémák, amelyek nem ismernek országhatárokat.
Az INSPIRE azzal a céllal indult, hogy összegyűjtse és továbbfejlessze a tagállamok térinformatikai és területi adataira (mint űrfelvételek, hőmérséklet, csapadékmennyiség) vonatkozó szabványokat az EU-s intézkedések tervezése és megvalósításaérdekében a környezet, közlekedés, az energia és a mezőgazdaság terén.
Az INSPIRE direktíva 26 fejezete lefekteti a uniós téradatok vázát. A leírás 34 téradat csoportot tartalmaz az alábbi szolgáltatásokkal:
-keresés a metaadat bázisban (hol, milyen adat található?) |
-adat megjelenítés (navigáció, nagyítás, stb) |
-letöltések (letöltés vagy ahol lehet, egyenes elérés) |
-transzformációk (adat modell vagy koordináta transzformáció, képátalakítás, ortorektifikálás) |
-segítő szolgálat. |
A határon átnyúló szolgáltatásokat a geoportálokon keresztül teszik elérhetővé.
3.3. ábra - Cseh Köztársaság geoportál, kataszteri térkép és fototérkép Forrás:Role and opportunities of the Czech Office for Surveying, Mapping and Cadastre at the implementationof the INSPIRE directives, Vit Suchanek –Ivana Valdov, 2008
A téradat infrastruktúra az alábbi összetevőket tartalmazza:
térbeli adatokat és az ezekhez kapcsolódó metaadatokat
technikai hátteret, beleértve a szolgáltatásokat, portálokat, használói interfészt, biztonságot, hozzáférési kontrollt
szabványokat: lehetővé téve az egységes használatot
az érdekeltek körét, benne a szolgáltatókat és a használókat, adatkezelőket
törvényes és szervezeti hátteret, koordinációt és monitoringot.
A metaadatokról 2008-ban jelent meg irányelv: 1205/2008/EK rendelet. A rendelet meghatározza a fogalmakat, metaadatelemeket (azonosítás, témakörcsoportok, kulcsszó, földrajzi hely, a létrehozás napja, időbeli érvényesség, térbeli felbontás, minőség, jogi megfelelés, a használatra és hozzáférésre vonatkozó korlátozások, az adatért felelős szervezet).A témakör csoportok az alábbiak (EN ISO 19115 szabvány szerint):
gazdálkodás: állattenyésztés és/vagy növénytermesztés
bióta: természetes növény és állatvilág
közigazgatási határok
éghajlat, meteorológia, légkör
gazdaság: tevékenységek, foglalkoztatás
domborzat, tengerszint feletti magasság
földtan
egészség: ellátás, humánökológia, biztonság
alaptérképek
katonai támaszpontok
földrajzi fekvés, helymeghatározás
szárazföldi vizek, a víztestek vízrajza, vízelvezetés
óceánok
kataszter: a földterület nyilvántartása és jövöbeli funkciója
az ember által épített környezet
a társadalom és kultúra a területen
szállítás, közüzemi szolgáltatások, távközlés.
A Környezet és Biztonság Monitoring (GMES, Global Monitoring for Environment and Security)
Ezt a szervezetet az Európai Bizottság és az Európai Űrügynökség (ESA) hozta létre, annak érdekében, hogy európai összefogással megteremtsék a környezet és biztonsággal kapcsolatos információk együttes, független elérését. Ezen cél alapját az úrfelvételek illetve a helyszínen végzett (in-situ) észlelések adják. A GMES az űrtechnológia második zászlós hajója a GALILEO (1999, polgári navigációs célú program) mellett. A GMES 2014. évi célkitűzése: új geoinformáció előállítása, 1:50 000 méretarányú felszínborítás/földhasználat térkép, 1:10 000 méretarányú városatlasz 38 európai országról.
Néhány különbség, amelyek jellemzik az INSPIRE-t és a GMES-t:
INSPIRE: törvényes keretek az adatok megosztására, működő (hálózatos) technológia kiépítése, létező adatok a tagországoktól, időnkénti frissítés, adatspecifikáció az egységesítésre, összehangolt elérési szolgáltatások.
GMES: befektetés új geo információk létrehozásáért, innovatív technológia behozatala (adatgyűjtés, geodinamikai folyamatok modellezése), új adatforrások (határokon átnyúló és egész földre kiterjedő adatok), folyamatos adatfrissítés, adat integráció a szolgáltatások számára.
Az INSPIRE és GMES együttes platformot használták a Konstanz tó régió elemzésére, mint teszt területre. Jól használhatónak itélték a württembergi, bajor, svájci és osztrák információs rendszerek határon átnyúló régiós vizsgálatát, ami egyúttal az INSPIRE direktíváknak is megfelelt.