Prof. Tamás János, Dr. Juhász Csaba, Dr. Pregun Csaba, Dr. Nagy Attila, Szőllősi Nikolett, Gerőczi Viktória, Fórián Tünde (2008)
Debreceni Egyetem a TÁMOP 4.1.2 pályázat keretein belül
A munkavédelmi jogszabályi audit egy vállalkozás teljes körű munkavédelmi átvilágítása. Ha egy vállalkozás szeretne a jogszabályokat betartva működni, és bizonytalan jogi megfelelőségéről, akkor célszerű elvégeztetni egy munkavédelmi megfelelőségi vizsgálatot.
A jogszabályi audit célja, hogy a vonatkozó szabályozások betartásának rendszeres ellenőrzésével járuljon hozzá a társaság jogkövető működéséhez.
A munkavédelmi jogszabályi audit lefolytatásának folyamata
1. A megbízó képviselőjével folytatott nyitó megbeszélés, az elvárások pontosítása;
Munkavédelmi, esetleg MEBIR dokumentációk és adatok alapos átvizsgálása, hiányosságok, ellentmondások feltárása;
2. Helyszíni bejárás, amely során a szakértő feltérképezi és dokumentálja a gyakorlatban alkalmazott eljárások munkavédelmi jogszabályoknak történő megfelelését;
Szükség esetén hatósági konzultáció a folyamatban lévő ügyekről;
3. Munkavédelmi jogszabályi audit jelentés elkészítése, amely teljes körűen bemutatja a tapasztalatokat, hiányosságokat, valamint az ezekre vonatkozó intézkedési javaslatokat, tekintettel a probléma súlyosságára és a lehetséges hatósági szankciókra.
Munkavédelmi jogszabálylista (opcionális)
A jogszabályi audit kiegészítéseként megrendelhető a speciálisan ipari megbízókra vonatkozó munkavédelmi jogszabálylista, amelyet minden hónapban elektronikus formában juttatjuk el partnereink részére.
Eredmény
Munkavédelmi jogszabályi audit jelentés átadása
Az auditjelentésben javaslatot tesznek a nem-megfelelőségek javítására
Tanácsadás és konzultáció a munkavédelmi jogszabályoknak való megfelelés elérése érdekében
Előnyök
A munkavédelemmel kapcsolatos szabályozások és előírások betartásának elősegítése;
Kockázatok csökkentése: váratlan események, esetleges munkavédelmi bírságok elkerülésében támogatás;
A munkavédelem rendszerezetté tétele
Az audit összekapcsolható az általános MEBIR audittal
Az MSZ 28001:2008, BS OHSAS 18001:2007 szerinti MEBIR belső audit az MSZ 28001:2008, BS OHSAS 18001:2007 előírásainak való megfelelést vizsgálja. Az audit támogatást nyújt a munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszer működésének és hatékonyságának a fejlesztésében. Elősegíti az MSZ 28001:2008 MEBIR tanúsító auditra felkészülést. A MEBIR audit során szakértőink támogatást nyújtanak az iparági tapasztalatok alapján a munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszer hatékony működtetésére.
A MEBIR belső audit lefolytatásának folyamata
MEBIR auditterv összeállítása, megküldése a Megbízó részére, időpontok egyeztetése
A megbízó képviselőjével folytatott nyitó megbeszélés, az elvárások pontosítása;
A munkavédelmi előírások megvalósítása, a munkavédelem költségei hatékonyan használhatók fel
Helyszíni audittevékenység, bejárás, amely során a szakértő feltérképezi és dokumentálja a gyakorlatban alkalmazott folyamatok MSZ 28001:2008 szabványnak való megfelelést; azaz szakértőink auditbizonyítékokat gyűjtenek az audit kritériumok ellenőrzésére
MEBIR belső audit jelentés elkészítése, amely teljes körűen bemutatja a tapasztalatokat, a jó megoldásokat, a fejlesztendő területeket, valamint az ezekre vonatkozó intézkedési javaslatokat, tekintettel a probléma súlyosságára
MEBIR tanácsadás
A MEBIR belső audit eredménye
MSZ 28001:2008 MEBIR Auditjelentés átadása
Az auditjelentésben javaslatot teszünk a nemmegfelelőségek javítására, fejlesztési és költségcsökkentési lehetőségekre
MEBIR tanácsadás a rendszer fejlesztésére, a munkavédelem fejlesztésére, a munkavédelmi hatósági ellenőrzések kockázatainak csökkentésére