Freud Róbert (2014)
ELTE Eötvös Kiadó
A skalárszorzat segítségével most felépítjük az euklideszi tér geometriáját. A címbeli fogalmak tetszőleges euklideszi térre történő kiterjesztésénél a (közönséges) sík-, illetve térbeli kapcsolatokat vesszük alapul.
Egy euklideszi térben az vektor hosszán (vagy normáján vagy abszolút értékén) az önmagával vett skalárszorzatának a négyzetgyökét értjük. A skalárszorzat definíciója szerint ezt úgy kapjuk, hogy az egy ortonormált bázisban vett koordinátáinak négyzetösszegéből négyzetgyököt vonunk. Az vektor hosszát -szel jelöljük. Összefoglalva:
ahol x1,…,xn az vektor koordinátái egy ortonormált bázisban.❶
A hossz az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:
(N1) és
(N2)
(N3) ❶
Bizonyítás: (N1), illetve (N2) azonnal következik a skalárszorzat pozitív definitségéből, illetve bilinearitásából. Az (N3) háromszögegyenlőtlenség igazolására a 8.2.8 Tétel után kerül majd sor.❷
Egy R feletti V vektorteret normált (vektor)térnek nevezünk, ha értelmezve van rajta egy||·||:V→Rnorma, amely rendelkezik az (N1), (N2) és (N3) tulajdonságokkal.❶
A 8.2.2 Tételt tehát úgy is fogalmazhatjuk, hogy minden euklideszi tér egyben normált tér is. Ennek a megfordítása nem igaz, lásd a 8.2.4–8.2.5 feladatokat.
A hossz segítségével azonnal értelmezhető a távolság:
Egy normált térben két vektor távolságán a különbségvektoruk hosszát értjük. Az és vektorok távolságát -vel jelöljük. Így ❶
A távolság az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:
(M1) és
(M2)
(M3) ❶
Bizonyítás: Mindhárom (M) tulajdonság azonnal következik az azonos sorszámú (N) tulajdonságból [(N2)-t csak λ=–1-re kell felhasználni].❷
Egy H halmazt metrikus térnek nevezünk, ha értelmezve van rajta egy τ:H×H→Rtávolság (vagy metrika), amely rendelkezik az (M1), (M2) és (M3) tulajdonságokkal.❶
A 8.2.5 Tételt tehát úgy is fogalmazhatjuk, hogy minden normált tér (és így speciálisan minden euklideszi tér) egyben metrikus tér is. Ennek a megfordítása nem igaz, lásd a 8.2.6–8.2.7 feladatokat.
Végül következik a szög definíciója. A síkon (vagy térben) két nemnulla vektor skalárszorzata a két vektor hosszának és a közbezárt szög koszinuszának a szorzata, azaz Innen cosϕ kifejezhető: (a nevezőben és nem nulla, mert és nem nullvektor). Ennek alapján a közbezárt szög koszinusza megadható csak a skalárszorzat segítségével, és ez lehetővé teszi a szög definícióját tetszőleges euklideszi térben:
Ha és egy euklideszi tér nullától különböző vektorai, akkor a közbezárt szögükön azt a 0≤ϕ≤π szöget értjük, amelyre
❶
A fenti definíció csak akkor értelmez valóban szöget, ha a cosϕ-re megadott kifejezés –1 és +1 közé esik. Ezt az alábbi tétel biztosítja:
Egy euklideszi tér bármely és vektorára fennáll az
egyenlőtlenség. Egyenlőség akkor és csak akkor teljesül, ha és lineárisan összefüggők (azaz az egyik a másiknak skalárszorosa).❶
Azonnal megállapíthatjuk, hogy ha és közül legalább az egyik a nullvektor, akkor mindkét oldal 0, tehát elég azzal az esettel foglalkozni, amikor és egyike sem
Első bizonyítás: Tekintsük az és által generált alteret. Ez egy legfeljebb 2-dimenziós euklideszi tér, és így a közönséges síkkal vagy annak egy alterével izomorf (mint euklideszi tér is, lásd a 8.1.14 feladatot). A síkon viszont igaz az egyenlőtlenség (hiszen éppen abból indultunk ki), továbbá egyenlőség pontosan akkor érvényes, ha a vektorok párhuzamosak, azaz összefüggők.❷
Második bizonyítás: Írjuk fel mindkét oldalt egy ortonormált bázis szerinti koordináták segítségével, majd emeljünk négyzetre. Mivel mindkét oldalon nemnegatív szám áll, így a négyzetre emelés ekvivalens egyenlőtlenséget eredményez. Ez a következőképpen fest:
A műveleteket elvégezve és átrendezve a
alakot kapjuk. A jobb oldali négyzetösszeg nyilván nemnegatív (amivel az egyenlőtlenséget már igazoltuk), és csak akkor nulla, ha minden tagja nulla. Ez utóbbi azt jelenti, hogy és koordinátái arányosak, tehát az egyik vektor valóban a másik skalárszorosa. Megjegyezzük, hogy a második bizonyítás tulajdonképpen egy valós számokra vonatkozó elemi egyenlőtlenséget igazolt középiskolás úton. Ennek speciális eseteként megkaphatjuk a számtani és négyzetes közép közötti egyenlőtlenséget is (lásd a 8.2.8 feladatot).
Harmadik bizonyítás: Legyen λ tetszőleges skalár, és tekintsük a
skalárszorzatot. Ez ( miatt) λ-nak másodfokú polinomja, továbbá minden λ valós számra nemnegatív értéket vesz fel. Ez csak úgy lehet, ha a diszkriminánsa nempozitív, azaz
Ez éppen a bizonyítandó egyenlőtlenség négyzetre emelt alakja.
Egyenlőség pontosan akkor teljesül, ha a diszkrimináns nulla, ami (a negatív diszkriminánsú másik esettel szemben) éppen azt jelenti, hogy a szóban forgó másodfokú polinomnak van gyöke. Ekkor tehát alkalmas λ-ra
azaz vagyis ❷
A Cauchy-Bunyakovszkij-Schwarz-egyenlőtlenség (a továbbiakban CBS) igen széles körben alkalmazható. Most a 8.2.2 Tételbeli (N3) háromszögegyenlőtlenség még hiányzó bizonyítását pótoljuk a segítségével.
A háromszögegyenlőtlenség bizonyítása [8.2.2 Tétel, (N3)]: teljesülését kell belátnunk. Ezzel (a nemnegativitás miatt) ekvivalens, ha a két oldal négyzetére látjuk be a megfelelő egyenlőtlenséget. A bal oldal négyzete a jobb oldal négyzete pedig Csak a középső tagban van eltérés, és ott a CBS biztosítja a kívánt irányú egyenlőtlenséget.❷
A fenti bizonyításból az is kiderült, hogy (a geometriai tapasztalatunkkal összhangban) a háromszögegyenlőtlenségben pontosan akkor áll egyenlőség, ha a két vektor egyirányú, azaz az egyik a másiknak nemnegatív skalárszorosa.
Feladatok
8.2.1 Mennyi egy ortonormált bázis két elemének a távolsága?
8.2.2 Mennyi az és vektorok szöge, ha ?
8.2.3 Bizonyítsuk be tetszőleges euklideszi térben az alábbi állításokat. Mely közismert geometriai tételek általánosításáról van szó?
a)
b)
c)
8.2.4 Az alábbi Rn→R függvények közül melyekre lesz az Rn vektortér normált tér? (Az vektor komponenseit xj-vel jelöljük.)
a) b) c) |x1|; d) **e)
8.2.5
a) Mutassunk példát olyan normált térre, amely nem euklideszi tér, azaz a norma nem skalárszorzatból származik.
**b) Bizonyítsuk be, hogy egy normált tér pontosan akkor tehető euklideszi térré (azaz pontosan akkor definiálható rajta egy, az azonosságot kielégítő skalárszorzat), ha bármely és esetén teljesül.
8.2.6 Az alábbiakban Rn-en többféleképpen megpróbáljuk két vektor távolságát definiálni. Mely esetekben kapunk metrikus teret? (Az illetve vektor komponenseit xj-vel, illetve zj-vel jelöljük.)
a) |x1–z1|; b)
c) Ahány komponensben és különbözik, azaz ahány j-re xj≠zj.
8.2.7 Mutassunk példát olyan vektortérre, amely metrikus tér, de a metrika nem normából származik (azaz nem definiálható úgy egy norma, hogy a azonosság teljesüljön).
8.2.8 Hogyan következik a CBS-ből a számtani és négyzetes közép közötti egyenlőtlenség:
Mikor áll egyenlőség?
8.2.9 Melyek igazak az alábbi állítások közül (k tetszőleges pozitív egész, a vektorok egy euklideszi tér elemei)?
a) Ha a vektorok páronként merőlegesek, akkor
b) Ha akkor a vektorok páronként merőlegesek.
8.2.10 Milyen szöget zárnak be az R4 szokásos euklideszi térben az alábbi vektorok?
a) és b) és c) és
8.2.11 Tekintsünk az R4 szokásos euklideszi térben egy egységnyi oldalú kockát
a) Határozzuk meg a csúcsok, az élek és a testátlók számát.
b) Milyen hosszúak a testátlók?
c) Milyen szöget zár be egy testátló egy éllel?
d) Milyen szöget zár be két testátló?
e) Mennyi a kocka köré, illetve a kockába írt (4-dimenziós) gömb sugara?
8.2.12 Definiáljuk és számítsuk ki az R4 szokásos euklideszi térben az altér és az vektor távolságát.
8.2.13 Tegyük fel, hogy az valós egyenletrendszer nem oldható meg. Ekkor olyan közelítő megoldást szeretnénk találni, amelyre az vektor a lehető legközelebb van -hez. Hogyan keressünk ilyen -t, és milyen értelemben lesz ez legjobb közelítő megoldás? Illusztráljuk mindezt az alábbi egyenletrendszeren:
8.2.14 Legyen egy euklideszi tér ortonormált bázisa. Igazoljuk az alábbi azonosságokat:
a)
b)
c) Parseval-formula:
8.2.15 (Bessel-egyenlőtlenség.) Mutassuk meg, hogy ha ortonormált rendszer, akkor bármely vektorra Mikor áll egyenlőség?
8.2.16 Lássuk be, hogy a CBS (nemcsak a skalárszorzatokra, azaz a pozitív definit függvényekre, hanem) a pozitív szemidefinit függvényekre is igaz: ha A egy pozitív szemidefinit szimmetrikus bilineáris függvény, akkor bármely és vektorra
M*8.2.17 Egy n-dimenziós euklideszi térben maximálisan hány (nemnulla) vektor adható meg úgy, hogy közülük bármely kettő a) 60; b) 120 fokos szöget zárjon be egymással?
*8.2.18
Mutassuk meg, hogy a CBS végtelen dimenziós euklideszi térben is igaz (a végtelen dimenziós euklideszi tér értelmezését lásd a 8.1.15 feladatban).