Andrásfai Béla, Bakos Tibor, Bognár Jánosné, Bognár Mátyás, Gallai Tibor, Hódi Endre, Laczkovich Miklós, Molnár Ferenc, Reimann István, Rényi Alfréd, Révész Pál, Rónyai Lajos, Surányi János, Vadkerty Tibor, Varga Tamás
Typotex
Tartalom
A térképeken színezéssel szokás áttekinthetővé tenni az
országok rendszerét, mégpedig úgy, hogy egy ország minden részét
ugyanolyan színűre, a különböző országokat pedig különböző színűre
festik be. Az áttekintést nem zavarja, ha nem szomszédos országok
ugyanazt a színt kapják. A színezésnél akkor kell két országot
szomszédosnak tekintenünk, ha határvonaluknak van közös szakasza;
tehát az 1. ábrán látható
[D]
[D]
Egy térképet
[D]
[D]
[D]
normál térkép négy országának jó színezéséhez 4 szín szükséges, hiszen a négy ország közül bármely kettőnek van közös határa, azaz a négy ország páronként szomszédos. A kérdéses minimális színszám tehát legalább 4. Az eddig felrajzolt normál térképek mindegyikét sikerült 4 színnel jól színezni, de a mai napig senki sem tudta bizonyítani, hogy 4 szín minden normál térkép jó színezéséhez elegendő. Ez a híres négyszín probléma.[14]
A probléma gyakorlatilag nem túl érdekes, hiszen egyrészt a valóságban nem csupán normál térképek fordulnak elő, másrészt az bebizonyított tény, hogy 5 színnel már bármilyen normál térkép jól színezhető. (Ez az ún. ötszín probléma. Megoldásával a későbbiekben foglalkozunk.) Ennek ellenére a probléma mélyen behatolt a matematika területére, és sokan megkísérelték, hogy a benne rejlő bizonytalanságot feloldják. Az ilyen kísérletek hasznossá válhatnak, mert általuk olyan módszerek birtokába juthatunk, amelyek más, gyakorlatilag is fontos problémák megoldásaihoz vezetnek.
A kutatások eddigi eredményeinek részletes áttekintése messzire vezetne. Itt főleg e tárgykör érdekességeire szeretnénk a figyelmet irányítani.
[14] Ennek a cikknek megírása és első megjelenése után 1976-ban Kenneth Appel és Wolfgang Haken, az Illinois-i egyetem matematikusai elektronikus számítógép igénybevételével bebizonyították a négyszín-tételt. Érdekességképpen megjegyezzük, hogy a bizonyítás leírásához kb. 800 gépelt oldalra volt szükség, elkészítéséhez pedig mintegy 1200 órányi gépidőt használt fel az említett két matematikus. Ún. klasszikus bizonyítást még nem sikerült találni a négyszín-tételre, ezért változatlan az érdeklődés egy ilyen jellegű bizonyítás iránt.