Az erdőkben sok élőlény él együtt életközösségben . Az erdő élőlényei közül leginkább szembetűnők és legfontosabbak a fák. Alattuk cserjék, lágyszárú növények, mohák, zuzmók és gombák tenyésznek és kisebb-nagyobb állatok bújnak meg, lombkoronájukban madarak fészkelnek. Még az erdő talajában is sok élőlény található. Az erdő életközösségében az élőlények egymásrautaltak, egymástól sokoldalúan függnek.
Hazánk legjellemzőbb erdői a síkságokon a kocsányos tölgyesek, a dombvidékeken, 600 m tengerszint feletti magasságig a kocsánytalan tölgyesek , a 600 m fölötti hegyvidékeken pedig a bükkösök . A lucfenyő az általában 800 m-nél is magasabb hegyeinken található meg. Más fenyőerdőket azonban az országban mindenfelé telepítenek. A kocsányos és kocsánytalan tölgyesek, a bükkösök és a lucfenyvesek azért élnek különböző helyeken, mert más-más a csapadék-, a hőmérséklet- és a talajigényük. Ahogy a síkságokról a hegyekbe fölfelé megyünk, megfigyelhetjük, hogy csökken a levegő hőmérséklete, nő a csapadék mennyisége és egyre vékonyabb a talajréteg.
Hazánkban a legtöbb erdő a domb- és hegyvidékeinken található, mert a síkságokat mélyebb, termékenyebb talajaik és magasabb hőmérsékletük miatt mezőgazdasági termelésre vesszük igénybe. A dombok és a hegyek viszont a több csapadékot igénylő erdőknek nyújtanak kedvezőbb feltételeket.
A növényeknek növekedésükhöz fényre van szükségük. Megfigyelhetjük, hogy a tölgyerdő lombkoronaszintje nem annyira zárt, mint a bükkerdőé. Ezért elég fény jut az alsó szintekre is, ahol sok cserje és lágyszárú növény tenyészik . A bükkerdőben, a nyári fényhiány miatt , kevés a cserje és leginkább kora tavasszal, lombfakadás előtt virágzanak az aljnövények. Ezek között leggyakoribbak a hagymás és a gyöktörzses növények[40] . A fenyőerdők zárt lombozata szintén kevés fényt enged át. Az avar nagy gyantatartalma mellett ez is oka annak, hogy a fenyőerdő alatt csak kevés aljnövény él.
[40] A gyöktörzs vastag, rendszerint el nem ágazó és belül tömör, földfelszín alatti hajtás, amellyel a növény a kedvezőtlen (hideg vagy száraz) időszakot átvészeli; a kedvezőtlen időszak megszűntével belőle föld fölötti hajtások erednek.