A társulásokban együtt élő populációk egymásra különböző hatást gyakorolhatnak. Ez a hatás lehet segítő (jele: +) vagy gátló (jele: -). Előfordulhat az is, hogy két azonos élőhelyen előforduló populáció nincs egymásra semmilyen hatással (ennek jele: 0). A másik populációra gyakorolt hatás lehet közvetlen vagy közvetett. Közvetlen hatás pl., ha az egyik populáció tagjai elfogyasztják egy másik populáció alkotóit. Közvetett a hatás, ha a fogyasztók a táplálékot egy másik populáció tagjai elől zsákmányolják el (ilyenkor ugyanis ez utóbbi populáció tagjai éhesek maradnak). Ha a kapcsolatban részt vevő mindkét populáció hatással van a másikra, akkor kölcsönhatásról beszélhetünk.
Az egyik leggyakoribb populációk közötti kapcsolat a versengés (jele: -, -). Oka az, hogy két vagy több populáció ugyanarra az erőforrásra tart igényt. A termesztett növények és a gyomok pl. versengenek egymással a vízért, a tápanyagokért és a fényért . Ebbe a versengésbe avatkozik be az ember, amikor a termesztett növény "pártjára áll", és a gyomokat írtja. A fényért való versengés talán legjobb példáját a trópusi esőerdő nyújtja, ahol a sok szint (3 lombkoronaszint és 1-1 cserje-, gyep-, valamint mohaszint) növényei mellett még a liánok és a fánlakó növények is bekapcsolódnak az életre-halálra folyó küzdelembe .
A heterotróf szervezetek[162] csak akkor maradhatnak fenn, ha elfogyasztanak másokat. A fogyasztó és a fogyasztott populáció között kialakult viszonyt táplálkozási kapcsolatnak nevezzük. Könnyen azt gondolhatnánk, hogy ez a fogyasztó populáció számára előnyös, a fogyasztott számára pedig hátrányos kapcsolat (jele: +, -) egyirányú, hiszen az utóbbi populációja nagyon alárendelt szerepet játszik benne. Ami azonban a fogyasztott egyed számára végzetes, az a megmaradó populációja számára jelentős előnyökkel járhat. Minél ritkábbá válik ugyanis a fogyasztott populáció, relatíve annál több benne az életképesebb egyed, amely egyrészt ritkaságánál, másrészt a fogyasztók távoltartását elősegítő valamely tulajdonságánál fogva képes elkerülni a rá vadászó populáció tagjait. A kevés zsákmány következményeképpen a fogyasztók létszáma is lecsökken, de itt is az életképesebb egyedek ("ügyesebb vadászok") maradnak életben. A fogyasztók ritkulásával a zsákmányként szolgáló populáció közben gyarapodni kezd, ami megint javítja az előbbiek táplálkozási esélyeit. A táplálkozási kapcsolatban tehát, ha rejtetten is, valóságos kölcsönhatás jön létre, hiszen mindkét populáció erősen befolyásolja a másik létszámának (illetve biomasszájának) alakulását. A fogyasztott és a fogyasztó populációk mérete között ennek következtében dinamikus egyensúly alakul ki.
Az egyik felet segítő, a másikat pedig gátló (+, -) kapcsolat az élősködés is. Ebben a kapcsolatban az egyik populáció tagjai testük felépítéséhez, valamint szaporodásukhoz egy másik populáció tagjainak anyagait vonják el. Az együttélés tehát az élősködő számára előnyös, a gazdaszervezet számára pedig hátrányos. Az élősködők elemi érdeke, hogy a gazdaszervezet legalább addig életben maradjon, amíg az előbbiek gondoskodnak saját továbbterjesztésükről. Ezért az evolúció[163] folyamán rafinált módszereket "alakítottak ki" fennmaradásuk elősegítésére, illetve többnyire csak a túlérzékeny, legyengült szervezeteket ölik meg. Az élősködésre példaként a szőlő peronoszpóráját említjük meg.
Mindkét partner számára előnyös kapcsolat az együttélés, idegen nevén szimbiózis (jele: +, +). A pillangósvirágúak - pl. a borsó, a bab , a lucerna és a vöröshere - nitrogénkötő baktériumokkal élnek együtt. A talajban tenyésző baktérium behatol a pillangósvirágú növény gyökerébe, és a gyökér szöveteit burjánzásra serkenti. A burjánzás eredményeképpen apró gyökérgümők jönnek létre, amelyekben a baktériumok elszaporodnak. Az általuk megkötött nitrogénből ammóniát állítanak elő, amiből a gazdanövénynek is juttatnak. Az ammóniáért a gazdanövény által - fotoszintézis[164] révén - előállított szénhidrátokat kapnak cserébe.
A mohák, a harasztok, a nyitva- és a zárvatermők csaknem minden családjában találtak már bizonyítékot arra, hogy a növény gyökerével (a mohák esetében gyökérszerű szőrével) gombák alkotnak szimbiózist. A növény testébe behatoló gombák segítik annak víz- és tápanyagfelvételét, miközben szénhidrátszükségletüket a növény fotoszintézisének[165] termékeiből fedezik.
[162] Heterotrófok azok a szervezetek, amelyek önálló szervesanyag-előállításra nem képesek. Ezen hiányosságuk miatt az autotrófok által előállított szerves anyagokból élnek.
[163] Az evolúció szó jelentése: fejlődés. A biológiai evolúció (törzsfejlődés) az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása a Föld története folyamán.
[164] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[165] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.