Ősi bélyegük a spirociklikus virágfelépítés[1146], a nagyszámú virágtag, az aktinomorf virágszimmetria[1147] és az apokarpikus termőtáj [1148]. E tulajdonságok alapján szoros rokonságot mutatnak a boglárkavirágúak rendjének (Ranunculales) képviselőivel. Kemotaxonómiai[1149] bizonyíték erre a benzil-izo-kinolin alkaloidok[1150] előfordulása.
A mákfélék családja - Papaveraceae
Főként lágyszárúak. 200 fajuk ismert. Két hamar lehulló csészelevelük, négy sziromlevelük, sok porzójuk és két vagy annál több termőlevélből alakult termőjük van. Termésük tok . A család fajai tagolt tejcsöveikben tejnedvet tartalmaznak. Magvaik fehérjében és olajban gazdagok. A kerti mák (Papaver somniferum) fontos kultúrnövényünk. Megszilárdult tejnedve, az ópium, kb. huszonötféle nagy hatású alkaloidot (pl. morfint, narkotint, kodeint, tebaint, papaverint) tartalmaz. A száraz mákgubóból fontos gyógyszereket készítenek. Magyar kutató, Kabay János nevéhez fűződik a kivonási eljárás kidolgozása. Kalászos kultúrák gyomnövénye a vetési pipacs (Papaver rhoeas) , amelynek gömbös toktermése lyukakkal nyílik. Szintén egyéves, vetési és útszéli gyomnövény a bújdosó mák (Papaver dubium). Évelő növény a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) . Narancssárga tejnedve mérgező alkaloidokat tartalmaz. Magvain - az ibolyák magvaihoz hasonlóan - olajtartalmú függelék található, ami miatt hangyák vesznek részt a terjesztésében (myrmecochoria).
A füstikefélék családja - Fumariaceae
Mintegy 450 fajt magába foglaló család. A fajoknak nincs tejnedvük. Virágaik biszimmetrikusak[1151] vagy zigomorf szimmetriájúak[1152]. A keltikék (Corydalis spp.) magvait is hangyák terjesztik. Üde talajú erdők kora tavaszi növénye a sarkantyús csészéjű odvas keltike (C. cava) . Alacsony termetű, egyéves, hamvaszöld növény a közönséges füstike (Fumaria schleicheri) . Száraz területek gyomnövénye.
[1146] Spirociklikus (hemiciklikus) az a virág, amelyben a virágtakaró-levelek körben (ciklusokban), az ivarlevelek pedig csavarvonal (spirális) mentén helyezkednek el.
[1147] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1148] Apokarpikus (chorikarpikus) a termőtáj, ha a virág több termőlevele külön-külön alkot termőt.
[1149] A kemotaxonómia a kémiai tulajdonságokat (különböző vegyületek vagy vegyületcsoportok előfordulását, illetve hiányát) használja fel a növények osztályozására.
[1150] Az alkaloidok N-tartalmú, heterociklusos, gyakran mérgező hatású sejtnedvalkotók; nevük alkalikus (lúgos) tulajdonságaikra utal.
[1151] Biszimmetrikus a két felezősíkkal négy megegyező részre osztható szerv (pl. virág).
[1152] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.