Szeptális nektáriumaik[1552] és bogyó- vagy rekeszekre hasadó tokterméseik vannak. A bogyótermésűek magvai többnyire pigmentálatlanok[1553], míg a toktermésűek, valamint kevés bogyótermésű spárgaféle és agáveféle magvai fitomelanintól feketék. Jellemző vegyületeik a szteroidszapogeninek és a szívre ható glikozidok. Viráguk ötkörű és körönként háromtagú . A magház a legtöbb családban felső állású, az amarilliszfélék (Amaryllidaceae) családjában és az agávefélék (Agavaceae) családjának egyes fajaiban viszont alsó állású.
A gyöngyvirágfélék családja - Convallariaceae
Fajaik az északi félgömbön, elsősorban a mérsékelt égövben terjedtek el. Lágyszárú, rizómás,[1554] évelő növények. Leveleik tőállók vagy föld fölötti száruk leveles. A gyöngyvirág (Convallaria) és a salamonpecsét (Polygonatum) nemzetségben forrt, a farkasszőlő (Paris) és az árnyékvirág (Maianthemum) nemzetségben szabad a lepel. Termésük bogyó. A gyöngyvirág (Convallaria majalis) erdei növény, de kertekben is megtalálható. Glikozidjai szívgyógyszerek. Az örvös levélállású pávafarkú salamonpecsét (P. verticillatum) montán bükkösök kárpáti jellegű, ritka, védett növénye. A soktérdű salamonpecsét (P. odoratum) erdőssztyeppfajunk. Az üde erdőkben előforduló farkasszőlő (Paris quadrifolia) hálózatos levélerezetű. Az árnyékvirág (Maianthemum bifolium) szintén üde, savanyú talajú erdők növénye. Egyik legigénytelenebb szobai dísznövényünk a kukoricalevél (Aspidistra elatior).
A spárgafélék családja - Asparagaceae
Fillokládiumuk[1555] van, leveleik viszont pikkelyekké redukálódtak. Virágaik egyivarúak. Termésük bogyó. A spárgafajok (Asparagus spp.) hajtásait virágcsokrok kísérőnövényeként hasznosítják. A közönséges spárga (Asparagus officinalis) fiatal hajtásait különféle ételek (levesek, köretek, saláta stb.) készítésére használják. Száraz gyepekben gyakran előforduló növényünk. Kedvelt szobai dísznövény a klárisfű (A. sprengeri) és a tollasfű (A. plumosus).
A csodabogyófélék családja - Ruscaceae
Mediterrán területeken honos örökzöld félcserjék vagy liánok. Tulajdonságaik alapvetően megegyeznek az előző családéival. Néhány apró virágból álló virágzataik a fillokládiumokon[1556] helyezkednek el, murvalevelek[1557] tövében. Porzószálaik egymással összenőttek. A csodabogyó- vagy egértövisfajok (Ruscus spp.) a Földközi-tenger mellékén honosak. A szúrós csodabogyó (R. aculeatus) fillokládiumain kettesével, a lónyelvű csodabogyó (R. hypoglossum) fillokládiumain pedig 5-6-osával erednek a virágok. Nálunk mindkét faj védelem alatt áll.
A sárkányfafélék családja - Dracaenaceae
Óvilági trópusi fás, illetve xeromorf[1558], szukkulens[1559] vagy rizómás[1560] lágyszárú növények. Előfordulnak közöttük másodlagosan vastagodó szárú üstökösfák[1561] is. Sok fajukat rost- vagy dísznövényként hasznosítják. A kanári sárkányfa (Dracaena draco) a Kanári-szigetek félelmetes megjelenésű, fölső részében dúsan elágazó törzsű üstökösfája[1562] . "Sárkányvérnek" nevezett gyantája gyógyszer. Több Dracaena és Cordyline faj cserepes dísznövényként fordul elő nálunk. A szobai szanzeviéria vagy fácánlevél (Sansevieria trifasciata) a legismertebb szobai levéldísznövény.
Az agávefélék családja - Agavaceae
Az újvilági trópusok és szubtrópusok száraz vidékein elterjedt növények. Egyes fajok szára másodlagosan vastagodik. Gyakran fatermetűek. Üstököt[1563] vagy tőlevélrózsát[1564] alkotó leveleik gyakran szukkulensek[1565], árhegyben végződők vagy szélükön tövisesek. Virágaik hatalmas, gyakran méteres hosszúságot is elérő végálló virágzatban állnak. Termésük tok. Szteroidszapogeninjeik a szteroidhormon-készítmények alapanyagai. A nagyvirágú pálmaliliom (Yucca filamentosa) kerti dísznövény. Több bunkóliliomfaj (Cordyline sp.) szobai dísznövény. Az amerikai agáve (Agave americana) leveleiből a trópusi Amerikában nemzeti italokat - bort (pulque), illetve pálinkát (tequila) - készítenek. A szizál-agáve (A. sisalana) rostjait szizálkender néven hozzák forgalomba.
A tűzliliomfélék családja - Hemerocallidaceae
Rizómás[1566], tőlevélrózsás[1567], koloncos gyökérzetű[1568] növények. Leveleik alapja hüvelyes. Nagy, feltűnő virágaik forgóvirágzatot alkotnak. Lepelleveleik töve összeforrt. A tűzliliom (Hemerocallis fulva) dísznövény. A sárgaliliom (H. lilio-asphodelus) lápréteken és magaskórós társulásokban vadon is előfordul, de kertekben is ültetik.
A genyőtefélék családja - Asphodelaceae
Rizómás[1569] vagy húsos, koloncos gyökérzetű,[1570] tőlevélrózsás[1571], gyakran szukkulens[1572] levelű növények. Egyes fajokban előfordul másodlagos szárvastagodás. Az aszfodélusz (Asphodelus) nemzetség fajai a Földközi-tenger mellékétől Indiáig terjedtek el. A nálunk védett ritkaságként előforduló királyné gyertyája (Asphodelus albus) méteres magasságú virágzatot fejleszt. Az óriás korbácsliliom (Eremurus robustus), a fáklyaliliom (Kniphofia uvaria) és a japán árnyékliliom (Hosta lancifolia) kerti dísznövény. Az afrikai származású aloéfajok (Aloë spp.) némelyikét cserepes dísznövényként tartjuk. Az aloégyanta hashajtó gyógyszerek[1573] alapanyaga.
A homokliliomfélék családja - Anthericaceae
Rizómás,[1574] tőkocsányos, tőlevélrózsás[1575] növények. Vaskos gyökérzetük nem koloncos[1576]. Virágzatuk laza, egyszerű vagy ágas fürt. Száraz gyepekben gyakori az ágas homokliliom (Anthericum ramosum). Ritkább, védett növényfaj a fürtös homokliliom (A. liliago). Cserepes dísznövény a csíkos levelű csokrosinda vagy zöldike (Chlorophytum comosum).
A jácintfélék családja - Hyacinthaceae
Dél-Afrikában és a Földközi-tenger vidékén elterjedt hagymás növények, fürtvirágzattal. Felső állású magházukból toktermés fejlődik. A család legfajgazdagabb nemzetsége a csillagvirág (Scilla). Az őszi csillagvirág (S. autumnalis) posztglaciális[1577], melegkori reliktum[1578]. A tavaszi csillagvirág (Scilla bifolia aggr.) sziklás és üde erdőkben, valamint ligetekben található meg. A fürtös gyöngyike (Muscari neglectum) száraz gyepekben, az üstökös gyöngyike (M. comosum) mindenféle gyepben és gyomtársulásokban fordul elő. Csúcsi, lila virágai meddők. Ritkább, védett növény az epergyöngyike (M. botryoides). A Puskin-csillagvirág (Puschkinia scilloides) Nyugat- és Közép-Európában elterjedt kerti dísznövény. A jácintnemzetség (Hyacinthus) dísznövényként használatos változatos alakjai egyetlen fajból (Hyacinthus orientalis) származnak. A mediterráneumban honos tengerihagyma (Urginea maritima) 15 cm-es átmérőjű hagymáiból szívgyógyszert, valamint patkány- és egérmérget állítanak elő.
A hagymafélék családja - Alliaceae
Rendszerint hagymájuk, ritkábban rövid rizómájuk[1579] van. Leveleik gyakran tőállók. Virágzatuk álernyő, amelyet két vagy több buroklevél vesz körül. Felső állású magházukból toktermés alakul. Jellemző, átható illatú vegyületeik a kéntartalmú hagymaolajok. A hagymanemzetség (Allium) mintegy 300 faja az északi féltekén terjedt el. Számos fajuk vadon terem, de többet dísz- vagy haszonnövényként termesztésbe is vontak. Üde erdőkben tavasszal tömegesen virít a medvehagyma (A. ursinum) . A sziklás bükkösökben előforduló havasi hagyma (A. victorialis) védett jégkorszaki reliktumnövény[1580]. Termesztett hagymafajaink a fokhagyma (A. sativum), a póréhagyma (A. porrum), a metélőhagyma (A. schoenoprasum), a téli hagyma (A. fistulosum) és a vöröshagyma (Allium cepa) . A fokhagyma egyik termesztett alfaja a rokamból (A. sativum convar. ophioscorodon). A Fokföldről származó szerelemvirágot (Agapanthus africanus) nálunk cserépben, melegebb éghajlaton szabadban tartják dísznövényként.
Az amarilliszfélék családja - Amaryllidaceae
Legnagyobbrészt trópusi vagy szubtrópusi, ritkán északi mérsékelt övi elterjedésű, hagymás vagy ritkábban rizómás[1581], gyakran tőlevélrózsás[1582] növények. Mintegy 860 fajukat ismerjük. Virágzatuk ernyőszerű, vagy a virágok magánosak. Magházuk alsó állású, termésük tok vagy bogyó. A család nevét adó hölgyliliom (Amaryllis bella-donna) Fokföldről származó dísznövényünk. A csillagos nárcisz (Narcissus angustifolius) ritka, védett fajunk. A fehér nárcisz (N. poëticus) Európa délnyugati részén honos. Nálunk kertekbe ültetik. A sárga nárcisz (N. pseudonarcissus) szintén dísznövény. A mediterrán kései nárcisz (N. serotinus) a garrigue-növényzetben és köves legelőkön fordul elő. A vetővirág (Sternbergia colchiciflora) sztyepprétek ősszel virító védett növényfaja. Az őszi vetővirág (Sternbergia lutea) a mediterráneumtól Közép-Ázsiáig terjedő területen él sziklás lejtőkön, mezsgyéken valamint az ún. garrigue növényzetben. A tavaszi tőzike (Leucojum vernum) és a nyári tőzike (L. aestivum) szintén védett. A hóvirág (Galanthus nivalis) üde és nedves lomberdők kora tavaszi növénye. A klívia (Clivia nobilis) kedvelt cserepes dísznövény.
[1552] A nektáriumok vagy mézfejtők a zárvatermő növények megporzó rovarokat csalogató, édes nedvet (nektárt) kiválasztó mirigyei. Megkülönböztetünk virágon belüli, ún. intraflorális nektáriumokat és virágon kívüli, de annak mindig a közvetlen közelében elhelyezkedő ún. extraflorális nektáriumokat. A termőlevelek összenövéseinél szeptális nektáriumok helyezkedhetnek el.
[1553] Pigmentálatlan a színezőanyag nélküli szerv.
[1554] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1555] A fillokládium (phyllocladium) ellaposodott, lomblevélhez hasonló, fotoszintetizáló, módosult szár. Magyar neve levél alakú szár.
[1556] A fillokládium (phyllocladium) ellaposodott, lomblevélhez hasonló, fotoszintetizáló, módosult szár. Magyar neve levél alakú szár.
[1557] Murvalevél minden olyan fellevél, amelynek hónaljából virág vagy virágzat ered. A kocsányon növő apró murvaleveleket, amelyek száma az egyszikűeken egy, a kétszikűeken pedig kettő, gyakran előlevélnek nevezzük. A murvalevelek néha megnövekedve a termést lepelszerűen körülveszik.
[1558] Xeromorf a szárazságtűrésre jellemző tulajdonságokat (pl. vastag, bőrnemű levél, erős szőrözöttség, tövisek kialakulása, besüllyedt gázcserenyílások) viselő növény.
[1559] Szukkulens (pozsgás) egy növény vagy szerv, ha víztartó szöveteiben vizet raktároz, aminek következtében duzzadt teste meglehetősen puha, összenyomható.
[1560] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1561] Az üstökösfák a rendszerint el nem ágazó törzsükön elszáradt levélcsonkokat, a csúcsukon pedig csomóban elhelyezkedő leveleket viselő fák.
[1562] Az üstökösfák a rendszerint el nem ágazó törzsükön elszáradt levélcsonkokat, a csúcsukon pedig csomóban elhelyezkedő leveleket viselő fák.
[1563] Az üstökösfák a rendszerint el nem ágazó törzsükön elszáradt levélcsonkokat, a csúcsukon pedig csomóban elhelyezkedő leveleket viselő fák.
[1564] Tőlevélrózsa vagy tőrózsa (rozetta) a tőből eredő, rendszerint körben elhelyezkedő levelek összessége.
[1565] Szukkulens (pozsgás) egy növény vagy szerv, ha víztartó szöveteiben vizet raktároz, aminek következtében duzzadt teste meglehetősen puha, összenyomható.
[1566] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1567] Tőlevélrózsa vagy tőrózsa (rozetta) a tőből eredő, rendszerint körben elhelyezkedő levelek összessége.
[1568] Koloncos a gyökér, ha gyökérágainak csúcsa hengeresen vagy kúposan megvastagodott.
[1569] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1570] Koloncos a gyökér, ha gyökérágainak csúcsa hengeresen vagy kúposan megvastagodott.
[1571] Tőlevélrózsa vagy tőrózsa (rozetta) a tőből eredő, rendszerint körben elhelyezkedő levelek összessége.
[1572] Szukkulens (pozsgás) egy növény vagy szerv, ha víztartó szöveteiben vizet raktároz, aminek következtében duzzadt teste meglehetősen puha, összenyomható.
[1573] A gyógynövényeket ún. drogokként hasznosítjuk. A drog olyan növényi vagy állati eredetű anyag, amely gyógyászati vagy élvezeti célokra alkalmas vegyületeket tartalmaz. A Magyar Gyógyszerkönyv (Ph.Hg.VI., Ph.Hg.VII.), illetve az Európai Gyógyszerkönyv (Ph.Eu) hivatalos droglistája az alábbi:
Juglandis folium
diófalevél
Juglans regia
Juglandaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum solani
burgonyakeményítő
Solanum tuberosum
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Amylum maydis
kukoricakeményítő
Zea mays
Poaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Centaurii herba
ezerjófű
Centaurium erythraea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae radix
orvosiziliz-gyökér
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae folium
orvosiziliz-levél
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Crataegi summitas
galagonya virágzó ágvége
Crataegus monogyna
Crataegus oxyacantha
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Sambuci flos
bodzavirág
Sambucus nigra
Sambucaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Graminis rhizoma
tarackbúza-gyökértörzs
Agropyron repens
Poaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Tiliae flos
hársfavirág
Tilia cordata
Tilia platyphyllos
Tiliaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum tritici
búzakeményítő
Triticum aestivum
Poaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Uvae ursi folium
medveszőlőlevél
Arctostaphylos uva-ursi
Ericaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Gentianae radix et rhizoma
tárnicsgyökér és -gyökértörzs
Gentiana lutea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum ricini
ricinusolaj
Ricinus communis
Euphorbiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Balsamum peruvianum
perubalzsam
Myroxylon balsamum var. pereirae
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Benzoe
benzoegyanta
Styrax benzoides
Styracaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Valerianae rhizoma et radix
macskagyökér
Valeriana officinalis
Valerianaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardui benedicti herba
benedekfű
Cnicus benedictus
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Marrubii herba
orvosi pemetefű
Marrubium vulgare
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum lini
lenolaj
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ononidis radix
tövisesiglice-gyökér
Ononis spinosa
Fabaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Plantaginis folium
útifűlevél
Plantago lanceolata
Plantago major
Plantaginaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Agar-agar
agar-agar (ágármoszat)
Ahnfeltia, Gelidium spp.
Rhodophyta
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Calami rhizoma
kálmosgyökértörzs
Acorus calamus
Araceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Gummi arabicum
arabmézga
Acacia senegal
Mimosaceae
Ph.Hg.VI., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardamomi fructus
kardamomtermés
Elettaria cardamomum var. minuscula
Zingiberaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Herniariae herba
porcikafű
Herniaria glabra
Herniaria hirsuta
Illecebraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Aurantii pericarpium
narancsterméshéj
Citrus sinensis
Rutaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Thymi vulgaris herba
kerti kakukkfű
Thymus vulgaris
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cynosbati fructus sine semi
csipkebogyó-áltermésfal
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Verbasci flos
ökörfarkkóró-virág
Verbascum phlomoides
Verbascum thapsus
Scrophulariaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Capsici fructus
paprika
Capsicum annuum convar. longum
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cynosbati pseudofructus
csipkebogyó-áltermés
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini semen
lenmag
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae folium
mályvalevél
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Rosmarini folium
rozmaringlevél
Rosmarinus officinalis
Lamiaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae flos
mályvavirág
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Equiseti herba
mezeizsurló-herba
Equisetum arvense
Equisetaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Veratri rhizoma et radix
fehérzászpa-gyökértörzs és -gyökér
Veratrum album
Melanthiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Hyoscyami folium
beléndeklevél
Hyoscyamus niger
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae folium
nadragulyalevél
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae radix
nadragulyagyökér
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Chinae succirubrae cortex
vöröskínafa-kéreg
Cinchona pubescens
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Ipecacuanhae radix et rhizoma
ipekakuána-gyökér és -gyökértörzs
Uragoga ipecacuanha
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Strychni semen
ebvészmag
Strychnos nux-vomica
Loganiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Aloe
aloe
Aloë ferox
Asphodelaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Hg.VI., Ph.Eu
erős hatású
Stramonii folium
maszlaglevél
Datura stramonium
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Frangulae cortex
kutyabengekéreg
Frangula alnus
Rhamnaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Rhei rhizoma
rheumgyökértörzs
Rheum palmatum
Polygonaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae folium
szennalevél
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae fructus
szennatermés
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Agrimoniae herba
párlófű
Agrimonia eupatoria
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Quercus cortex
tölgyfakéreg
Quercus petraea
Fagaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ratanhiae radix
ratanhiagyökér
Krameria triandra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Achilleae herba
cickafarkfű
Achillea millefolium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Anisi vulgaris fructus
közönséges ánizs
Pimpinella anisum
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Carvi fructus
köménytermés
Carum carvi
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Caryophylli flos
szegfűszeg
Syzigium aromaticum
Myrtaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Chamomillae anthodium
orvosiszékfű-virágzat
Matricaria recutita
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cinnamomi cassae cortex
kassiafahéj
Cinnamomum aromaticum
Lauraceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Coriandri fructus
koriandertermés
Coriandrum sativum
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Foeniculi fructus
édesköménytermés
Foeniculum vulgare
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Juniperi galbulus
boróka-tobozbogyó
Juniperus communis
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lavandulae flos
levendulavirág
Lavandula angustifolia
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Melissae folium
citromfűlevél
Melissa officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae crispae folium
fodormentalevél
Mentha spicata
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae piperitae folium
borsosmentalevél
Mentha piperita
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Salviae folium
orvosizsálya-levél
Salvia officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Serpylli herba
mezei kakukkfű
Thymus serpyllum
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Liquiritiae radix et rhizoma
édesgyökér
Glycyrrhiza glabra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Primulae radix et rhizoma
kankalingyökér és -gyökértörzs
Primula vulgaris
Primulaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Saponariae albae radix
fehér szappangyökér
Gypsophila paniculata
Caryophyllaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Pix juniperi
borókafakátrány
Juniperus oxycedrus
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Absinthii herba
fehér ürömfű
Artemisia absinthium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Trifolii fibrini folium
vidrafűlevél
Menyanthes trifoliata
Menyanthaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini seminis farina
lenmagliszt
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
[1574] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1575] Tőlevélrózsa vagy tőrózsa (rozetta) a tőből eredő, rendszerint körben elhelyezkedő levelek összessége.
[1576] Koloncos a gyökér, ha gyökérágainak csúcsa hengeresen vagy kúposan megvastagodott.
[1577] A posztglaciális szó jelentése: jégkorszak utáni.
[1578] A reliktumnövény korábbi földtörténeti korokból maradt meg egy adott területen.
[1579] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1580] A reliktumnövény korábbi földtörténeti korokból maradt meg egy adott területen.
[1581] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1582] Tőlevélrózsa vagy tőrózsa (rozetta) a tőből eredő, rendszerint körben elhelyezkedő levelek összessége.