A földfelszín és a levegő felmelegítésében, az élet fenntartásában és az időjárási jelenségek kialakításában döntő jelentőségű a napsugárzás. Az egyéb energiaforrások, mint pl. a Föld belső hője (geotermikus energia) és a többi bolygó sugárzása elhanyagolható hatással van az előbbi folyamatokra. A napsugárzás részben korpuszkuláris,[1828] részben elektromágneses sugárzás formájában éri el a Földet. A korpuszkuláris sugárzás elektronfelhője a felső légrétegekben elnyelődik, és nem jut el a bioszféráig. A légkör felső határán mérhető sugárzásintenzitás az ún. napállandó vagy szoláris koefficiens. Értéke a Naptól való távolságtól, azaz az évszakoktól függően kismértékben változó: nyáron pl. az északi félgömbön kisebb az átlagosnál, télen viszont nagyobb annál. A szoláris koefficiensnek csupán mintegy fele jut el a Föld felszínére. A többi része elnyelődik vagy visszaverődik. Az elektromágneses sugárzás különböző hullámhossz-tartományokból áll. Az ultraibolya (UV) sugárzás 380 nm-nél kisebb, az infravörös vagy hősugárzás pedig 720 nm-nél nagyobb hullámhosszú. 380-tól 720 nm-ig terjed a látható tartomány. Ez utóbbi a fotoszintetikusan[1829] aktív radiáció (PAR). A zöld növények fő fotoszintetikus pigmentje[1830] - a klorofill - ugyanis csak a látható fényt képes megkötni. A baktériumok fő pigmentje - a bakterioklorofill - viszont a napsugárzás energiájának PAR-on kívül eső sugarait (a 800, a 850 és a 870-890 nm-es hullámhosszúakat) köti meg leghatékonyabban. Az elektromágneses sugárzás alkotói a fentieken kívül még a gamma-, a röntgen- és a rádiósugarak. A Földet érő napsugárzásnak mintegy 44%-a esik a PAR tartományába.
A beérkező sugárzás a Föld felszínén részben visszaverődik, részben elnyelődik és különböző hőátadási folyamatokban (hővezetés, sugárzás, hőáramlás, evaporáció) vesz részt. A visszaverődés mértéke, az ún. reflexiós koefficiens vagy felületi albedó függ a felület fizikai adottságaitól (pl. színétől) és a sugárzás beesési szögétől. Csekély a mély vizek, nagy a friss hó albedója. A növényállományokról visszavert sugárzásban az infravörös és a zöld sugarak aránya nagy, mivel ezeket a fotoszintetikus pigmentek[1831] nem abszorbeálják[1832].
A zöld növények kizárólag a napsugárzást képesek felhasználni anyagcserefolyamataik energiaigényének biztosításához. A növényeket érheti közvetlen (direkt) és szórt (diffúz) fény. Az utóbbi a légkör alkotóiról, illetve más felületekről visszaverődve éri el a növényeket. A direkt és az indirekt fény aránya függ a légkör vastagságától és a benne előforduló apró, diszpergált részecskék (aeroszolok) mennyiségétől. Ennek következtében a földfelszínre jutó direkt fény mennyisége a sarkoktól az Egyenlítő irányában fokozatosan növekszik. A direkt fény a növényre kedvezőtlenebb, mert annak hőmérsékletét nagymértékben megemeli, és kisebb benne a fotoszintézisben[1833] jól hasznosuló narancsvörös és vörös hullámtartomány. A növények a direkt sugárzással szemben aktív helyzetváltoztató mozgással - ún. fototropizmussal - védekeznek. Ökológiai szempontból mindenekelőtt a megvilágítás erősségével, a megvilágítás időtartamával és spektrális összetételével kell foglalkoznunk.
A növények belső felépítését a megvilágítás erőssége nagymértékben befolyásolja. Gyenge megvilágítás mellett a sejtek fala vékonyabb és csökken a szilárdító elemek száma. Vékonyabb és kevesebb rétegű a levelek oszlopos parenchimája, és csökken az erek mennyisége is. A levél ennek következtében vékonyabb lesz. A sejtalkotók közül a kloroplasztiszok gránumozottsága kisebb mértékű, számuk kevesebb, méretük pedig nagyobb lesz. Ezek, illetve az ezzel ellentétes tulajdonságok jellemzik az ún. árnyék- (szkiofiton) és fény- (heliofiton) növényeket. Gyenge megvilágítás mellett a növény etiolálódik,[1834] internódiumai[1835] erősen megnyúlnak.
Gyenge megvilágítás mellett a fotoszintézist[1836] a fotokémiai folyamatok[1837] korlátozzák (limitálják). Ekkor a fényenergia-átalakítás hatásfoka igen magas. Mennél inkább telítődnek a levelek fénnyel, annál nagyobb a nettó fotoszintézis értéke (a nettó fotoszintézis a tiszta szervesanyag-gyarapodás a légzési veszteség levonása után). Erős megvilágítás mellett már a fotoszintézis hatékonysága a CO2 levélbe irányuló, illetve levélen belüli diffúzióját akadályozó fizikai tényezőktől - pl. sztómaellenállás,[1838] belső surlódás, membránon való átjutás nehézségei - függ.
A növény leveleit érő sugárzó energia változás nélkül visszaverődhet, megszűrve, és így színképi összetételében megváltozva továbbhaladhat vagy abszorbeálódhat. Az abszorbeálódott energiának is csupán egy kis része éri el a kloroplasztiszokat és hasznosul a fotoszintézis[1839] folyamatában. Az egész fotoszintézis fényenergia-hasznosítása mindössze 2-3%. A termesztett növényállományok fotoszintézisének hatékonysága 1-2% körüli. Ennek több oka van (pl. a PAR az összes sugárzásnak mindössze 50%-a; a fotoszintetikus apparátus fénykvantum-hasznosítása gyenge hatásfokú; erős megvilágítás mellett fénytelítettség következik be, illetve a rezisztencia-tényezők miatt rosszabb a hatékonyság; az egyes egyedek, illetve szervek az állományon belül alászorult ("szubpesszimum") helyzetben vannak; az idősödő és a beteg asszimiláló szervek szervesanyag-előállítása csekély mértékű; az ökológiai feltételek nem optimálisak). A napfénynek tehát mindössze néhány százaléknyi töredékéből kell az egész földi élővilágnak fenntartania magát. A fényhasznosítás csökkenésében jelentős szerepet tölthet be a levelek porral, pernyével, korommal, hamuval stb. való befedése (pl. cementgyárak, hőerőművek és közlekedési útvonalak közelében). A fotoszintézis hatékonyságát számos légszennyező anyag (pl. hidrogén-fluorid, kén-dioxid, peroxi-acetil-nitrát) közvetlenül, illetve talaj- és vízszennyezés közvetve befolyásolhatja negatív irányban. A CO2-szint megemelkedése viszont számos növényfaj /az ún. C3-as növények/[1840] fotoszintézisét serkentheti, azonos megvilágítási viszonyok mellett. A megkötött fényenergia a fotoszintézis során energiában gazdag szénvegyületekben (mindenekelőtt cukrokban) kötődik meg, majd később döntő mértékben a légzési folyamatok révén használódik fel munkavégzésre.
A különböző növények fotoszintetikus kapacitása között igen nagy eltérések vannak. Optimális feltételek mellett az erőforrások bőségéhez szokott termesztett és gyomnövények sokkal hatékonyabban kötik meg a CO2-t, mint a limitált környezethez adaptálódott fajok (pl. szikes puszták és sivatagok növényei, az árnyéknövények, a hideg égöv és a magas hegyek növényei). A sugárzás intenzitásának fokozódásával a C4-es növények[1841] produktivitása is sokkal erőteljesebben nő, mint a C3-as növényeké[1842]. A fénykompenzációs pont az a fényerősség, amely mellett a képződött szerves anyag pótolja a légzési veszteséget. Hasonló alapon létezik CO2- és hőkompenzációs pont is. A fotoszintézis hatékonyságát a fentiek mellett a rendelkezésre álló víz mennyisége is nagymértékben befolyásolja.
A növény leveleit érő fény erőssége ciklusokhoz kötődően és véletlenszerűen is jelentősen változhat. Ciklusok alatt a napszakos és az évszakos ritmusok értendők. A Föld felszínének eltérő pontjain különböző módon jelentkező ilyen ritmusokhoz a levelek morfológiai és fiziológiai tulajdonságai az evolúció[1843] során alapvetően adaptálódtak, és így azokra genetikai programjuk segítségével megfelelően - de ugyanakkor meglehetősen rugalmatlanul - reagálnak. Az évszakos változásokhoz kapcsolódik pl. a lombhullató fák leveleinek elvesztése akkor, amikor azok amúgyis a legkevésbé képesek fotoszintetikus aktivitásra. Egyes fajok leveleinek napi, megvilágítástól függő helyzetváltoztatása (fototropizmus) is ilyen adaptáció következménye. Az evolúció során kialakult válaszreakció a fény- (heliofiton) és árnyéknövények (szkiofiton) elkülönülése is. Az árnyéknövények a kisebb fényintenzitást jobban hasznosítják, mint a fénynövények, maximális fotoszintetikus produktivitásuk viszont az utóbbiaké alatt marad. Ugyanazon növények fénynek kitett és alászorult levelei (az ún. fény-, illetve árnyéklevelek) között is jelentős különbségek ismerhetők fel.
Más a helyzet azokkal a viszonylag gyors változásokkal, amelyek az időjárással vagy más levelek, illetve növények általi takarással állnak kapcsolatban. Az alulrekedt leveleknek a föléjük helyeződők légáramlatok miatti mozgása gyakran pillanatonként változó környezetet teremt.
A fotoperiodizmus a földrajzi elterjedéssel áll kapcsolatban. Különböző földrajzi környezetben ugyanis a törzsfejlődés során a populációk eltérő nappalhosszúsághoz alkalmazkodtak, és virágzásukat ehhez a megvilágításhosszhoz igazították. Ennek alapján megkülönböztetünk hosszúnappalos, rövidnappalos és a megvilágítás időtartamára közömbös növényeket. A rövidnappalos növények a trópusokról vagy a szubtrópusokról származnak (ahol a megvilágítás hossza napi 12 órához közeli). A mérsékelt égövben élnek a hosszúnappalos növények, amelyek a vegetációs periódus alatt napi 12 óránál jóval hosszabb megvilágítást kapnak. Hosszúnappalos növény pl. a zab, a cukorrépa, a sárgarépa, a rozs, a saláta, a mák, a lucerna, a búza és az árpa . Rövidnappalos pl. a kender, a dália, a csicsóka, a szója, a dohány, a banán, a rizs, a köles és a cirok.
A napenergia spektrális megoszlása napszakosan és évszakosan is változik. Alacsony napállás mellett több a szórt fény, és a fény gazdagabb vörös sugarakban. A növénytársulás is megváltoztatja a fény színképi összetételét. Az állományok alja rendszerint az átengedett zöld fényben gazdagabb. A vízben élő algák ún. kromatikus adaptációja hosszú törzsfejlődési folyamat eredménye. Létezik ontogenetikus[1844] fényadaptáció is. A magashegyi növények a rövidebb hullámhosz-tartományokhoz és az erősebb UV-sugárzáshoz adaptálódtak. Ezért kevesebb virágúak, sötét színűek, rövidebb internódiumúak[1845] és erősen szőrözöttek .
[1828] A korpuszkuláris sugárzás olyan részecskéket tartalmazó sugárzás, amelyeknek nyugalmi tömege nem nulla.
[1829] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[1830] A fotoszintetikus pigmentek a fotoszintézisben közreműködő színanyagok. Közéjük tartoznak pl. a bakterioklorofillok, a klorofillok, a karotinoidok (karotinok, xantofillok) és a fikobilinfestékek (pl. fikoeritrin, fikocián).
[1831] A fotoszintetikus pigmentek a fotoszintézisben közreműködő színanyagok. Közéjük tartoznak pl. a bakterioklorofillok, a klorofillok, a karotinoidok (karotinok, xantofillok) és a fikobilinfestékek (pl. fikoeritrin, fikocián).
[1832] Az abszorpció elnyelést, belső megkötést, míg az adszorpció felületi megkötést jelent.
[1833] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[1834] Etiolált hajtások a fény hiányában kifejlődött sárgásfehér, erősen megnyúlt, pikkelyszerű levelekkel borított hajtások (ilyenek keletkeznek pl. a burgonyagumó pincében való kihajtásakor). A növény megzöldüléséhez, vagyis a proplasztiszok kloroplasztiszokká való átalakulásához ugyanis a fény serkentő hatása szükséges.
[1835] Internódiumok a szár csomóit összekötő, leveleket normális esetben nem viselő szártagok.
[1836] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[1837] A fotokémiai folyamatok a fény energiájának segítségével végbemenő kémiai folyamatok.
[1838] A sztóma vagy gázcserenyílás a mohák, a harasztok és a virágos növények hajtásának elsődleges bőrszövetén kialakuló, gázcserét (mindenekelőtt szén-dioxid-felvételt és oxigénleadást) biztosító, specializálódott sejtekből álló képlet.
[1839] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[1840] A C4-es típusú fotoszintézis a CO2 megkötésének elsősorban a trópusi fűfélékben (pl. cukornád, kukorica), de más növényekben is előforduló, Calvin-ciklustól eltérő útja. Lényege, hogy a megkötött CO2 először nem három szénatomos (C3-as), hanem négy szénatomos (C4-es) szerves savakban jelenik meg. Ökológiai jelentősége a fotoszintézis magas hőmérséklet és erős megvilágítás melletti nagyobb hatékonysága. A CO2-t először 3 szénatomos szerves savakba kötő, leginkább a mérsékelt és hideg égöv alatt elterjedt növények a C3-as, míg az itt leírtak az ún. C4-es növények.
[1841] A C4-es típusú fotoszintézis a CO2 megkötésének elsősorban a trópusi fűfélékben (pl. cukornád, kukorica), de más növényekben is előforduló, Calvin-ciklustól eltérő útja. Lényege, hogy a megkötött CO2 először nem három szénatomos (C3-as), hanem négy szénatomos (C4-es) szerves savakban jelenik meg. Ökológiai jelentősége a fotoszintézis magas hőmérséklet és erős megvilágítás melletti nagyobb hatékonysága. A CO2-t először 3 szénatomos szerves savakba kötő, leginkább a mérsékelt és hideg égöv alatt elterjedt növények a C3-as, míg az itt leírtak az ún. C4-es növények.
[1842] A C4-es típusú fotoszintézis a CO2 megkötésének elsősorban a trópusi fűfélékben (pl. cukornád, kukorica), de más növényekben is előforduló, Calvin-ciklustól eltérő útja. Lényege, hogy a megkötött CO2 először nem három szénatomos (C3-as), hanem négy szénatomos (C4-es) szerves savakban jelenik meg. Ökológiai jelentősége a fotoszintézis magas hőmérséklet és erős megvilágítás melletti nagyobb hatékonysága. A CO2-t először 3 szénatomos szerves savakba kötő, leginkább a mérsékelt és hideg égöv alatt elterjedt növények a C3-as, míg az itt leírtak az ún. C4-es növények.
[1843] Az evolúció szó jelentése: fejlődés. A biológiai evolúció (törzsfejlődés) az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása a Föld története folyamán.
[1844] Az ontogenetikus szó jelentése: az egyedfejlődéssel kapcsolatos.
[1845] Internódiumok a szár csomóit összekötő, leveleket normális esetben nem viselő szártagok.