Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Vegyük figyelembe a nem-gyógyszeres kezelés előnyeit (Lásd: ebm00071) .
A legtöbb betegcsoportban a vízhajtók az elsőként választandó szerek.A vízhajtók nők és idősebb betegek számára a legmegfelelőbbek, illetve kombinációban használva más antihypertensiv szerekkel.
HydrochlorothiazidKezdeti adag: 12,5–25 mg naponta, idős betegeknek 12,5 mg
Amiloridkombinálható hydrochlorothiaziddal , ha a serum kreatinin normál tartományban van, és nem áll fenn a hyperkalaemia veszélye. Kerüljük el a hypokalaemiát is, különösen szívbetegekben és digitalizált betegekben.
Indapamidnaponta egyszer 2,5 mg megfelel a fenti hydrochlorothiazid-kezelésnek. Nincs előnye az alacsony dózisú thiazidhoz képest, költségesebb, és néhány betegben súlyos elektrolitzavarokat okozhat.
Furosemidcsak veseelégtelenségben (serum kreatinin > 150?mol/l) szenvedő betegekben alkalmazzuk.
Hypokalaemia, hyponatraemia
Hypomagnesaemia
Hyperuricaemia
Hyperglycaemia
Serumtriglicerid-emelkedés, serum HDL-koleszterin csökkenés és összes koleszterin emelkedés. A gyakorlatban a lipidszintekre gyakorolt hatás csekély, és nem befolyásolja a gyógyszerválasztást.
Veseelégtelenségben kerüljük a kálium-spóroló diuretikumokat a hyperkalaemia veszélye miatt.
A béta-blokkolók fiatal, hyperkineticus keringéssel rendelkező betegekben, ischemiás szívbetegekben és egyéb szerekkel kombinálva alkalmazhatóak.
A carvedilol és a labetolol orthostaticus hypotoniát okozhatnak.
A szelektív béta-blokkolók mára a non-szelektív blokkolók helyébe léptek.
A szelektív béta-blokkolók tolerálhatók a legjobban, és nincsen hatásuk a lipidháztartásra
Betaxolol 1 × 10–20 mg
Bisoprolol 1 × 5-10 mg
A szelektív béta-blokkolók hatékonyabbak és jobban tolerálhatók, mint a nem-szelektív béta-blokkolók.
Atenolol 1 × 50-100 mg
Metoprolol naponta 100–200 mg
Acebutolol naponta 400–800 mg
Értágító hatás (alfa-agonisták és béta2-agonisták)
Seliprolol 1 × 200–400 mg
Dyslipidaemiában szenvedő betegekben alkalmas, mivel szignifikánsan csökkenti a trigliceridszintet.
Carvedilol 1 × 25 mg
Labetolo naponta 200-800 mg
Bradycardia
Szívelégtelenség
Azonban ACE-gátlóval és vízhajtóval kombinálva a béta-blokkolók (bisoprolol, carvedilol, metoprolol) csökkentik a szívelégtelenségben szenvedő betegekben előforduló cardialis halálozás és hospitalizáció gyakoriságát. A szívelégtelenség tehát a béta-blokkolók adásának javallatát képezi. Szívelégtelenség kezelésében a kezdeti adag legyen alacsony, és csak óvatosan emeljük.
Ingervezeteési zavarok, sick sinus-szindróma
A béta-blokkolók ronthatják az alsó végtag súlyos artériás szűkületeinek tüneteit; azonban enyhe vagy közepes szűkületnél lehet őket használni.
Asthma (ha nincs más lehetőség béta-1-szelektív blokkolóval vagy béta-2-agonista hatással is rendelkező szerrel lehet óvatosan megpróbálkozni).
Alvászavarok
Cukorbetegekben hypoglycaemia (és elfedi a hypoglycaemiás tüneteket!)
Csak szelektív béta-blokkolók alkalmazhatók magas serum koleszterinszinttel és alacsony HDL-koleszterinszinttel rendelkező betegekben.
Calcium-antagonisták alkalmazhatók olyan esetekben, ahol a béta-blokolók ellenjavalltak, pl. a fizikailag aktívak körében.
Verapamilnaponta 120–240 mg
Diltiazemnaponta 180–360 mg
Nifedipinnaponta 20–60 mg
Felodipinnaponta 5–10 mg
Amlodipinnaponta 5–10 mg
Isradipinnaponta 5–10 mg
Nilvadipinnaponta 8–16 mg
Az ACE-gátlók alkalmasak a hyperonia mindegyik súlyossági fokának kezelésére. Magas reninszintnél még hatékonyabbak.
Captoprilnaponta 50–150 mg
Enalaprilnaponta 10–40 mg
Lisinoprilnaponta 10–40 mg
Ramiprilnaponta 1,25–10 mg
Quinaprilnaponta 10–40 mg
Cilazaprilnaponta 1,25–10 mg
Perindoprilnaponta (2–) 4 mg
Trandolaprilnaponta 1–4 mg
A betegk 20%-ában köhögés
Kiütés
Dypepsiás panaszok
Szédülés
Fejfájás
Ízérzési zavarok
Angineuroticus oedema
Kétoldali (egy vese estén egyoldali) arteria renalis szűkület
Veseelégtelenség idős betegekben
Az aorta- vagy a mitralis billentyű súlyos szűkülete
Határozzuk meg a serum kaliumot és kreatinint az ACE-gátló-kezelés elkezdése után egy hónappal. Amennyiben a betegnek perifériás atherosclerosisra utaló panaszai vannak, az ellenőrzés már egy hét elteltével történjék meg. Ellenőrizzük folyamatosan a gyógyszer használatát és adagolását, és állítsuk le, ha a serum kreatinin 150 ?mol/l-rel (idős betegekben 180 ?mol/l-rel) túllépi a normálértéket (Lásd: ebm00075) .
Candesartan 1 × 4-16 mg
Losartan 1 × 50 mg
Valsartan 1 × 80 mg
A fenti szerek ugyanolyan hatékonyak,jól tolerálhatók, és kevés mellékhatással bírnak.
Azon betegek számára megfelelő, akiknél köhögés lépett fel az ACE-gátló hatására.
Az ellenjavallatok az ACE-gátlóknál felsoroltakkal megegyeznek.
A fenti szerek használata egyre ritkább a calcium-antagonisták és ACE-gátlók vazodilatátor hatásai miatt. Tartalékszerekként lehet őket használni, ha más gyógyszerek nem megfelelőek.
A gyakori mellékhatások miatt használatuk jelentősen csökkent. Ha más gyógyszerek nem megfelelőek, tartalékszerként lehet alkalmazni őket.
Lásd a 4.26 ábrát
A különböző szerek hatásának összeadódása
A mellékhatások csökkentése
A vérnyomáskontroll javítása
ACE-gátló és vízhajtó (vagy a sóbevitel megszorítása napi 5 g alá)
Béta-blokkoló és vízhajtó (vagy a sóbevitel megszorítása napi 5 g alá)
Béta blokkoló és értágító hatású calcium-antagonista (felodipin, izradipin, nifedipin vagy nilvadipin)
ACE-gátló és calcium-antagonista (diltiazem, amlodipin)
Béta-blokkoló és ACE-gátló
Tachycardiában és következményes angina pectorisban szenvedő betegek számára előnyös.
Calcium-antagonista és vízhajtó
Béta-blokkoló és verapamil vagy diltiazem
Súlyos bradycardiát, hypotoniát vagy szívelégtelenséget okozhat különösen idősekben és rossz szívműködéssel rendelkező betegekben.
ACE-gátló, calcium-antagonista és vízhajtó
Béta-blokkoló, vazodilatátor calcium-antagonista és vízhajtó
Megfontolható a gyógyszerelés csökkentése enyhe és szövődménymentes (WHO I) hypertoniában, ha gyógyszeres kezeléssel és életmód-változtatással a vérnyomás 1–3 éven keresztül állandóan normál tartományban maradt.
Ha csökkentjük a gyógyszeradagot, havonta ellenőrizzük a vérnyomást. Ha elhagytuk a gyógyszerelést, ellenőrizzük a vérnyomást fél évig havonta, majd azt követően 3–4 havonta folyamatosan, hiszen a hypertonia néhány éven belül gyakran újra megjelenik. Ha az utánkövetés megfelelő, a gyógyszerelhagyás veszélyei elhanyagolhatóak. A kezelés újrakezdésének szükségessége általában néhány hónapon (vagy éven) belül nyilvánvalóvá válik.
Alapvető fontosságú az életmód-változtatás és annak fenntartása
Nyugdíjazás, a pszichoszociális stressz csökkenése
Testsúlycsökkenés
Előnyös változások a magas vérnyomást előidéző tényezőkben
A gyógyszeres kezelés nem megfelelő bevezetése
Az idős kor és gondozóotthonba való felvétel gyakran meggyógyítja a magas vérnyomást. Különösen a vízhajtók okoznak orthostaticus hypotoniát és egyéb mellékhatásokat, melyek rosszul befolyásolják az életminőséget.
Myocardialis infarctust követő szívelégtelenségkor
A súlyos mellékhatások (így a cardialis események és a halál) kockázata nem különbözik az isradipinnel és az egyéb szerekkel kezelt hypertoniás betegek körében.
Az elhúzódó hatású és hosszan felszívódó nifedipin-készítmények biztonságosan alkalmazhatók kombinációban egyéb szerekkel enyhe vagy közepesen súlyos hypertoniában.
A foglalkozás-egészségügyi betegoktatás és az elektronikus orvos-beteg konzultáció hatékony eszköznek tűnik az együttműködés és a gondozás javításában.
[1]Hoes AW, Grobbee DE, Peet TM, Lubsen J. Do non-potassium sparing diuretics increase the risk of sudden cardiac death in hypertensive patients? Recent evidence. Drugs 1994;47:711-733
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-940120. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[3]Sakai H, Hayashi K, Origasa H, Kusunoki T. An application of meta-analysis techniques in the evaluation of adverse experiences with antihypertensive agents. Pharmacoepidemiology and Drug Safety 1999;8:169-177
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-991294. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2001. Oxford: Update Software
[5]Colin PR, Spence JD, Williams B, Ribeirao AB, Saito I, Benedict C, Bunt AM. Angiotensin II antagonists for hypertension: are there differences in efficacy. American Journal of Hypertension 2000:13; 418-26.
[6]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-20001051. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2002. Oxford: Update Software
[7]Ross SD, Kupelnick B, Kumashiro M, Arellano FM, Mohanty N, Allen IE. Risk of serious adverse events in hypertensive patients receiving isradipine: a meta-analysis. J Hum Hypertens 1997;11:743-751
[8]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-980067. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[9]Stason WB, Schmid CH, Niedzwiecki D, Whiting GW, Luo D, Ross SD, Chalmers TC. Safety of nifedipine in patients with hypertension: a meta-analysis. Hypertension 1997;30:7-14
[10]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-970967. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software