Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Ebben a cikkben a penész szó alatt penészgombákat, élesztőgombákat és baktériumokat (pl. Actinomycetes) értünk.
A nedvesedő épületekben a legfontosabb feladat a hibák mihamarabbi kijavítása, hogy megelőzzük a mikróbák elszaporodását és a penész megjelenését.
A penészexpozíció megbecsülése a legtöbb esetben az egészségügyi alapellátás feladata. Az asthmára, az extrinsic allergiás alveolitisre vagy a "szerves por okozta toxicus tünetegyüttes"-re (organic dust toxic syndrome, ODTS) utaló tünetekkel a betegeket kórházi szakrendelésre kell utalni.
A vizes épületekben a penész jelenlétével összefüggően a szem, a bőr vagy a légzőrendszer irritációja (panaszok) vagy szénanátha, asthma, esetleg allergiás alveolitis (betegségek) jelenhetnek meg.
A penész által okozott betegségek kórismézése az expozíció tényének megerősítésén, a klinikai tüneteken és a differenciáldiagnosztikán alapszik.
Fontos a nedves épület és az érintett személyek párhuzamosan történő vizsgálata.
A nedvesség által okozott problémák Európa számos részén az épületek több mint 50%-ában jelen lehetnek. Úgy tűnik, hogy a probléma minden fajta épületet érint, úgy mint családi házakat, lakásokat, iskolákat, kórházakat és bölcsödéket.
Gyakran a lapos tető a probléma forrása. Még az újabb épületek is nedvesedhetnek a nem megfelelő építési tecnológiák vagy a szivárgó csövek miatt.
Az irritációs panaszok az érintettek kb. felénél fordulnak elő
Szempanaszok
Orrdugulás, az orr viszketése, nedves váladékozása
Torokfájás, rekedtség
Köhögés
Váladékozás
Viszketés, bőrpír
Kimerültség, fejfájás, hányinger, láz, izületi és izomfájdalom
Szerves por okozta toxikus tünetegyüttes (ODTS)
A penészallergia ritkán oka a panaszoknak
Szénanátha, kötőhártyagyulladás
Asthma
Extrinsic allergiás alveolitis (farmertüdő)
ODTS
A nedvesedés mértéke
A panaszok előfordulása az érintett személyek között
A panaszok jellege
A panaszok és az expozíció közötti időbeni összefüggés
Munkahelyi viszonyok között pl. kérdőíves felméréssel becsülhető meg a probléma mértéke.
Szükséges a szemek, az orr, a bőr és a légzőrendszer klinikai vizsgálata.
Szükséges az asthma, az alveolitis és az ODTS tüneteinek rögzítése.
A vizesedés mihamarabbi megszüntetése a további penészexpozíció megelőzése végett.
Ha a probléma korlátozott mértékűnek tekinthető, kevés a panaszos személy és nem fordul elő penésznek tulajdonítható súlyos megbetegedés, akkor az épület javítása és a páciensek utánkövetése a helyi egészségügyi ellátás ellenőrzése alá tartozik.
Ha jelentős a probléma és komoly megbetegedési esetek vannak (asthma, allergiás alveolitis, ODTS, visszatérő fertőzések), a helyi hatóságoknak az épületet technológiai szempontból felül kell vizsgálnia, ezenkívül a helyi egészségügyi ellátónak beltéri levegő szakértővel kell konzultálnia, akinek az érintett épületekben mikrobiológiai vizsgálatokat kell végeznie.
Az épület vizsgálata során mintavételekre van szükség mikrobiológiai elemzés céljából. Ha a nedvesedés nem észlelhető, de megalapozott a gyanú, hogy jelen van (pl. erős penészszag érezhető), felületi por- és levegőmintát kell venni.
Ha az épület vizsgálata során a vizesedést jelző mikróbákat mutatnak ki, továbbá ha sok a panaszos személy, illetve ha a panaszok általában az allergiás jellegűek, penészkivonattal allergiás bőrteszt és penész irányában IgE osztályú antitest meghatározás végzendő. Az IgG osztályú antitestek elsősorban a mikrobákkal való találkozásra utalnak.
Asthma, allergiás alveolitis és ODTS gyanúja esetén indokolt további vizsgálatok elvégzése szakintézményben.
A következő mikrobák vízigényesek: Aspergillus fumigatus, Exophiala, Phialophora, Trichoderma, Ulocladium, Stachybotris, Fusarium, Actinomycetes, élesztőgombák, gram-negatív baktériumok (pl. Pseudomonas).
Közepes vagy csekély vízigényű mikrobák: Aspergillus versicolor, Eurotium, Penicillium (P. chrysogenium, P. auratiogriseum), Wallemia.
A mikrobák egy része mycotoxint termelhet, pl. a Stachybotruschartarum (atra), Aspergillus versicolor és aTrichodermaviride.