Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Felismerni a szamárköhögést, ami az iskoláskorú gyermekek tartós köhögésének, és a csecsemőkori rohamokban jelentkező, valamint ugató köhögés egyik oka.
Kezelni a beteget makrolid antibiotikummal, továbbá az egész család gyógyszeres kezelése megelőzés céljából, ha van hat hónapos kor alatti gyermek a családban.
Bordetella pertussis
Hasonló képet okozhat a B. parapertussis, Chlamydia és az adenovírus.
A B. pertussis nagyon fertőző.
A gyakoriság változó és attól is függ, hogy a népesség mennyire védett a védőoltások által.
Csecsemők: Az anya gyermekkori védőoltása nem elegendő az újszülött védelmére.
Iskolás gyermekek: A védőoltás általi védettség csak 3–6 évig tart.
A lappangási idő 1–2 hét.
Klinikai diagnózis a kórtörténet alapján.
A nem oltott csecsemőkben a hurutos szakasz alatt (1–2 hét) köhécselés, vörös szemek és rhinitis, néha enyhe láz jelentkezik.
A köhögési szakasz alatt köhögési rohamok jellemzőek. Csecsemőkben ez belégzési stridorral és húzó köhögéssel ("szamárköhögés") járhat. A köhögési roham éjszaka is előfordul és gyakran nyákos hányással fejeződik be. A rohamok 1–4 héten át rendszeres intervallumban zajlanak majd ritkábbá válnak. Visszatérhetnek egy új légúti fertőzés alatt.
A köhögési fázis alatt a beteg láztalan. A CRP és a vörösvérsejt süllyedésáltalában normális. A láz vagy az emelkedett CRP és vörösvértest süllyedés egyéb fertőzést vagy másodlagos bakteriális fertőzést sugall.
Azt az iskolás gyermeket, akinek szamárköhögése van, általában hetek– hónapok óta tartó köhögés miatt viszik orvoshoz. A köhögést általában rendkívül súlyosnak és szinte mindig rohamokban jelentkezőnek írják leik. Amikor azt kérdezzük, hogy vajon a gyermeknek volt-e valaha ilyen jellegű köhögése, a nemleges válasz gyakran diagnózishoz vezet. A szamárköhögés nem mindig iskoláskorú gyermekeknél jelentkezik.
A stressz, a dohányzás és a hőmérséklet változás (pl.:fagylalt evése) köhögési rohamot válthat ki. A légutak ilyen túlérzékenysége 3–6 hónapig tarthat, és asthma gyanúját vetheti fel.
A szamárköhögés felnőttekben is előfordulhat.
A szamárköhögés a nem oltott csecsemőkben leukocytosist, főleg lymphocytosist okozhat.
Járványok általában csak akkor derülnek ki, mikor a betegek már hetek–hónapok óta köhögnek. Az ilyen betegek diagnózisa általában egy szérum minta alapján történik ugyanis a tünetek kezdete után3–4 héttel az IgM és az IgA antitestek szintje megemelkedik. További minta vehető 4 hét múlva, ha szükséges.
Negatív szerológiai leletek nem zárják ki a szamárköhögést, mert a tesztek érzékenysége csak 50–60%.
Friss esetekben (a tünetek tartama kevesebb, mint 4 hét) minta vehető PCR-re és tenyésztésekre issor kerülhetA tenyésztéshez szükséges mintát az orrnyíláson keresztül a hátsó gégefalról kell venni egy calcium-alginát tűt tartalmazó fémpálcával. A mintákat azonnal friss táptalajon kell tenyészteni (szén cephalexin talajon).PCR-hoz egy Dacron-tű alkalmasabb (a tenyésztéshez ugyancsak használható). A táptalajok és mintavételi tűk mikrobiológiai laboratóriumokból rendelhetőek.
Miután egy vagy több beteg vizsgálati eredményei alapján a diagnózis megerősítést nyer, a kontakt személyek kezelésére vonatkozó döntést azok klinikai panaszai alapján lehet meghozni.
Csecsemőknek és nem oltott gyermekeknek kórházi kezelés javallt.
Csecsemőknek az ajánlott gyógyszer az erythromycin naponta 50 mg/kg 2 héten keresztül. Az oltott és az idősebb gyermekeknek egyéb makrolid adható a szokásos adagban . Profilaktikus célú gyógyszeres kezelés mindig ajánlott, ha a szamárköhögéstől szenvedő gyermek családjában van 6 hónap alatti gyermek. Mindig egyidejűleg kell kezelni az egész családot.
Alternatív gyógyszerek a roxitromycin, a claritromycin, az azithromycin és a sulpha-trimethoprim.
A kezelés elsődleges célja a fertőzőképesség és a terjedés csökkentése. A panaszok befolyásolásához a kezelést a panaszok fellépte után 1–2 héttel kell elkezdeni. A gyakorlatban a kezelés azonnal elkezdhető a tenyésztésre szolgáló mintavétel után, vagy a klinikai diagnózisnak a panaszok, illetve a szamárköhögés gyanúját felvető járványügyi helyzet alapján való felállítását követően. Ha a betegnek több, mint 1 hónap után is vannak panaszai, a kezelés általában eredménytelen. Az antibiotikum kúra megismétlése nem előnyös.
Az elkülönítés időtartama 5 nap az antibiotikum terápia kezdetétől számítva. Ha a tünetek tovább tartanak, mint 3 hét az elkülönítés szükségtelen.
A 7 év alatti kontakt személyeknek DPT védőoltás is adandó, ha a szerológiai védelem nem kielégítő.
Az acellularis szamárköhögés elleni oltóanyag valószínűleg ugyanolyan hatékony, mint a cellularis oltóanyag és kevesebb a mellékhatása.
A gyógyszeres kezelés nem tűnik hatékonynak a szamárköhögésben fellépő köhögés csillapításában, de kevés az adat határozott következtetések levonásához.
[1]Dodhia H, Miller R. Review of evidence for the use of erythromycin in the management of persons exposed to pertussis. Epidemiology and Infection 1998;120:143-149
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-983483. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2000. Oxford: Update Software
[3]Tinnion ON. Acellular vaccines for preventing whooping cough in children. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001478. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.