Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Fel kell ismerni az acut sinusitis frontalist, meg kell kezdeni az elsődleges ellátást, és fel kell ismerni azokat a betegeket, akik azonnali kezelést igényelnek
A röntgenen észlelt folyadékretenció erősen valószínűsíti a sinusitis frontalistmíga tiszta sinusok kizárják azt.
Ha a sinusok teljesen opálosak a röntgenfelvételen, akkor ez a sinusok fejletlenségeként is értékelhető. Ezekben az esetkben a klinikai állapot a meghatározó a kezelés megválasztásakor.
A sinusitis frontalis definíció szerint a homlok-üregben gyulladásos váladék retentioját jelenti.
A sinusitis frontalis többnyire acut virális légúti fertőzést követően jelenik meg. A betegek kétharmadának sinusitis maxillarisa is kialakul.
A fertőzés a frontalis sinusba a ductus nasofrontalison keresztül az elülső ethmoidealis sejtekből terjed. A keskeny csatorna könnyen elzáródik fertőzés, allergia vagy más nyálkahártya-irritatio miatt.
A leggyakoribb kórokozók a Streptococus pneumoniae és a Haemophilus influenzae.
Gyermekekben a homloküreg csak 8–10 éves korukra fejlődik ki.
Mindig sinusitis frontalisra kell gondolni, ha a náthát és a sinusitis maxillarist homloktáji fejfájás kíséri.
Egyebekben a panaszok hasonlóak a sinusitis maxillaris tüneteihez.
Sinusitis frontalisban gyakori a reggeli fejfájás és az általános rossz közérzet.
A diagnózis nem állítható fel kizárólag a panaszok és a laboratóriumi vizsgálatok alapján.
A sinusok röntgenfelvételén látható folyadéknívó diagnosztikus jel. A röntgenfelvételen látszó tiszta frontalis sinusokkizárják a sinusitis frontalis lehetőségét. Problémás esetekben az oldalra döntött fejről készített röntgen segíti a folyadék felismerését.
Az ultrahanggal észelt hátsó fali echo 1 elegendő a diagnózis felállításához, de röntgen is javasolt, ha a panaszok több mint három napja jelen vannak.
Néhány betegben a panaszok súlyosak. A szövődmények (meningitis, szemüregi tályog stb.) kockázata magasabb, mint sinusitis maxillaris esetében. Heves fejfájás, szemhéjoedema vagy meningismus a kezdődő szövődmény tünetei, és a beteget azonnal kórházba kell utalni.
Ne feledkezzünk meg a sinusitis maxillaris adekvát kezeléséről.
A maxillaris öblítés segít a középső orrkagyló régió tisztán tartásában, és fokozza a váladék kiürülését a homloküregből.
Antibacterialis kezelés javasolt minden beteg számára. Amennyiben a kórokozó nem ismert, a következő gyógyszerek javasoltak (ebben a sorrendben): ampicillinek, penicillin, tetracyclin, trimethoprim-sulfomethoxazol és cefalosporinok.
Decongestans orrcseppek szintén adhatóak a konzervatív kezelés részeként. Használatuk maximum 10 napon keresztül javasolt.
Ha a váladék észlelhető a maxillaris öblítésnél, az eljárást 2–3 naponta meg kell ismételni.
Amennyiben a homloktáji fejfájás folytatódik, és folyadékretentio is van a frontalis sinusban, a beteget olyan speciális rendelésre kell irányítani, ahol a homloküreg sebészi drainalása elvégezhető.