Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A herpes genitalisra jellemző klinikaikép gyakran jellegzetes és nagyon könnyű a kórisme felállítása. A gondok akkor kezdődnek, amikor a betegség atipusosan manifesztálódik, a genitalis területen időszakos viszketés, fissurák és erythema jelentkezik. Ahhoz, hogy a beteget megfelelően tudjuk kezelni, és megakadályozzuk a betegség továbbadását, alapvetően fontos felismernünk, hogy a fenti panaszokat a herpes okozza.
A legtöbb esetben a herpes genitalis a 2-es típusú Herpes simplex vírus (HSV-2) által okozott, sexualis úton terjedő fertőzés. Manapság azonban a betegségek kb. 20%-át a HSV-1 okozza. A fertőzés kialakulása után a vírus minden esetben latens formában marad a szervezetben.
A vírus különösen a symptomás szakaszban fertőz; bár tünetmentesvírusürítés is kialakulhat. Azok a partnerek, akik nem tudják, hogy vírushordozók, az estek felében átadják a vírust. A nők esetében a fertőzés kockázata nagyobb, mint a férfiaknál.
A HSV-1 kevesebb alkalommal és kevésbé súlyos formában újul ki, mint a HSV-2.
A genitalis herpes elváltozások növelik a HIV fertőzés kockázatát.
A panaszok a fertőzést követő 4–14 napon jelennek meg.
Az általános panaszok között szerepel a
láz
fejfájás
myalgia.
Genitalis panaszok
hólyagok
szúró fájdalom
dysuria
a lágyéki nyirokcsomók duzzanata
fekélyes cervicitis.
Az elváltozások kétoldaliak.
A panaszok 2–3 hétig maradnak fenn.
Az elsődleges herpes fertőzés tünetmentes is lehet.
A vírus secretio nagyjából két hétig folytatódik tovább.
Terhesség alatt bekövetkező primaer herpes vírusfertőzés következtében a magzati károsodás kockázata 50%, de a visszatérő herpes esetében kevesebb mint 5%.
A primaer herpes (HSV-2) vírusfertőzésen átesett betegek 80%-ban megjelenik.
Az elváltozások egy oldalt érintenek.
Az elváltozások és a panaszok általában csak a genitaliákra korlátozódnak: nők esetében a külső genitáliákra és ritkábban a cervixre.
Általános tünetek ritkán jelentkeznek.
A kiújulás gyakorisága egyénileg változik.
A fertőzés fizikai vagy szellemi stresszt követően, nőknél gyakran a menstruáció alatt újulhat ki.
A panaszok nagyjából 7 nap alatt elmúlnak.
A Herpes simplex vírust magából az elváltozásból vírustenyésztéssel vagy antigén meghatározással mutathatjuk ki. A tenyésztéshez levett mintát 24 órán belül a laboratóriumba kell juttatni, míg az antigén kimutatáshoz szükséges minta jobban tűri a szállítást és a tárolást.
Az elváltozásból egy vattatampon segítségével vesszük a mintát.
Az antitest vizsgálattal a HSV-1 és a HSV-2 seropositivitást, pl. hordozó statust mutathatjuk ki, de a fertőzés helyét nem.
A PCR-polimerase láncreakció különösen jól alkalmazható a neonatalis herpes diagnosztizálására a liquorból.
A primaer herpes estén az oralis gyógyszerek hatására a vírus secretio 12 napról 9 napra rövidül . A puszta klinikai gyanú elég ahhoz, hogy elkezdjük a gyógyszerelést: 5 × 200 mg acyclovir, 2 × 500 mg valaciclovir vagy 3 × 250 mg famciclovir, mindhárom szert 5–10 napig adjuk.
Az intravénás alkalmazás indikációi
súlyos klinikai megjelenés
fejfájást okozó meningealis irritatio
neonatalis herpes.
A kiújuló herpes esetén 5 napon át 5 × 200 mg oralis acyclovir vagy 5 napon át 2 × 500 mg valaciclovir enyhíti a panaszokat és lerövidíti a tüneti szakasz időtartamát.
A helyileg alkalmazott acyclovir kenőcs nem olyan hatásos a visszatérő herpes simplex genitalisban, mint a labialis herpes esetén.
Rövid távú prophilaxist célzottan alkalmazhatunk, például szabadság alatt.
Gyakori és súlyos recidivák esetén hosszú távú prophilacticus gyógyszeres kezelést alkalmazhatunk (6 hónap–): 2 × 400 acyclovir,1 × 500 mg valaciclovir vagy 2 × 250 mg famciclovir.
A prophilacticus gyógyszereléssel jelentős mértékben csökkenthetjük a vírus secretiót. A transmissió azonban még így is lehetséges.
Jelenleg nem ismerünk olyan gyógyszert, amellyel a vírust kiirthatnánk az érzőideg dúcokból.
Ahhoz, hogy a korai panaszokat azonosíthassuk és így csökkenthessük a transmissio kockázatát, a betegeket fel kell világosítanunk a fertőzés természetes folyamatáról és a fertőzőképességről.
A beteg élethelyzetének megfelelően változik az orvosi kezelés is.
[1]Diaz-Mitoma F, Sibbald RG, Shafran SD, Boon R, Saltzman RL. Oral famciclovir for the suppression of recurrent genital herpes: a randomized controlled trial. Collaborative Famciclovir Genital Herpes Reasearch Group. JAMA 1998; 280: 887-892
[2]Faro S. A review of famciclovir in the management of genital herpes. Infect Dis Obstet Gynecol 1998; 6: 38-43
[3]Taylor S, Drake SM, Dedicoat M, Wood MJ. Genital ulcers associated with acute Epstein-Barr virus infection. Sex Transm Infect 1998; 74: 296-297
[4]Pereira FA. Herpes simplex: evolving concepts. J Am Acad Dermatol 1996; 35: 503-520