Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az elváltozások előbb-utóbb maguktól elmúlnak. Kevés papula esetén, ha a gyermek jól kooperál, a gyógyulás mechanikus úton gyorsítható.
A molluscum contagiosum gyakori gyermekeken, különösen a száraz bőrű atopiás pácienseinken.(13.31.1. kép)
. Úgy tűnik, a specifikus immunitás kifejlődése megelőzi a kiújulást.
Nincs értelme korlátozni a többi gyerekkel való kontaktust, mert végül is ártalmatlan, széles körben elterjedt vírusról van szóés a gyermek nyugodtan mehet óvodába vagy iskolába.
Időnként felnőttekben is jelentkezhetnek papulák.Számos papula immundeficiencia, pl. HIV fertőzés jele lehet.
A tipikus elváltozás, mely néhány mm átmérőjű kis papulát jelent, közepén behúzódással, nem szokott differenciáldiagnosztikai problémát jelenteni, különösen, ha számos elváltozás látható(13.31.2. kép)
.
Egészen korai stádiumban a tipikus jelenségek még hiányozhatnak és egyetlen papulát esetleg nehéz felismerni. Felnőttben korai basaliomát vagy faggyúmirigy hyperplasiát utánozhat.
Az első néhány papula kezelése megállíthatja a betegség terjedését. A legegyszerűbb kezelés a papula megnyitása speciális csipesszel, tűvel vagy curette-kanállal. A gyermeknél előtte lidocain/prilocain krémmel 20–30 perc alatt kielégítő anaesthesiát érhetünk el. Nagy felületen való alkalmazása azonban nem ajánlott.
A folyékony nitrogénnel végzett cryotherapia hatásos, de nem teljesen fájdalommentes.
Ha a mechanikus kezelés nem hajtható végre anélkül, hogy bírkózni kellene a gyermekkel, jobb várni a spontán gyógyulásra.
Felnőtteknél a curettage anaesthesia nélkül megfelelő kezelés. Gondoljunk a HIV fertőzés lehetőségére.
Általános anaesthesia nem javasolt. Úgy tűnik, az atopiás dermatitis kezelése steroidokkal és emolliens kenőccsel nem rontja az egyidejűleg fennálló molluscum contagiosum elváltozásait, ugyanakkor a beteg számára előnyös.
Ha az elváltozások irritálódnak és ekcéma fejlődik ki körülöttük, a valószínű ok az immunválasz beindulása és nem bakteriális fertőzés.
Ha pyoderma alakul ki, azt antibiotikumokkal kezeljük.A gyakorlatban valódi pyodermát igen ritkán látunk.
Nincs igazán értelme a szakorvoshoz történő beutalásnak. Az általános orvos kezelheti az össze elváltozást.