Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Lásd az Endoscopiás vizsgálatok megszervezése az elsődleges ellátás területén c. fejezetet is##egyeztetni a fejezetcímet## (Lásd: ebm00188) .
A merev rectoscop helyett - amikor csak lehetséges -száloptikás sigmoideoscoppal kell a vizsgálatot végezni.A száloptikás sigmoideoscop elérhető kell legyen az elsődleges ellátás során. Még acolonoscopiais elvégezhetőaz alapellátásban.
A sikeres vizsgálat előfeltétele a belek megfelelő kitakarítása.
A sigmoidoscopiát mindig ki kell egészíteni proctoscopiával és rectális digitális vizsgálattal, hogy a végbél eltéréseit észrevehessük.
Gyakran a sigmoidoscopia elegendő a véres, vagy elhúzódó hasmenés, ill. friss anális vérzés vizsgálatára, ha a vizsgálat során a vérzésforrás egyértelműen megállapítható.A mikroszkópos colitis a sigmatájról majdnem mindig diagnosztizálható.
A sigmoideoscopia mellett irrigoscopiát vagy colonoscopiát kell végezni, ha az első vizsgálatnál vashiányos anaemiát vagy a székletben okkult vérzésre utaló jelet találtak. Az alapos kivizsgálás a colon carcinoma és a precancerosus adenomák korai felismerésének kulcsát jelentik.
Ha a sigmoidoscopia során adenomát találnak, a colonoscopos vizsgálatot mindig el kell végezni.
Anális vérzés (Lásd: ebm00178)
Tisztázatlan eredetű vashiányos anaemia (sigmoidoscopia + irrigoscopia vagy colonoscopia - első vizsgálatként)
okkult vérzésre utaló jel a székletbenemellett nincsenek epigastriális panaszok, amelyek első vizsgálatként gastroscopiát indikálnának.
Krónikus hasmenésgyulladásos bélbetegség gyanúja (proctitis, colitis ulcerosa vagy Crohn betegség) - a beteg panaszainak megfelelően.
Amennyiben a betegnek hasmenése vagy véres híg széklete van antibiotikus adása mellett,a Clostridium difficile asszociáltcolitis diagnózisának felállításáhozrectoscopia – mint ügyeleti vizsgálat(még a belek kiürítése nélkül is)ill. Clostridium difficile toxin tesztvagy mindkettő indikált.
Ha a hasmenéses beteg colon nyálkahártyája normálisan tűnik is, a colitis diagnózisának felállítása érdekében mindig végezni kell biopsiát.
Széklet habitus változás 50. éves kor felett, különösen, ha a betegnek hasi fájdalma is van.
Újonnan jelentkező vagy romló alhasi panaszok esetén (az ártalmatlan irritábilis bél szindróma tünetei már fiatal korban elkezdődnek és időszakosan jelentkeznek).
Melaena (fekete, kátrány-szerű széklet). Leggyakoribb oka felső gastrointestinális vérzés, és emiatt kell elsőként gastroscopiát végezni a legtöbb esetben.
Ha a panaszok laktóz intoleranciára utalnak, tejmentes diétát kell elsőként megpróbálni.
A betegnek azt tanácsoljuk, hogy
ne fogyasszon bogyós gyümölcsöt, magvas zöldséget (paradicsomot, feketeáfonyát, uborkát) és lenmagot már egy héttel a vizsgálat előtt.
Igyék csak tiszta vizet vagy ásványvizet a vizsgálat előtti estétől. Azután szilárd táplálékot ne fogyasszon.
A vizsgálat napján reggeltől igyék polietilén glikol mosófolyadékot. Fogyasszon 3–4 litert 3–4 óra alatt. Az első órában a széklet gyakoribbá válik, majd hasmenés alakul ki. Amikor az ürített folyadék tiszta lesz, akkor lehet a vizsgálatot elkezdeni.
A polietilén glykolos bélmosás jó alternatívája a nátrium foszfátos beöntés .
A beteg a hajlított lábakkal bal oldalán fekszik.
Elsőként rectális digitális vizsgálat következik, hogy a végbélnyílás közelében levő elváltozásokat észlelhessük. Ha valamit érzünk az ujjunkkal, elsőként proctoscopiát kell végezni. A biopsiás vizsgálat a rectumból a sigmoidoscopia elvégzése után történik.
Az eszköz végét lidocain géllel kenjük meg, mielőtt az ampullába helyeznénk.
A lument levegő befúvásával lehet láthatóvá tenni. Az eszközt csak akkor szabad előretolni, amikor a lumen láthatóvá válik, és az előremenetel során végig szemellenőrzés szükséges. Ha az eszközt vakon toljuk előre, diverticulumba juthatunk, ami bélperforációhoz vezethet. Elsőként az eszközt a lehető legmesszebb juttassuk fel, és a fal vizsgálatára a kihúzás során kerüljön sor. Ha a behatolás során eltérés látszik, helyét (a végbélnyílástól cm-ekben kifejezve) rögzítsük.
Ha a lumen eltűnik, és nem található meg az eszköz mozgatása és még több levegő befúvása ellenére, húzzuk néhány centimétert vissza, amíg a lumen ismét láthatóvá nem válik. Ha nem sikerül az eszközt feljuttatni,a beteg feküdjön a hátára – hajlított lábbal és térddel, sarkaival a vizsgálóágyon. A helyzetváltoztatás a bél kanyarulatait kiegyenesítheti.
Amint az eszközt teljes hosszában feljuttattuk (vagy egy bélkanyarulat miatt ismételt próbálkozás ellenére elakadtunk) – kezdjük meg a vizsgálódást: lassan húzzuk vissza az eszközt, a végét hajlítsuk a mucosa irányába.
Vegyünk biopsiákat a makroszkóposan gyanús területekről (általában 2 biopsiát egy helyről, vagy adenomából még többet). Ha a mucosa szabályosnak tűnik a gyakorlott vizsgáló számára, a szövettani feldolgozás ritkán mutat ki eltérést. Nem kell rutinszerűen biopsiát venni, kivéve ha a betegnek hasmenése van. Kis polip egészében eltávolítható biopsiás fogó segítségével. Nagyobb tumorokból néhány biopsiát kell venni. Ha a nyálkahártya gyulladtnak tűnik (fénytelen, vérző, membranózus) – biopsiát kell venni mind a kóros nyálkahártyából, mind az azt körülvevő épnek tűnő részből. Jegyezzük fel az anustól való távolságot vagy írjuk le a helyet, ahonnan a biopsiát vettük. Amennyiben a vizsgálat a gyulladásos bélbetegség kontrollja végett történik, mindig kell biopsiát venni, még ha a bélfal normálisnak tűnik is.
Polip (adenoma) és tumor
Fekély
Nem leöblíthető nyálkahártya-lepedék, vagy amelynek eltávolítása vérzést okoz.
Az eszköz enyhe érintésére fellépő vérzés vagy petecchia
Fénytelen mucosa, melyen nincs normális érrajzolat
Csőszerű bél, haustráció nélkül
Teleangiectasia (angiodysplasia)
diverticulum
aranyér
szöveti gyulladás, dysplasia vagy adenoma
[1]Hsu CW, Imperiale TF. Meta-analysis and cost comparison of polyethylene glycol lavage versus sodium phosphate for colonoscopy preparation. Gastroint Endosc 1998;48:276-282
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-981598. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2000. Oxford: Update Software