Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Hivatkozások 1
A fájdalom rohamokban jelentkezhet, ami éjszaka a beteget akár fel is ébreszti. Az időtartama néhány perctől néhány óráig terjedhet. Az ilyen időszakosan jelentkező fájdalmat proctalgia fugax néven is nevezik.
Egy másik típusra jellemző, hogy gyakran hosszasabb egy helyben ülés váltja ki. Ezt a sokkal folyamatosabb fájdalmat coccygodyniának is nevezik.
A harmadik csoportba az anus területének folyamatos, neuralgia-szerű fájdalmai tartoznak (idiopathias proctalgia). Ez leggyakrabban idősebb nőbetegeknél jelentkezik, bármilyen patológiás eltérés nélkül.
A fájdalom okaként a gátizom spazmusa feltételezhető. A fájdalom helye utal arra, hogy az izom melyik területe spasticus.
Pszichés tényezők gyakran játszanak szerepet.
A betegek vizsgáljuk meg alaposan, s győzzük meg a tünetek jóindulatú voltáról. Sok beteg számára elegendő a panaszok csökkenéséhez, ha megfelelőképp tájékoztajuk.
NSAID és spazmolyticum adása hatásos lehet, de hasonló arányban hatástalannak is bizonyulhat.
A fizikoterápiás eljárások közül az intraanalis szondával végzett egyenáramú (nagyfeszültségű) kezeléssel lehet próbálkozni. A kezelés hatására a gátizomzat összehúzódik. Az áramerősséget úgy kell beállítani, hogy az ne okozzon kellemetlen fájdalmat. A kezelést kétnaponta meg kell ismételni, összesen kb. 10 alkalommal. A betegek 50-80%-ánál kedvező hatás érhető el 1 .
A gestagenek valamelyest csökkenthetik nőknél az ismeretlen eredetű kismedencei fájdalmat, valamint tanácsadással és ultrahang vizsgálattal esetleg javítható a beteg hangulata és enyhíthető a fájdalma.
Biofeedback szintén kedvező hatással lehet a végbél környéki panaszokra .
[1]Salvati EP. The levator syndrome and its variant. Gastroenterol Clin North Am 1987;16:71-8
[2]Stones RW, Mountfield J. Interventions in treating chronic pelvic pain in women. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD000387. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.
[3]Ernst E, Resch K. A meta-analysis of biofeedback treatment for anismus. Physical Medicine Rehabilitation 1995;5:157-159
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-978065. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software