Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A szűrés azon a feltevésen alapul, hogy ha tünetmentes egyénekből az adenomatosus polypokat eltávolítjuk, akkor csökken a vastag és végbélrákok gyakorisága és mortalitása.
Az adenomák előfordulási gyakorisága véletlenszerűen kiválasztott boncolási leletekben eléri a 30 %-ot.
Ha egy polyp felfedezésre került, akkor az egész vastagbelet át kell vizsgálni és minden polypot el kell távolítani.
Ha az irrigoscopia során 75 évnél idősebb betegben olyan polypot fedezünk fel, melynek átmérője nem éri el az 5 mm-t, akkor a colonoscopia és a polypectomia nem feltétlenül szükséges.
Fiatal betegnél felmerülő polyp-gyanú, vagy 5 mm-t meghaladó átmérőjű polyp esetén minden esetben javasolt a colonoscopia elvégzése.
A colonoscopia tünetmentes egyének szűrővizsgálatként csak akkor jön szóba, ha a családban a rákos elváltozások gyakorisága magas vagy ha korábban endoscopos eljárással adenomát távolítottak el.
Az egyszeri szűrés után azoknak a személyeknek a nyomonkövetése nem indokolt, akiknél csak egy, a rectumban található kis tubuláris adenomát találtunk, illetve akik már elmúltak 75 évesek.
Akiknek a kórtörténetében nagy adenoma szerepel vagy több, bármilyen típusú adenomát diagnosztizáltak, 3–5 évente javasolt szűrő jellegű colonoscopián részt venni.
Bár az étkezés a vastag- és végbélrák kilakulásának legjelentősebbnek tartott környezeti oka, nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű bizonyíték az étrend prevenciós célú megváltoztatásának ajánlásához. Másrészről a csökkentett zsír és energiatartalmú, ugyanakkor emelt gyümölcs és zöldségrost mennyiséget tartalmazó étrend ajánlható és jótékony hatású lehet más betegségek megelőzésében és kezelésében is.
A székletben lévő vér kimutatásából álló szűrővizsgálatokról készült nagy vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy ezzel a stratégiával a vastag- és végbélrák miatti halálozás csökkenése figyelhető meg, de az így végzett szűrés kapcsán a megvizsgáltak nagy részénél colonoscopiát is végeztek. A szűrés költséghatékonysága vitatható. Várhatóan csak a meghívottak fele jelenik meg a szűrésen .
Mindig készítsünk alapos felmérést a vastag- és végbélrákban szenvedő beteg családjáról. Amennyiben a családtagok között előfordult vastag- és végbélrák vagy más adenocarcinoma (például mell-, gyomor- vagy petefészekdaganat) akkor felételezhető az örökletes hajlam és a rokonok szűrése indokolt.
A vastag- és végbélrákban szenvedő betegek gyakran nem jellegzetes gastrointestinalis tünetekkel jelentkeznek. A széklet rejtett vértartalmának megállapítását célzó vizsgálat gyenge érzékenysége és specifitása miatt a negatív lelet nem zárja ki a vastag- és végbélrákot panaszt okozó betegség esetén.
Nagyobb az esély, hogy a colon proximalis részében daganat van, ha a distalis részben daganatot találtunk. Másrészt viszont a proximalis vastagbélben lévő daganatban szenvedő betegek mintegy 50%-ában nincs daganat a colon distalis részében .
A randomizált, kontrollált vizsgálatok alapján a táplálékrostok esetleges jótékony hatása a vastag- és végbélrák és más carcinomák megelőzésében nem bizonyított .
Úgy tűnik, hogy a nagy mennyiségben fogyasztott fokhagyma, összefüggésbe hozható a gége-, a gyomor-, vastag- és végbél-, valamint méhnyálkahártya rák, illetve az adenomatosus vastag- és végbélpolypok kialakulási kockázatának csökenésével, de a tudományos bizonyítás még hiányzik .
Napi 1 gram kalcium bevitele mérsékelt védő hatást gyakorolhat a vastag- és végbél adenomatosus polypjainak kialakulása ellen, de a rendelkezésre álló bizonyítékok nem elégségesek ahhoz, hogy a kalcium pótlást a colorectalis rákok megelőzésére általános érvénnyel ajánljuk .
[1]Towler BP, Irwig L, Glasziou P, Weller D, Kewenter J. Screening for colorectal cancer using the faecal occult blood test, Hemoccult. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001216. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.
[2]Vernon SW. Participation in colorectal cancer screening: a review. J Nat Canc Instit 1997;89:1406-1422
[3]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-971223. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[4]Brewer DA, Fung CL, Chapuis PH, Bokey EL. Should relatives of patients with colorectal cancer be screened? A critical review of the literature. Diseases of Colon and Rectum 1994;37:1328-1338
[5]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-954069. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2001. Oxford: Update Software
[6]Lieberman DA, Weiss DG, Bond JH, Ahnen DJ, Garewal H, Chejfec G for the Veterans Affairs Cooperative Study Group. Use of colonoscopy to screen asymptomatic adults for colorectal cancer. N Engl J Med 2000;343:162-168
[7]Imperiale T, Wagner DR, Lin CY, Larkin GN, Rogge JD, Ransohoff DF. Risk of advanced proximal neoplasms in asymptomatic adults according to the distal colorectal findings. N Engl J Med 2000;343:169-174
[8]Asano T, McLeod RS. Dietary fibre for the prevention of colorectal adenomas and carcinomas.The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD003430. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software.