Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A helyi okot a szájnyálkahártya, a nyelv és a fogazat gondos megfigyelésével lehet megállapítani.
Diagnosztizálni kell a kezelhető szisztémás megbetegedéseket (B12vitamin hiány, diabetes).
Észlelni kell a száj kiszáradását (oka lehet valamely gyógyszer, pl. anticholinergiás szer, triciklikus antidepresszáns és Sjögren szindróma).
A száj égő érzésének gyakran psychiatriai oka van,melyet kezelni kell.
A száj égő érzése gyakran olyan területről ered, ahol a nyálkahártya mobilis, pl. a buccális mucosa és a nyelv 1 , 2 . Lehet még ízérzés zavar is.
A népesség közel3%-ának van égő érzése a szájban 2 . Középkorú nőknél a szájpanasz kb. ötször gyakoribb, mint az egyéb népességben.
A száj égő érzése sokszor klinikailag egyértelmű eltérésből ered. Az orális mucosa leggyakoribb léziójának eredete a műfogsor okozta stomatitis. Akár minden második protézis szájnyálkahártya gyulladást okozhat. A glossalgiával vagy a száj égő érzése miatt jelentkezőkmajdnem felének valamilyen nyelvsérülése van 3 .
Nincs minden esetben specifikus magyarázat, a probléma nagyon összetett lehet. Szerepet játszhatnak mind helyi, mind szisztémás tényezők 4 .
Fekélyek (pl. stomatitis aphtosa)
Fogkő, caries
Protézis vagy más ok (pl. gomba) miatt kialakult gyulladás
Dohányzás, alkohol fogyasztás
Étkezési szokások: nagy forró, fűszeres ételek
Állandó szájöblögetés
Szájszáradás (szájon keresztül történő lélegzés, xerostomia-indukáló szerek, néha terhesség, menopausa)
Malokklúzió
Szájban levő daganatok
Néha orális lichenoid léziók, leukoplakia, erythroplakia és specifikus nyelvsérülések, pl. nyelv fissurák, lingua geographica és a filiformis papillák atrophiája (Lásd: ebm00155)
Allergia fogászati anyagok iránt
Bizonyos rágási zavarok
Bőr és nyálkahártya betegségek (lichen planus, erythema multiforme, pemphigus stb.)
Anaemia perniciosa
Vashiányos anaemia
B vitamin csoport hiány
Diabetes
Sjögren szindróma
Akut leukaemia
Agranulocytózis
Sclerosis multiplex
A száj égő érzése vagy az arcfájdalom lehet számos mentális zavar, pl. depresszió, szorongás sőt még incipiens psychosis jele is.
Ha megvizsgáljuk a tartós atípusos arcfájdalommal küszködő beteget, gyakran derül fény a háttérben álló psychiatriai megbetegedésre.
Makacs száj- vagy arcfájás fennállása esetén psychiatriai konzultáció javasolt.
Alapvető a beteg anamnézisének felvétele
Dohányzás . A klinikai vizsgálatnál megfigyelhetők apró vörös pöttyök a szájpadláson, a kisebb nyálmirigyek gyulladásainak megfelelően. Néha piros terület látszik a filiformis papillák elvesztésével a nyelv középvonalában (centrális papilláris atrophia = CPA).
Étkezési szokások . A nyelv égő érzését okozhatják a nagyon forró, fűszeres ételek. Másrészt az erős ízek is okozhatnak nyálkahártya égést. Ilyenkor lézió nem látszik.
A száj nyálkahártyát izgatjaa tartós öblögetés. Néha piros területek látszanak, melyek lokalizációja napról napra változik. A folyamatos ízinger ízérzés zavarokhoz vezethet.
A szájszáradás különféle (Lásd: ebm00146) irritációkhoz és gyulladáshoz csatlakozhat. A szájszáradás oka lehet szájon keresztüli légzés, nyálmirigy betegség, a nyáltermelést gátló gyógyszer. A menopausa tüneteit a nyálelválasztás és a nyálösszetétel eltérései ronthatják. A csökkent nyáltermeléshez általában ízérzés zavarok társulnak.
Caries, fogtömések,komoly fogkő és nagy diastema a nyelv hegyére lokalizálódó glossalgiához vezethet.
A malokkluzióhoz társuló fájdaloma nyelvre és a rágóizmok tapadási helyeire lokalizálódik. A betegnek fejfájása is van. A malokkluzió valószínűsíthető okai az alacsony fogsor, a foghiány és a túltömött fogak.
Cheilitis angulárisés a társuló protézis-stomatitis a száj gombás fertőzésére utal. Klinikai jele a nyálkahártya fájdalom a protézis alatt. A legsúlyosabb esetek a nyelv felületének filiformis papilláinak atrophiájával járnak. A csökkent nyálelválasztás miatt a száj a gombás fertőzésekre fogékonyabb, ezt a tényt a kezelés megtervezésekor figyelembe kell venni. A gombás fertőzés gyógyszeres kezelésén túl a régi protézist esetleg ki kell cserélni (a fogorvos megítélése szerint).
Protézis viselésekor -a csontkiemelkedések felszívódása miatt - az alveoláris csont olyan éles lesz, mint a kés. Ekkor érdemes a lehetséges csonteltéréseket orthopantomográphiával megvizsgálni. A kezelés része a csontgerinc újraalakítása szájsebészeti eljárással.
A protézis eredetű fájdalmak ritkán allergiás kiindulásúak, sokkal gyakoribb a tömőanyagok irántiallergia. Klinikailag a kontakt allergiát a száj nyálkahártya tömőanyaggal érintkező részén lichenoid eltérések jellemzik. A klinikai és szövettani lelet alapján a beteget szükség szerint allergológiai vizsgálatra lehet küldeni.
A leglényegesebb gyógyszer mellékhatása nyáltermelés csökkenése, ez sokféle kellemetlenséghez vezet: szájnyálkahártya irritációhoz és gyakoribb gyulladáshoz, valamit fogbetegségekhez. Számos gyógyszerről írták le, hogy orális lichenre emlékeztető szájnyálkahártya eltérést okoz. Mivel a száj égő érzése, az ízérzés és tapintási zavarok mind lehetnek gyógyszer mellékhatás következményei, lényeges, hogy megtudjuk, milyen gyógyszereket szed a beteg - annak érdekében, hogy az orális tüneteket megfelelően értékelhessük.
A szájnyálkahártya égő érzésepiros erosiv foltocskák megjelenésével társulhat. Ilyenkor vérképvizsgálat elvégeztetése abszolút indikált esetleges anaemia megítélése céljából.
Egy konkrét helyre lokalizált fájdalmatmindig komolyan kell venni. Különösen a nyelv oldalsó részére lokalizált fájdalom lehet daganat jele.
Neurológiai megbetegedések(sclerosis multiplex, bulbaris paralysis, ALS, diabeteses neuropathia). Egyéb neurológiai eltérések további támpontot adhatnak.
Vérkép (+ qualitatív vérkép) és vércukor meghatározás az első vizsgálat.
Minden esetben biopsiát kell végezni a leukoplákiából és az egyéb tumor-szerű szájnyálkahártya eltérésből.
Csak gyenge bizonyíték van arra, hogy vitamin komplexek adása és a kognitív viselkedés therapia hatással lenne a száj égő érzésére.
Nincs arra sincs erős bizonyíték, hogy a fogászati hypersenzitivitás K-nitrátos fogpasztával kezelhető lenne.
[1]Basker RM, Sturdeen DW, Daveport JC. Patients with burning mouths; a clinical investigation of causative factors, including the climacteric and diabetes. Br Dent J. 1987;145:9-15
[2]Zav'yalov AV, Maslennikov GV. Relations between taste submodalities in healthy and patients with glossalgia. Hum Physiol 1979;5:520-5
[3]Jontell M, Haraldson T, Persson L-O, Öhman S-C. An oral and psychososial examination of patients with presumed oral galvanism. Swed Dent J 1985;9:175-85
[4]Bergdahl J, Anneroth G, Anneroth I. Clinical study of patients with burning mouth. Scand J Dent Res 1994;102:299-305
[5]Zakrewska JM, Glenny AM, Forssell H. Treatment of burning mouth syndrome. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD002779. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently
[6]Poulsen S, Errboe M, Hovgaard O, Worthington HW. Potassium nitrate toothpaste for dentine hypersensitivity. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001476. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently