Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A rézből készült spirál biztonságos és hatásos
Nincs számottevő a különbség az intrauterin eszközök hatásossága és biztonságossága között.
A folyamatos és sikeres használat független a nő motiváltságától.
Idősebb dohányzó nők is használhatják.
Intrauterin eszköz szoptatás alatt is használható és nem befolyásolja az emlők tejtermelését.
Az intrauterin eszköz postcoitálisan is használható a fogamzás megelőzésének céljából. Ebben az esetben az aktus utáni 6 napon belöl fel kell helyezni az eszközt.
Terhesség (beleértve annak gyanúját is)
Aktuálisan fennálló, vagy igen közeli aktív kismedencei gyulladás
Diagnosztizálatlan genitális vérzés
A cervix vagy az endometrium gyanított vagy diagnosztizált malignitásai
Véralvadási zavarok
Wilson kór vagy tudott, valódi rézallergia
A hüvely, cervix vagy uterus corpusának rendellenes anatómiai helyzete, amely megakadályozza az IUD sikeres felhelyezését (pl. fibroid, intrauterin septum)
Korábbi ektópiás terhesség amennyiben később még terhesség kívánatos
Anaemia
Bő vérzés vagy igen fájdalmas menstruáció
Szülés után kevesebb mint két hónappal, kivéve ha az eszköz felhelyezése közvetlenül a placenta megszületése után történt
STD betegségek magas kockázata
Nullipara 25 év alatti nő
PAP kenet (egy éven belöli) klasszifikációja 1 kell hogy legyen ; lehetséges infekciók kezeltek ; és a hemoglobin szint megfelelő.
Az IUD felhelyezése lehetőség szerint a menstruációs ciklus után (10 nappal a vérzés megjelenését követően) történjék. Az IUD közvetlenül abortusz után is felhelyezhető.
Kövessük a gyártó útmutatásait, és biztosítsunk megfelelő aseptikus környezetet.
Felhelyezés után vágjuk a fonalakat normál hosszúságúra (2.5–3cm).
Nincs szükség antibiotikumravagy tartózkodásra a szexuális élettől a felhelyezést követően.
A nőnek nem kell ellenőriznie, hogy a fonalak megvannak-e.
Az IUD használatának szövődményei között főként fokozott vérzés és a menstruáció elhúzódása, fájdalom és a spirál kilökődése szerepel. A mellékhatások megjelenése az eszköz cseréjét teszi szükségesse (a méhűrbe helytelenül felhelyezett eszköz komoly problémákat okozhat)
IUD használatából eredő erős vérzés illetve fájdalom prosztaglandin inhibitorokkal gyógyítandó.
Az eszköz használatának első évében fontos a hemoglobin szint folyamatos ellenőrzése, hogy a lehetséges vashiányos anémiát elkerüljük.
Bár minden IUD lejjebb kerül idővel, de teljes kilökődés ritka. Ha a IUD 2 cm-rel a fundus alá kerül, még elfogadhatónak tekinthető, ha azonban részben vagy teljesen megjelenik a cervixben, az eszköz cseréje indokolt. A fonalak minden esetben egyenlő hosszúságúra vágandók, hogy bármely helyzetbeli változás könnyen észrevehető legyen.
Néha a fonalak teljesen eltűnnek. Ultrahang segítségével (Lásd: ebm00551) könnyedén ellenőrizhetjük, hogy az IUD az uterusban helyezkedik-e el. Ha eltűnt a fonál, új, fonallal ellátott spirált kell fölhelyezni, biztonsági okokból. Fonal hiányában IUD-horog és hajlított méh-fogó használatával könnyedén eltávolíthatjuk a spirált. Amennyiben az eltávolítás nehézségbe ütközik, küldjük a beteget kórházi szakrendelésre.
Bakteriális vaginosis (kellemetlen szagú hüvelyi folyás, melyet anaerob baktériumok vagy Gardnerella vaginalis okoz) négyszer gyakrabban fordul elő IUD használatakor. Kezelése imidazolal, tetracyclin származékokkal vagy helyi clindamycines krém használatával oldható meg. Gyakori és visszatérő fertőzések esetében az IUD eltávolítása, majd néhány hónap várakozás után újabb eszköz felhelyezése javasolt.
Terhesség bekövetkezte esetén az eszközt el kell távolítani.
Amennyiben az IUD mellékhatások megjelenése miatt eltávolításra kerül, mindig gondoljunk terhesség lehetőségére, ha a megelőző hetekben egyéb védekezés használata nélkül közösülés történt. Ha a spirált bármely okból akutan kell eltávolítanunk, mindig alkalmazzunk postcoitális hormonális fogamzásgátlást.
Rutinellenőrzés javasolt a felhelyezést követő 3 és 12 hónap után illetve évente egyszer a későbbiekben. Tudassuk a beteggel, hogy problémák jelentkezése esetén azonnal forduljon orvosához.
Nem kielégítőek a bizonyítékok ahhoz, hogy érdemben össze tudjuk hasonlítani az IUD közvetlenül szülés utáni felhelyezését a fogamzásgátlás más módjaival..
A keret nélküli IUD a TCu380A-hoz hasonlóan viselkedik.
[1]Grimes D, Schultz K, Stanwood N. Immediate postabortal insertion of intrauterine devices. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001777. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software
[2]Grimes DA, Schulz KF. Antibiotic prophylaxis for intrauterine contraceptive device insertion. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001327. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.
[3]Grimes D, Schulz K, van Vliet H, Stanwood N. Immediate post-partum insertion of intrauterine devices. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD003036. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently
[4]O'Brien PA, Marfleet C. Frameless versus classical intrauterine device for contraception. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD003282. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently