Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az emberek gyakorta alulbecsülik a fogyasztott alkohol illetve kábítószer mennyiségét és a terhességi rendelések sem kivételek ez alól. Mindig kérdezzünk rá közvetlenül, hogy a páciens fogyaszt-e függőséget okozó anyagot és törekedjünk nyitott és bizalmas beszélgetésre.
Túlzott alkoholfogyasztásban vagy kábítószerfüggőségben szenvedő nők terhessége veszélyeztetett terhesség és a lehető legrövidebb időn belöl terhességi járóbeteg rendelésre utalandók vizsgálat és követés céljából.
Egy két ital hetente mérsékelt mennyiségnek tekintendő a terhesség ideje alatt.
Ennél kevesebb alkohol fogyasztása nincsen hátrányos hatással a terhesség lefolyására illetve a magzatra.
Heti tíz ital fogyasztása már túlzott mennyiségnek tekintendő.
Spontán beszélgetés az alkoholfogyasztásról segithet megvilágítani, hogy mennyi alkoholt is fogyaszt a terhes nő
Az alkoholfogyasztás kultúrafüggő. Sok országban a alkoholfogyasztás a mindennapi élet részének tekintendő és ebben az esetben az orvosnak nem szabad túl erősen fellépni ellene. Ajánlott egy kötetlen beszélgetést kezdeményezni a alkoholfogyasztás terhességre gyakorolt kockázatáról.
Az alábbi kérdések hasznosak lehetnek annak megítélésében, hogy mennyi alkoholt fogyaszt a terhes nő:
Hány pohár bort vagy üveg sört fogyaszt hetente ?
Mi a kedvenc itala ?
Fogyszt-e alkoholt otthon a férjével vagy barátaival vagy amikor szórakozni megy ?
Szenved-e másnaposságban és volt-e szükség arra hogy igyon hogy jobban érezze magát másnap ?
A terhes nő gyakran mondja, hogy kevés vagy szinte semmi alkoholt nem fogyszt. Ebben az esetben érdemes megkérdezni, hogy mit is ért kevés alatt.
Néha megfelelően előkészített kérdőívek segíthetnek megvitatni az alkoholfogyasztás problémáját (például AUDIT)(program).
Túlzott alkoholfogyasztás a következőket okozza:
a vetélés kockázatát
a méh és foetalis membránok ferőzésének kockázatát
növekedési visszamaradottságot
magzati fejlődési rendellenességek kialalkulását
agyi alulfejlettséget
oxigén elégtelenéget melynek következtében agykárosodás és a magzat elhalása következik be.
Foetalis alkohol szindroma és az alkohol magzati hatásai(részleges foetalis alkohol szindróma) (Lásd: ebm00925)
Minden terhesgondozáson részt vevő nőt alaposan ki kell kérdezni.
Ha a terhes nő bevallja, hogy hetente vagy minden hétvégén rendszeres gyakorisággal fogyaszt alkoholt, utaljuk terhességi járóbeteg rendelésre.
A rendelésen fontos a nő bátorítása, hogy rendszeresen vegyen részt a vizsgálatokon és el kell neki magyarázni a függőséget okozó szerek fogyasztásának a terhesség lefolyására illetve a gyermek egészségére gyakorolt következményeit.
A beteg követésének gyakoriságát az egyéni szükséglethez igazitsuk mely nagyban függ a nő állapotától.
Kábítószerfogyasztás mindig kockázattal jár terhességben.
A kábítószerfogyasztók többsége nem nyilatkozik önkéntesen függőségükről.
A drogfogyasztásra irányuló kérdéseket mindenféle utalás nélkül határozottan kell feltenni. A legegyszerűbb ha a dohányzásra vonatkozó kérdések után rögtön érdeklődünk afelől, hogy a páciens próbált-e ki valaha kábítószert.
Ha a terhes nő sohasem fogyasztott hasist, érdemes rákárdezni más kábítószer vagy gyógyszer fogyasztására.
Amennyiben a nő elmondja, hogy kísérletezett kábítószerrel, kérdezzünk rá mikor tette azt leutóbb és hogy használt-e aphetamint és milyen formában.
Célzott kérdések segíthetnek feltárni kisebb részleteket, melyek rávilágíthatnak arra, hogy mennyire tapasztalt drogfogyasztó is lehet a páciens.
A hatóanyag tetrahydrocannabinol (THC) mely könnyedén áthatol a placentán.
Nem kimutatott, hogy a THC fejlődési rendellenességet okozna a magzatban vagy hogy növelné a vetélés kockázatát de az biztos, hogy az újszülöttek korukhoz képest alulfejlettek lesznek.
Az amphetamin a szív fejlődési rendellenességeit, microcephaliát és mentális retardációt okoz a magzatban.
Amphetamint fogyasztó édesanyák esetében minimális vagy semmilyen súlygyarapodás nem következik be, ami a magzat és az édesanya alultápláltságához vezet.
Elvonási tünetek gyakran jelentkeznek az újszülöttben: emelkedett vérnyomás rendellenes sírás szopási és hányási nehézségek.
Az ópiátfüggő viselkedése meglehetősen normális miután megkapta adagját.
Opiátok használata együtt jár a vizeletkiválasztó rendszer, agy és máj rendellenességeivel.
Ha a terhes nő felfedi, hogy már próbálkozott kábítószerekkel, fontoljuk meg a terhességi járóbeteg rendelésre történő utalását.
A terhesgondozó feladata, hogy ellássa a terhest információval a kábítószeres terhesség lefolyására, a magzatra illetve a magzat növekedésére gyakorolt hatásokra
Motiválni kell a terhes nőt elvonó kúrán való részvételre akár járóbetegként, akár intézményben.
Néhány országban a törvényhozás rendelkezik kényszer-kezelést illetően abban az esetben amikor az önkéntes eljárások nem alkalmazhatók vagy nem megfelelőek, és a páciens élete vagy egészsége veszélyben van.
Rövid idejű kényszer-gyógykezelést néha az tesz szükségessé hogy az édesanya gyakran azután érti meg habitusának következényeit, hogy kijózanították és ezáltal nagyobb motivációra tehet szert, hogy leszokjon.
Létezik néhány utalás arra vontakozóan hogy a naloxone növeli az alveoláris ventillációt narkotikumoknak kitett újszülöttekbem.
opiátok a supportiv kezeléshez képest csökkentik azt az időt, ami arra szükséges, hogy az újszülött visszanyerje születési súlyát és csökkenti a támogató kezelés időszakának hosszát, de meghosszabbítja a korházi tartózkodás idejét.
Phenobarbital csökkentheti a napi támogató kezelés szükségességét, azonban bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy opiátelvonásban szenvedő újszülöttek kezelésére opiátszármazékokat kell adni .