Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Agresszív betegek kezdeti kezelésére alkalmazható szerek:
Olanzapin 10 mg i.m. Szükség esetén az adag 2 óra elteltével ismételhető, majd 4 óra elteltével ismét adható. A legnagyobb napi adag 30 mg, vagy
Risperidon 2 mg oldat–koncentrátumban, és 2 mg lorazepam szájon át, vagy
Zuclopenthixol acetat 50–150 mg i.m. Legkorábban 24 óra múlva válik szükségessé az adag ismétlése, de rendszerint 2–3 nap múlva a kezdő adag után (extrapyramidalis nem kívánt hatások a leggyakoribb panaszok, alkalmazáshoz lásd a Nem kívánt hatások szakaszt), vagy
Haloperidol 2.5–5 mg im. Az adag a nap folyamán többször ismételhető. Óránként egyszer adható im., a beteg megnyugvásáig.
Diazepam 3–4×5–10 mg naponta oralisan, vagy lorazepam 1–2.5 mg oralisan vagy i.m. az acut psychosis első napjaiban csökkenti a beteg szorongását.
Álmatlan és szorongó depressiv betegek részére megfelelő gyógyszerválasztás a sedativ antidepressans esti bevételre (mirtazapin, mianserin, trazodon vagy tricyclicus antidepressans, például amitriptylin vagy doxepin).
A beteg 25–50 mg tricyclicus antidepressanssal indítja a kezelést este 8 órakor. Ha este 10 órakor egyáltalán nem érzi fáradtnak magát, további 25 mg–ot vehet be, amit szükség esetén még éjfélkor is megismételhet.
Ha a beteg csak 100 mg gyógyszer bevétele után aludt el, és reggel nem érzett kifejezett kábultságot, következő este 100 mg–ot kell bevennie 1–2 órával a szokásos lefekvési idő előtt. Ily módon a gyógyszer gyorsan emelhető a fenntartó adagig, ami a legtöbb esetben legalább 150 mg/nap, tricyclicus gyógyszerek esetében.
A gyógyszerelés általában indokolt, ha a beteg álmatlanságban szenved, mivel a nagyfokú alváshiány maniát válthat ki.
Sedáló hatású antipsychoticum a választandó szer (chlorpromazin, chlorprotixen, levomepromazin). Szükség esetén rövid időtartamra altatószer adható.
Az adag megállapítása: Először 100–200 mg (levomepromazin 25–50 mg) este 7 órakor. Ha a beteg este 9 órakor nem érzi fáradtnak magát, további 100 mg (50 mg) adható. Az adag még kétszer ismételhető 2 órás időközökben, vagyis este 11 órakor és éjjel 1 órakor.
Ha a beteg legalább 5 órát alszik és másnap reggel nem túlságosan kábult, a következő este az első este bevett teljes adagot (100–500 mg) vegye be, mintegy 2 órával a szokásos lefekvési idő előtt.
Alapvetően fontos a delirium okának kiderítése és lehetőség szerinti kezelése.
Haloperidol 5 mg im. a választandó szer, 30–60 percenként ismételve.Súlyosan zavart beteg 5–100 mg–ot igényelhet naponta.
Neurolepticus malignus syndroma lásd ebm00724
Dystonia és akathisia (extrapyramidalis tünetek)
Elsődleges kezelés a tüneteket okozó gyógyszer adagjának csökkentése, vagy kevesebb tünetet okozó gyógyszerre átváltás.
A panaszok és tünetek leggyakrabban haloperidol, perphenazin, fluphenazin, flupentixol és zuclopentixol esetében észlelhetőek.
Az acut dystonia kezelése: 3×2 mg biperiden oralisan, vagy 2.5–5 mg im.
Akathisia esetén az antipsychoticum adagját csökkenteni kell. A tünetek időlegesen propranolollal enyhíthetőek, napi 40–120 mg adásával.
Anticholinergiás mellékhatások
Nagy adagú sedativ antipsychoticus gyógyszerek és tricyclicus antidepressansok Parkinson-kór és ulcus gyógyszereivel együtt adva anticholinergiás syndromát okozhatnak, amit zavartság, ingerlékenység és delirium jellemez.
Székrekedés, vizelet retentio, emelkedett szembelnyomás.
A kezelés első napjaiban mindegyik antidepressans okozhat akathisiát.
Pánikbetegségben szenvedő betegek különösen érzékenyek e hatásra.
A kezelése fontos, mivel az akathisia fokozhatja az öngyilkosság elkövetésének veszélyét.
Benzodiazepin adása a megfelelő kezelés.
Csökkenti a görcsküszöböt
A chlorpromazin és clozapin epileptogen hatása kifejezettebb, mint a thioridaziné és fluphenaziné.
Amitriptylin, imipramin, clomipramin és nortriptylin a tricyclicus szerek közül a leginkább epileptogen hatásúak, míg legkevésbé a doxepinnek van ilyen hatása.
Óvatosság szükséges, ha epilepsiás betegek részére egyéb antidepressanst írunk fel.
Agranulocytosist okozhat a clozapin (1:100–1:1000), mianserin (1:4.000–1:10 000), és mirtazapin..
A clozapin myocarditist és cardiomyopathiát okozhat
Priapismust idézhet elő trazodon (1:1000–1:10 000), olykor thioridazin és chlorpromazin is. Sürgős urológiai konzíliumra van szükség.
Egyéb gyógyszerek vérkoncentrációinak változásai
A carbamazepin indukálja a máj enzymeket, ezáltal több más gyógyszer vérkoncentrációját csökkenti.
A fluoxetin és fluvoxamin gátolja a metabolizáló enzymek activitását, és más gyógyszerek koncentrációinak emelkedéséhez vezethet.
A monoamin-oxidase gátlók (moclobemid) tricyclicus antidepressansokkal és selectiv serotonin újrafelvétel gátlókkal együtt adva hypertensiv crisishez, vagy serotonin syndromához vezethetnek. Ezek a gyógyszerek egyidejűleg nem alkalmazhatók együtt.