Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az új esetek megelőzése és az allergén-expozíció csökkentése érdekében ki kell mutatni a kapcsolatot a nátha és a munkahelyi expositio között.
A foglalkozási asthmakialakulását előzzük meg, vagya már kialakult asthmátismerjük fel a lehető leghamarabb.
Nem sokkal azután, hogy a beteg megérkezik a munkahelyére, tüsszögni kezd, orra folyik.
Torokfájás, mucosus váladék a garatban vagy száraz váladék az orr elülső részében a szem viszketése vagy szúrása, és könnyezés is jelentkezhet.
A betegség korai szakában a panaszok megszűnnek, ha a beteg hétvégén vagy szabadsága alatt nincs bent a munkahelyén. Amennyiben az expositio tartós, a panaszok chronicussá válnak, és nem látunk javulást, amikor a beteg elhagyja a munkahelyét.
Az expositióra vonatkozó kórtörténet és a panaszok rendkívül fontosak, különösen a munkahelyi expositio és a panaszok közti kapcsolat. A panaszok a munkahelyen kívül is jelentkeznek?
Elülső rhinoscopia.Van-e a betegnek valamilyen gyulladása, polypja vagy anatómiai rendellenesség miatti elzáródása?
A melléküregek ultrahangos vagy röntgenvizsgálatával zárjuk ki a chronicus melléküreg-gyulladás lehetőségét.
Amennyiben a kórtörténet vagy az orrváladék vizsgálata nem tár fel allergiát, a serum IgE mérésével bizonyíthatjuk az atopiát.
Bőr prick teszttel vizsgálhatjuk a specifikus allergénekre mutatott azonnali allergiás reakciót.Az alapkészletben általában pollenek, állatszőrök, házipor-atka stb. szerepelnek. Egyéb tesztkészletek tartalmazzák a foglalkozási allergéneket: egyéb állatszőröket, lisztet, szobanövényeket, porokat, penészféléket és különböző kémiai anyagokat.
Specifikus IgE vizsgálatot (RAST) végzünk, amennyiben kifejezett a gyanúnk specifikus allergénre, és a prick teszt negatív vagy nem végezhető el.Amennyiben szükséges, a specifikus IgE vagy a bőrteszt eredmények értelmezésének megkönnyítés érdekében mérhetjük a serum össz-IgE szintet.
Csúcsáramlást a beteg mérhet otthonés a munkahelyén is, amennyiben légúti panaszokat is jelez.
A szóbajövő allergénekkel a lokális (orrüregi) provokációs tesztet fül-orr-gégész, ritkábban pulmonológusvégzi el.
Amennyiben egy szóbajövő allergénre nézve a lokális provokáció, a prick teszt és/vagy a specifikus IgE szint kóros, a foglalkozási nátha diagnózisát felállíthatjuk.Bizonyos kémiai anyagok IgE mediált túlérzékenységi reakció nélkül is okozhatnak foglalkozási náthát.
Próbáljuk a beteget a munkahelyén más munkakörbe helyezni. Amennyiben ez nem lehetséges, különféle légszűrő eszközökkel megelőzhetjük az allergén-expozíciót. Pédául a foglalkozási náthában, asthmában szenvedő farmerek munka közben motoros sisakféle eszközt használnak. Ezen eszközök segítségével megelőzhetjük, hogy a foglalkozási náthából foglalkozási asthma alakuljon ki.
Amennyiben a tünetek enyhék, és a munkahelyi körülményeket nem lehet megváltoztatni, a beteg megpróbálhat gyógyszeres kezelés mellett dolgozni, feltéve, hogy az üzemorvosi szolgálat szorosan ellenőrzi állapotát.