Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A vérzés vagy rögtön a műtét után jelentkezik (primaer) vagy 1 héttel később (secundaer).
A secundaer vérzés oka az, hogy a fibrinbevonat előbb válik le a műtött területről, mint ahogy az véglegesen behámosodik.
A primaer vérzést ott kell ellátni, ahol a műtétet végezték. Secundaer vérzés esetén, amennyiben a sürgősségi ellátást biztosító fül-orr-gégészeti osztály nincs azonnal elérhető közelségben, az ellátás tárgyi és személyi feltételeinek a regionális kórházban vagy az általános orvos rendelőjében kell rendelkezésre állnia.
Nyugtassuk meg a beteget.
A torokban lévő vérzés, és a lenyelt vér kihányása (a gyomortartalom növeli a hányadék térfogatát) megijeszti a beteget. A vért nem szabad lenyelnie.
Ellenőrizzük a beteg általános állapotát.
A vérzés olykor kifejezett lehet, ilyenkor az elvesztett vért azonnal pótolni kell.
Rendelkezésre kell állnia a megfelelő eszközöknek.
Fejlámpa
Spatula
Elektromos (motoros) szívás
Csipeszek
Gézlabdacsok
Electrocauter
Lokálanaestheticum (4%-os lidocain-adrenalin felületi érzéstelenítésre, és 0,5%-os oldat infiltratiós anaesthesiához)
Legyen jelen asszisztencia.
Először szívással és csipesszel (valamint kis gézlabdacsokkal) tisztítsuk meg a tonsillaárkot a véralvadéktól és a szövettörmeléktől. Lokalizáljuk a vérző eret, majd adjunk be a nyálkahártya alá helyi érzéstelenítőt (ahogy a tonsillectomia előtt is). Amennyiben a vérzés helyét nehéz vizualizálni, vagy a vérzés jelentős, ekkor, vagy az egész ellátási sor elején 4%-os lidocain-adrenalinos gézlabdaccsal, hosszú csipesz (Kocher) segítségével komprimálhatjuk a tonsillaárkot. Ez rendezi az állapotot, és gyakran megszünteti a vérzést is, viszont még nehezebbé teszi a vérző ér lokalizálását.
Néha a vérzés az alvadék eltávolítását követően eláll, és a beteget csak observálni kell másnapig a kórházi osztályon. Ha mégsem, a vérző eret electrocauterizálni kell. Másik megoldás az érlekötés (felszívódó fonallal), ez azonban technikailag nehézkes lehet. A cauterezés vagy a lekötés ne terjedjen mélyen a felszín alá, mivel az arteria carotis néha egészen közel haladhat az árok aljához. Ha a vérző eret nehezen lehet megtalálni, ne felejtsük el gondosan áttekinteni a tonsillectomiás árok alapját.A beteget 24 órán át kórházban kell megfigyelni. Az esetleges anaemia korrigálandó.
A systemás haemostaticus szerek nem segítenek, a coagulatiós zavar okozta esetek kivételével.
Ellenőrizzük a beteg általános állapotát a beavatkozás alatt (collapsushajlam, megnyugvás, vérzéses shock). Ha van rá idő, adjunk a beavatkozás előtt a betegnek atropint (1 mg/10 kg, im).
Gyermekek esetén a beavatkozáshoz gyakran anaesthesiára van szükség.