Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A száraz szem syndromában jellemző panaszok és jelek felismerése.
A háttérben meghúzódó betegségek felismerése és kezelése.
A panaszok enyhítése és a szövődmények megelőzése
Égő, viszkető érzés a szemben, melyet paradox módon időnként könnyezés kísér (az erős irritatio hatására fellépő reflex lacrimatio).
A panaszok fokozottabbak reggelente (a könnyelválasztás éjszaka csökken), szeles időben (evaporatio), illetve füstös vagy poros környezetben (a könny nem védi a szemet).
A kötőhártya könnyen lobosodik, belövelltté válik.
Az egyébként panaszmentes betegek tünetei újból jelentkezhetnek légkondicionált környezetben (irodai szem syndroma, a könny elpárolgása).
A könnyelválasztás az életkor előrehaladtával csökken.
A kötőszöveti betegségek, például a rheumatoid arthritis, ugyancsak károsítják a könnymirigyeket (keratoconjunctivitis sicca) és nyálmirigyeket (Sjögren-syndroma (Lásd: ebm00448) ).
A bőr betegségei, így a psoriasis, az atopiás dermatitis, a seborrheás dermatitis, az acne rosacea, az erythema multiforme, az ocularis pemphigoid és a Lyell-syndroma.
Számos gyógyszerféleség, elsősorban a béta-blokkolók. Végig kell nézni, milyen orvosságokat szed a beteg.
Endocrinologiai tényezők (menopausa, Basedow-kór, antioestrogen kezelés).
A jellegzetes kórelőzmény gyakran elegendő a kórismézéshez.
A könny-meniscus (az alsó szemhéj peremén meggyűlő könny) kevesebb vagy hiányzik, és a szem száraznak látszik.
A szaruhártya fényvisszaverése szabálytalan, és súlyos esetekben filamentumok, elszáradt hámsejtekből álló szálak találhatók a cornea felületén.
A Schirmer-vizsgálat eredménye 5 perc alatt kevesebb, mint 5–10 mm.
Külön e célra gyártott szűrőpapír-csíkokat használjunk.
A száraz szem syndroma igazolásához a basalis könnyelválasztást kell mérni, ezért a vizsgálatot néhány perccel azután kell kezdeni, hogy a beteg érzéstelenítés céljából oxybuprocain szemcseppet kapott, a reflexes könnyezés megelőzésére.
A tesztcsíkot meghajlítjuk a jelölésnél, majd az alsó conjunctivalis áthajlásba illesztjük a szemhéj középső és külső harmadának szélén úgy, hogy a csík kilóg. A beteg nyitva vagy akár zárva tarhatja a szemét.
5 perc múlva a csíkot eltávolítjuk, és a jelöléstől megmérjük, hány millimétert nedvesített meg a könny.
Lehetőség szerint iktassuk ki az ismert hajlamosító tényezőket.
Tanácsoljuk a betegnek, hogy kerülje a szeles, poros és légkondicionált környezetet.
Segíthet a levegő-párásító, súlyos esetben pedig az evaporatio csökkenthető úszószemüveggel.
A betegnek tanácsoljuk azt, hogy reggelente ne mossa a szemét vízzel. Ez ugyanis pillanatnyilag jó érzést kelthet, hosszú távon azonban súlyosbítja a száraz szem syndromát.
Többféle műkönny is kapható vény nélkül. Minden beteg próbáljon ki többfélét , és válassza ki azt, amelyik a leghatásosabb a panaszok enyhítésében, mivel ez egyénileg nagyon eltérő. Érdemes egy viszkózus, és egy folyadék jellegűvel kezdeni. A műkönny-készítmények nem azonosak a természetessel. Tartós használat esetén érdemes kerülni a benzalkonium chlorid tartósítószert tartalmazó műkönnyeket.
Ha a műkönny nem elegendő, szemorvos tanácsát kell kérni az ideiglenes vagy végleges könnypont-occlusio lehetőségét illetően.