Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az újonnan felfedezett kontraktúrát extenziós gyakorlatokkal konzervatívan kezelik.
Sebészi terápia akkor indikált, ha egyértelmű flexiós kontraktúra alakult ki (a MP izületek extenziója 20–30°-ra beszűkült).
Megvastagodik az aponeurosis palmaris, az ujjak progresszív flexiós kontraktúrája alakul ki.
A kontraktúra tipikusan az 5. és 4. ujjat érinti, a harmadikat kevésbé gyakran, a többi ujjat pedig ritkán.
A palmaris fascia megvastagodása az állapot első klinikai jele. A progresszív flexiós kontraktúra évek során alakul ki. Végezetül az ujj annyira begörbül, hogy eléri a tenyeret.
Esetenként hasonló módon a plantaris fascia megvastagodása is kialakul, többnyire a kezek Dupuytren kontraktúrájával egyidőben.
Oka ismeretlen. A családi halmozódás gyakori. Diabetes a betegségre hajlamosít.
A kórkép középkorúnál idősebb férfiakon a leggyakoribb, többnyire kétoldali.
Flexiós kontraktúra (amely a 30°-ot a MP izületben meghaladja)sebészeti beavatkozás indikációját képezi. Műtét csak akkor indokolt, ha a beteg funmkcionálisan károsodott, vagy az állapot zavarja. A PIP izület enyhébb kontraktúrája is a műtéti beavatkozás javallatát jelentheti. 1
A fascia palmarist műtétileg eltávolítják (fasciectomia, aponeurectomia). Részleges kiirtás vagy az aponeurosis átmetszése (diszcízió) általában a kórkép gyors kiújulásához vezet.
A leggyakoribb sebészi szövődmény az ujjat ellátó idegek megsértése.
A sebészeti beavatkozás sikertelen, ha az izületi capsula kontraktúrája már kialakult. Súlyos kontraktúra esetén az ujj amputációja lehet a legcélravezetőbb megoldás.
Műtét után lényeges az ujjak extenziós gyakorlatainak végzése.