Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az Achilles-ín peritendinitise túlterheléses típusú sérülés (futás, ugrás)
Az Achilles-ín szakadás a 30-50 év közötti aktív sportolók, főleg labdajátékokat (tollaslabdát, röplabdát) játszó férfiak típusos balesete. Az elszakadt ínban szinte kivétel nélkül megmutatkozik valamilyen degeneratív elváltozás, bár a legtöbb betegnek korábban nem voltak panaszai.
Az Achilles-ínszakadás veszélyét fokozzák a fluorokinolonok, főként a 60 év feletti korcsoportban, illetve egyidejűleg alkalmazott steroidkezelés esetén .
Achilles-ín környéki körülírt tapintási érzékenység
A vádliizomzat összehúzódására vagy nyújtására jelentkező mozgatási fájdalom.
Az ínszakadás hirtelen kialakuló, hamar szűnő fájdalommal jár. A beteg úgy érzi, mintha valaki hátulról megrúgta volna. Egyes esetekben az ínszakadás akár fájdalmatlan is lehet.
A beteg képtelen lábujjra állni. A boka részleges feszítése viszont kivitelezhető, mivel a lábujjhajlító és a peronealis ínak működőképesek.
A szakadás helyén egy bemélyedés keletkezik. Minél hosszabb idő telik el a szakadás és a fizikális vizsgálat között, annál kevésbé észlelhető ez a bemélyedés a kialakult duzzanat és vérömleny következtében.
A kórisme felállításához az alábbi vizsgálatokat végezhetjük el
A Thompson-tesztben a beteg hason fekszik úgy, hogy a bokák nicsenek alátámasztva. A vádliizomzat összehúzása nem feszíti meg a bokát
A Copeland-tesztben a beteg hason fekszik 90-fokban behajlított térdekkel. A vádliizomzat köré vérnyomásmérő mandzsettát helyezünk fel 100 Hgmm-re felfújva. A boka passzív behajlításával a beteg lábon nem változik, míg az egészséges lábon kb. 40 Hgmm-rel nő meg a nyomás.
Bizonytalan esetekben, vagy ha túl sok idő telt el a sérülés és a kivizsgálás között, az ultrahangvizsgálat lehet a segítségünkre.
Pihentetés és sínnel történő rögzítés
Ha crepitáló peritendinitist észlelünk, alacsony molekulasúlyú heparint kell adni (pl. Fragminból®) 100 NE/kg-t subcutan három egymást követő napon át. A beteget tájékoztatni kell a vérömlenyképződés fokozott veszélyéről. Vérzékenység esetén ellenjavallt. Mivel a heparinkezelés többszöri orvosi vizsgálattal és a vérzékenység fokozott veszélyével jár, csak olyan versenyző atléták esetben indokolt alkalmazni, akiknél fontos a mielőbbi gyógyulás.
Kifejezett panaszok esetén mindig adjunk nem steroid gyulladáscsökkentőt; de ne kombináljuk heparinnal (ilyenkor adjunk inkább paracetamolt).
Ha chronicus peritendinitis alakul ki, steroid injectiót lehet adni az ín körüli szövetekbe (soha ne közvetlenül az ínbe, mert ez fokozza az ínszakadás veszélyét). A steroid injectiót követően a betegnek legalább két hétig pihennie kell, majd csak fokozatos terhelést követően nyeri vissza a teljes fizikai teljesítőképességét.
Az Achilles-ín nyújtása vagy a sarok megemelése segíti a gyógyulást.
Sebészi kezelés is szóbajön, ha az ínhüvelygyulladás a konzervatív kezelésre nem reagál.
"Fiatalkorban, illetve sportolók gyógyítására és visszatérő ínszakadás esetén ez az egyetlen lehetséges megoldás. Műtéti korrekció esetén 1–2%, míg konzervatív kezelés mellett 10–15% a kiújulás esélye "" . A sebészi beavatkozást követően a betegek 70%-a a balesetet megelőző szinten képes folytatni a sportolását."
Az idősebb, kevésbé aktív populációban a konzervatív kezelés előnyösebb alternatíva az acut ínszakadás kezelésére.
[1]McLauchlan GJ, Handoll HHG. Interventions for treating acute and chronic Achilles tendinitis. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD000232. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently
[2]ALmekinders LC, Temple JD. Etiology, diagnosis, and treatment of tendonitis: an analysis of the literature. Medicine and Science in Sports and Exercise 1998;30:1183-1190
[3]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-995382. In: The Cochrane Library, Issue 4, 2000. Oxford: Update Software
[4]Lo IK, Kirkley A, Nonweiler B, Kumbhare DA. Operative versus nonoperative treatment of acute Achilles tendon ruptures: a quantitative review. Clin J Sports Med 1997;7:207-211
[5]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-970999. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software