Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Euthyreoticus beteg golyvája nem igényel kezelést, csak ha esztétikailag zavaró, vagy nyomási panaszokat okoz, vagy növekedést mutat.
Gondoljunk carcinoma lehetőségére, ha a fizikális vagy az ultrahangvizsgálat során soliter göböt fedezünk fel.Göbös golyvában is rejtőzhet carcinoma.
A malignitás kockázati tényezői
Férfi nem
Húsz évesnél fiatalabb vagy hetven évesnél idősebb beteg
Kemény tapintatú göb
Növekedést mutató göb
Nyaki besugárzás.
Az ultrahangvizsgálatok során gyakori melléklelet a pajzsmirigygöbök vagy cysták jelenléte.
Egy vagy több pajzsmirigygöb esetén minden esetben ellenőrizzük a süllyedést, a serum szabad thyroxin-szintjét és a TSH-t.Állítsuk helyre az esetleges működésbeli eltéréseket.
A funkcionális eltérések rendezése után mindig végeztessünk nyaki ultrahangvizsgálatot és vékonytű-biopsziát.
Ha ultrahanggal több göböt is kimutattak, a legnagyobból – és egyéb gyanús göbökből – tűbiopsziás anyagot kell venni.
A 4 cm-nél kisebb átmérőjű cystát az ultrahangvizsgálat során le kell szívni, a cystatartalmat pedig cytológiai vizsgálatra kell küldeni.
A 4 cm-es átmérőt meghaladó cystát sebészileg kell eltávolítani.
Mindig indokolt az utánkövetés, ha a pajzsmirigyben göböt vagy cystát találtunk.
Ha arra gyanakszunk, hogy a göb növekszik, 3–6 havonta ismételt ultrahangvizsgálatokra és finomtű-biopsziákra van szükség.
Ha göbös golyváról vagy jóindulatúnak tűnő és nem növekvő cystáról van szó, az állapotot elegendő egy év múlva ellenőrizni. Ha a leletek nem mutatnak eltérést, a további utánkövetés szükségtelen.
Ez az elsődleges vizsgálómódszer. Leghasznosabb azon esetekben, amikor a soliter elváltozásról kiderül, hogy multinodularis golyva, mely általában jóindulatú állapot. Azonban ekkor is javasolt a finomtűs biopszia.
A vizsgálat során finomtűs biopszia vehető.
A jó- és rosszindulatú elváltozásokat nem képes megbízhatóan elkülöníteni.Malignitást leginkább echoszegény terület jelez. Azonban cysticus göb is lehet rosszindulatú.
Gyakorlott kézben megbízható vizsgálati módszer. A téves negatív vagy nem értékelhető leletek gyakran jelentenek problémát.
A finomtűs biopsziával nyert cystafolyadék vizsgálata nem erősíti meg a benignitást; a carcinoma ugyanis a cysta falában is előfordulhat. A cysta leszívásakor kinyert sejtek száma gyakran alacsony és az eredmény nem diagnosztikus.
A tűméret 25 G.
Nyaki besugárzás az anamnézisben.(rosszindulatú daganatokra hajlamosít) .
Nagy méretű (4 cm fölött) vagy nyomási panaszokat okozó göb.
Folyamatosan növekvő vagy ismételt leszívások után is újra megjelenő göb.
Kemény tapintatú göb.
Fiatal beteg.
A beteg aggodalma esetén.
A cytológiai lelet III. osztályú megbízhatósággal bír.
Zárjuk ki a thyreoiditis lehetőségét (Lásd: ebm00512) és a működésbeli eltérés lehetőségét (Lásd: ebm00509) .
Derítsük ki az esetlegesen golyvát okozó gyógyszerek (jód, amiodaron, lithium, carbamazepin, phenytoin) használatát.
Próbálkozhatunk thyroxin adásával is. Chronicus thyreoiditisben csökkenti a golyva méretét, egyéb kórokokban viszont csak ritkán.
Sebészi kezelés akkor indokolt, ha a pajzsmirigy a légcső nyomását vagy esztétikai problémát okoz, vagy növekedést mutat.
Lásd 3
A betegek 17%-ában a thyroxin-kezelés a göbök megkisebbedéséhez vezetett. Ez a kezelés azonban a megkérdőjelezhető előnyök és a lehetséges mellékhatások miatt nem javasolt.
A jódellátottságot hatékonyan javítja a jódozott só fogyasztása.
Graves-Basedow kór enyhe eseteiben az euthyreosis eléréséhez elegendő lehet a subtotalis thyreoidectomia. Súlyos hyperthyreosisban vagy nagyobb golyvák esetében valószínűleg a totalis thyreoidectomia a leghatékonyabb módszer, a hyperthyreosis recidivájának megelőzésére.
[1]Zelmanovitz F, Genro S, Gross JL. Suppressive therapy with levothyroxine for solitary thyroid nodules: a double-blind controlled clinical study and cumulative meta-analyses. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism 1998;83:3881-3885
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-982036. In: The Cochrane Library, Issue 3, 2000. Oxford: Update Software
[3]Keston Jones M. Management of nodular thyroid disease. BMJ 2001;323:293-4