Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Elkülöníteni a primaer és a secundaer hypogonadismust. Secundaer hypogonadismus esetén kezelni a háttérben lévő alapbetegséget.
Testosteront kell adni hormonpótló kezelésként, kivéve ha ellenjavallt.
A luteinisáló hormon(LH) serkenti a Leydig-sejtekben a testosteron termelődését.
A follicullus stimuláló hormon(FSH) serkenti a herében a Sertoli-sejtek működését, melyek fontos szerepet játszanak a spermiumok termelésében.
A pubertások előtt kialakuló hypogonadismus megjelenésére jellemző az eunuchoidismus, azaz a hosszú végtagok, a magas hang, az astheniás izomzat, infantilis genitáliák.
A hypogonadismus felnőttkori megjelenésére a csökkent libido, az impotencia és a másodlagos nemi jellegek gyengülése jellemző.
Primaer (testicularis hypergonadotrop) hypogonadismus
Klinefelter-syndroma
Cryptorchismus
Orchitis
Besugárzás, toxicus anyagok, gyógyszerek
Egyes systemás megbetegedések (májcirrhosis, uraemia)
Secundaer (centralis hypogonadotrop) hypogonadismus
Congenitalis okok
Szerzett: a hypophysist vagy a hypothalamust ért sérülés, tumorok, infiltráló betegségek, hypohpysis apoplexia, a hypophysist érintő műtét vagy besugárzás következménye, gyógyszerek (a prostata daganat gyógyítására alkalmazott oestrogenek), hyperprolactinaemia, hiányos táplálkozás, anorexia nervosa
Klinikai tüneteket nem mutató hypogonadismus
A Leydig-sejtek száma az életkorral csökken.
Kb. 1:500 az incidenciája
Kicsi, tömött herék
Hosszú végtagok
A pubertás különböző mértékben késik
Egyes fiúbetegekben a testosteron termelés a pubertáskor alatt viszonylag megfelelő. Később a serum testosteron szint csökken és az LH szint növekszik (FSH szint szintén növekszik), s ez a libidó csökkenését, gynaecomastiát, gyenge másodlagos nemi jellegeket és infertilitást eredményez. A beteg a fenti tünetek bármelyikével fordulhat az orvoshoz.
Egyes betegek enyhe szellemi visszamaradottságban, diabetesben vagy tüdőbetegségekben szenvedhetnek.
Serum testosteron és SHBG (sexhormon kötő globulin) (vagy szabad testosteron), LH és prolactin.
Normál esetben a testosteronnak csak 2%-a kering szabadon, azaz biológiailag aktív formában, a maradék SHBG-hez kötődik.
Amennyiben a serum testosteron értéke a referencia tartomány alsó határértékére esik és
az SHBG-sexual hormon kötő globulin alacsony, a szabad testosteron normál értéket mutat
az SHBG magas, a szabad testosteron alacsony értéket mutat.
Az SHBG koncentráció növekszik az életkorral, hyperthyreosisban, az oestrogének hatására; az androgének pedig csökkentik az SHBG koncentrációt.
A hypergonadotrop hypogonadismusban javasolt a cytogenetikai vizsgálat elvégzése (szakintézetben), amennyiben Klinefelter-syndromára gyanakszunk.
Hypogonadrotop hypogonadismusban javasolt a sella területének mágneses resonancia vizsgálata (szakorvosi intézetben).
Mind a primaer, mind a secundaer hypogonadismusban testosteron hormonpótló kezelés szükséges
A secundaer hypogonadismusban szenvedő betegek esetében a gonadotropin kezeléssel a spermium termelés esetleg visszaállítható.
A secundaer hypogonadismus esetén a hypogonadismus okát is kezelni kell (például a hypophysis tumor műtéti eltávolításával).
Intramuscularis testosteron észterek (pl. Sustanon® 250 mg) 2–4 héten keresztül
Amennyiben a beteg jól érzi magát, akkor ez azt mutatja, hogy megfelelő időközönként adagoljuk a hormont.
Testosteron bőrtapasz alkalmazása 2,5–5 mg/nap
A szokásos adagolás szerint esténként egy 5 mg-os bőrtapaszt helyezünk fel a bőrre (nem a scrotumra). Az adagolás akkor megfelelő, ha a reggel mért testosteron koncentráció a referencia tartományon belüli érték. A testosteron koncentrációt a bőrtapasszal végzett kezelés megkezdése után 3 nap elteltével mérhetjük.
A bőrtapasszal történő kezelés sokkal magasabb költségekkel jár, mint az intramuscularis injekció.
Testosteron gél (pl. Testogel® 50 mg/adag) naponta egyszer.
A testosteron kezelés során a prostata méretét, a PSA (prostata specifikus antigén) koncentrációt, serum lipid szintet és a vérképet folyamatosan ellenőrizni kell.
Prostatarák
A kezeletlen prostata hyperplasia esetén a hólyag kivezetés obstructiója
Magas haematocrit érték (> 52%)
A hormonpótló kezelést akkor javasoljuk, ha a serum testosteron koncentráció 10 nmol/l alatti értéket mutat,a beteg a hypogonadismus panaszaival jelentkezik, és ennek tüneteit észleljük rajta.
A hormonpótló kezelés hasznos lehet a klinikai tüneteket nem mutató hypogonadismusban (a serum testosteron koncentráció >10 nmol/l és az LH >6 U/I). Próbaként felírhatunk testosteront ha a betegnek megfelelő tünetei vannak, és a kezelés nem ellenjavallt.