Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A háziorvos is biztosíthatja az elsődleges ellátást, függetlenül a fogfájás okától. A terápiás lehetőségek közé tartoznak a systemás analgeticumok és a lokális antibiotikumos kezelés, vagy ezek kombinációja.
A háziorvos kezelheti a foghúzás és a műtét utáni fájdalmat és gyulladást is, ha fogászati konzultációra nincs lehetőség. Minden más esetben a lehető leghamarabb fogorvoshoz kell utalni a beteget.
A fájdalmat légáramlás, hő (hideg) vagy fizikális irritáció (édesség) váltja ki.
A fogfájás legjellemzőbb oka a caries. A második leggyakoribb a dentincsatornák szabaddá válása a gyökérfelszínen a gingiva apicalis visszahúzódása következtében, amit például erőteljes fogtisztítás vált ki.
Tömés után a fogfájás olyan, mint a fogszuvasodás vagy a dentincsatornák szabaddá válása okozta fájdalom.
Tanácsadás. A gyógyszertárakban kaphatók olyan fogkrémek,amelyek megszüntetik a dentincsatornák szabaddá válása utáni panaszokat, és a foggyökerek érzékeny felszínére alkalmazhatók.
A fogorvos fluoridos vagy calcium-hydroxidos krémmel befedheti a feltárult dentincsatornákat.
A gyökéren lévő cariest vagy előrehaladott abrasiókat hagyományos tömőanyaggal kezelik.
A fogtömés után a fájdalom néhány napon belül alább hagy. Ez idő alatt viszont a fog érzékeny, és a betegnek kerülnie kell az édes, hideg ételeket, italokat.
A pulpitist leggyakrabban a fogbélbe törő caries okozza, de kiválthatja például fogtrauma is.
A pulpitis acutan súlyos és lüktető fájdalmat vált ki, amit a meleg provokál, a hideg pedig mérsékel. Kezdetben egyetlen fogra lokalizálható, később azonban diffúzabbá válhat.
A nem steroid gyulladáscsökkentők gyakran hatástalanok. Rendszerint centrálisan ható analgeticumokat kell adni. Olykor a leghatékonyabb a perifériás és centrális támadáspontú szerek kombinációja.
A helyi érzéstelenítés azonnal oldja a fájdalmat.
Az infiltrativ localanaesthsia valamennyi felső fognál és az alsó állcsont elülső részén lehetséges. Technikája: 1 ml anaestheticus oldat (pl. Ultracain-Suprarenin® 5µg/ml) injectiója submucosalisan a csontra és a periosteumra. A hátsó, alsó molarisokhoz vezetéses érzéstelenítésre van szükség, amit általában fogorvos ad be. A fogorvos által adott anaestheticum prilocain+felypressin vagy articain+adrenalin 5µg/ml kombinációja.
A pulpectomiát és a gyökércsatorna kezelését a fogorvos végzi el. A fogorvos által végzett elsődleges kezelés a pulpaűr megnyitása a koronán keresztül. Néha az antagonista fog csikorgatása csökkenti a panaszokat.
A kezeletlen pupitis okozza, ami periapicalis osteitisszé alakul át. A genny a periosteumon át a bucca lágyrészeire terjed. Ez tapintható, érzékeny duzzanatot vált ki a vestibulumban, ami olykor extraoralisan is látható.
A súlyos fájdalmat a periosteum elemelkedése okozza.
Éles szikével bemetszhető és drainálható a tályog, rendszerint a sulcusban.
Systemás antibiotikum, elsősorban penicillin (penicillin-allergia esetén erythromycin)
A kiterjedt dentalis abscessus gyakran kórházi kezelést igényel, főleg akkor, ha a betegnek systemás panaszai is vannak (gyengeség, láz, nyelési nehézség stb.).
A pericoronitist bakteriális gyulladás okozza az elő nem tört fog, rendszerint az alsó 3-as molaris koronája körüli lágyrészekben.
Panaszoklázduzzanat, fájdalom, szájszag és korlátozott szájnyitás.
A bruxismus olyan fogfájást képes provokálni, ami a pulpitisre emlékeztet.
A panasz akár több fogat is érinthet egyszerre, és általában az erőteljes rágási megterhelés következménye.
Fájdalom leggyakrabban az alsó molarisok, különösen a bölcsességfogak extractiója után jelentkezik, az extractiós űr alvadási zavarai következtében.
E kiszáradásos alveolitis jellemzője a fájdalom, ami jelentősen fokozódik a húzás után 3-4. napra, és nem reagál a perifériás támadáspontú analgeticumokra.
Tamponálás olyan oldattal, ami anaestheticumot és analgeticumot, pl. Chlumsky krémet tartalmaz; ebben camphor, phenol és ethanol van.
A tampont naponta kell cserélni, mivel a szerek hatástartama rövid.
Systemás antibiotikumra csak akkor van szükség, ha a betegnek általános panaszai vannak.
A szokványos postextractiós fájdalmat általában perifériás támadáspontú gyulladáscsökkentőkkel lehet kezelni. Szükség esetén alkalmazhatók centrális analgeticumok is – önmagukban vagy perifériásan ható szerrel együtt.
Nincsenek egyértelmű bizonyítékok, amelyek a kalium-nitrátos fogkrém hatásosságát támasztanák alá dentin-hypersensitivitásban..