Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A fibula izolált törése, ha ahhoz szalagsérülés, vagy a syndesmosis rupturája nem társul, rugalmas pólyával-kötéssel kezelendő (a syndesmosis rupturája akkor valószínű, ha a sérülés mechanizmusa inkább torziós mint direkt és a boka szintjében érzékenység észlelhető).
A tibia jó helyzetű, izolált törése gipszrögzítéssel kezelendő.
A kombinált lábszár sérüléseket spinalis anaesthesiában kell reponálni vagy műtéti úton kezelni.
A legtöbb törés konzervatív kezelés mellett jól gyógyul.
Műtéti kezelés indokolt
ha a törés dislocatioval jár (repositio során nem sikerül elfogadható helyzetet elérni)
kiterjedt lágyrész- vagy érsérülések komplikálják a törést, amelyek műtéti ellátást igényelnek
ha többszörös törések vannak jelen.
A repositiot minél előbb ell kell végezni. Gyakran legalábbis spinalis anaesthesia szükséges hozzá. Enyhe dislocatioval járó törés esetén a repositio minor analgeticumok vagy "alkoholos fájdalomcsillapítás" védelmében is elvégezhető. A repositiot a sarok felől végzett húzással segíthetjük. Ehhez speciális harisnyák állnak rendelkezésre.
A jó repositio kritériumai
Nincs rotatios eltérés
Maximum 5 fokos tengelyeltérés a tördarabok között
A diaphysis átmérőjének felénél nincs nagyobb mértékű lateralis irányú elmozdulás, és 0,5–1 (–2) cm-nél nagyobb mértékű rövidülés.
A törési felszínek legyenek közelségben és ne legyen diastasis illetve rés a csontszélek között.
Gipszelés: lásd ebm00349 .
A végtagot három napig felpolcolva kell tartani. Amikor a duzzanat megszűnt, a betegnek meg lehet tanulnia mankóval mozogni, a gipszet a beteg hazamenetele előtt körkörösíteni kell. A lábujjak és a combizmok tornáztatását azonnal el kell kezdeni.
A sérülést követő harmadik napon, majd ezt követően 1–3–6(–8) és 10–12 hét elteltével kontroll rtg felvételeket kell készíteni, illetve szükség esetén később is.
A láb terhelés nélküli mozgatása általában azonnal megkezdhető. A gipszet 6–8 héttel a primer sérülést követően könnyebb, párnázott gipszre lehet cserélni. Amikor a törés klinikailag stabil, és nincs helyi érzékenység, járógipszet lehet felhelyezni. Ezt követően a beteg a gipsz levétele előtt 2–4 héttel már teljes terheléssel járhat. A járógipsz műanyagból is készülhet.
Ha a primer dislocatio nagy mértékű volt, lassú gyógyulási folyamatra lehet számítani. Ha három hónap elteltével a törés továbbra is instabil, általában csont transplantatiot (spongiosa plastica) kell végezni.
A műtét során AO lemezes synthesist vagy fedett velőűrszegezéstvégeznek. Mindkét technika esetén lehetséges a gipsz nélküli postoperativ szak, és a mobilisatio azonnal megkezdhető.
Ha proximális fibula törés esetén a sérülés mechanizmusa torziós jellegű, vagy a boka duzzadt és tapintásra érzékeny, gondoljunk a boka syndesmosisának szakadására. Ez a sérülés műtétet igényel.
A fibula súlyterhelést nem hordoz, így a direkt erőbehatás okozta törések még dislocatio esetén is stabilnak tekinthetőek. A sérült oldalon azonnal megkezdhető a teljes súllyal való terhelés. A lábujjaktól a térdig felhelyezett elasztikus kötés csökkenti a fájdalmat és a duzanatot.
Gondolni kell a szalagsérülések lehetőségére. A proximális fibulatörésekhez térdszalag- vagy nervus peroneus sérülés társulhat.
Izolált tibiatörés esetén a törés általában jó állású, és a sérülés gipszrögzítéssel kezelhető. A rögzítés ideje felnőtek esetén 12 hét, beleértve a 2–3 hetes járógipszet is. Néha az épen maradt fibula rugó szerű effektust idéz elő, szögbe húzva a tibia tört darabjait. Ilyenkor műtétre van szükség, mivel a csontosodás ellenkező esetben lelassulna vagy deformitás jönne létre.
Megfigyelhető egy, a nyitott repositio és belső rögzítés irányába mutató trend, azonban a gipszrögzítés sikertelensége nem magas arányú..
[1]Dervin GF. Skeletal fixation of grade IIIB tibial fractures: the potential of metaanalysis. Clin Orthop Related Research 1996; (332):10-15
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-961885. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[3]Littenberg B. Weinstein LP, McCarren M, Mead T, Swiontkowski MF, Rudicel SA, Heck D. Closed fractures of the tibial shaft: a meta-analysis of three methods of treatment. J Bone Joint Surg 1998;80A:174-183
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-980430. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2000. Oxford: Update Software