Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Amilyen hosszan csak lehet, a teljesítőképességet és az egészséget fenntartani.
Az életminőséget biztosítani, a biztonságot növelni.
A szociális kötődéseket megerősíteni.
Az időseket tájékoztatni az egészségügyi szolgáltatásokról és a normális öregedésről.
A mortalitást csökkenteni
Az alábbi beavatkozásokról nyertük a legmeggyőzőbb bizonyítékokat az időseknek nyújtott preventív beavatkozások hatásosságával kapcsolatban: emlőrák szűrés, dohányzás elhagyása, magas vérnyomás kezelése, több testmozgás, oltásokés az elesések megelőzése.
A nem célzott szűrés eredményessége annak ellenére ellentmondásos, hogy különféle, addig nem diagnosztizált betegség felismerésre kerülhet.
Amikor a beteg a rendelőbe látogat, az egészségügyi személyzet (gondozó nővér, családorvos) által végzett szűrés bizonyos fenntartásokkal hasznosabb. Jól illeszkedik az elsődleges ellátási hálózathoz. A szűrést elvégezheti a gondozó személyzet, az alaposabb vizsgálatot, amikor szükséges, az orvos végzi.
Csak azokat a betegségeket és károsodásokat keressük, amelyekre létezik hatásos kezelés, és az idősebbeken alkalmazható.
Jelöljük meg, ki szorul részletesebb vizsgálatokra.
A fő hangsúly ne csak a betegségen legyen, hanem a funkcionális képességeken is (mozgásképesség, kognitív funkciók, napi aktivitás).
A kezdődő funkció beszűkülés részletes kivizsgálást vonjon maga után, mert gyakran szomatikus betegséget jelez.
Nincs egyetértés abban, hogy mit tartalmazzon a megvalósítható szűrő program.
Tudományos bizonyíték az alábbi szűrővizsgálatok hatásosságát illetően áll rendelkezésre:
Vérnyomás mérés
Mammographia
Rectalis digitális vizsgálat, Weber és sigmoideoscopia (colon carcinoma kimutatása)
Az alábbiakat szintén ajánlják
A napi tevékenység intézése; ADL (Activities of Daily Living) (Lásd: ebm00470) és IADL (Instrumental Activities of Daily Living; bevásárlás, pénzügyek intézése, főzés, telefon használat)
Hallás: anamnézis, vagy a fültől 20 cm-re suttogás
Életmód (pl. a Zung GDS DEOS depresszió teszttel vizsgálva)
Demencia vizsgálat – csak ha vannak memória zavarok
Látásélesség, intraoculáris nyomás
Vércukor, cholesterin, pajzsmirigy funkciók
EKG
Táplálkozás (vizsgálható az MNA kérdőívvel [Mini Nutritional Assessment)])
Csontsűrűség, osteodenzitometriával
Mennyire tud beleülni a karosszékbe és felkelni onnan, mennyire tud járni (ha nagyobb az elesés veszélye, vagy már történtek korábban elesések)
Mindamellett azt találták, hogy
a látásélesség szűrése tünetmentes idős beteg látását nem javítja
az egészségügyi személyzet által végrehajtott szűrés során ritkán derül fény új problémára, és az idős beteg általános egészségi állapota nem javul
a psychiatriai megbetegedések vizsgálatára használt szokásos kérdőívek (depresszió, szorongás) használata nem javítja a felismerési arányt vagy az emocionális zavarok prognózisát
főként akkor érdemes beavatkozni az elesés veszélyének csökkentése érdekében, ha a betegnek leginkább haszna lesz belőle 2 .
Nem eldöntött a jelentősége a prostata megtapintásának és/vagy a PSA tesztnek a prostatarák szűrése érdekében.
A fenti szűréseket, vagy ezek közül bizonyosakat 1–5 évente érdemes elvégezni, amennyiben az eredmény az orvos beavatkozását befolyásolja.
A szűrésre felső korhatárt nehéz megvonni; mindemellett 85 felett a tünetmentes személyek szűrésének jelentősége kérdéses.
Öregek otthonában a hangsúly legyen a decubitus, a vizelet inkontinencia és az elesések megelőzésén, ill. a mozgásképesség fenntartásán. Az évi labor vizsgálat haszna nem igazolt.
Különösen kérdéses a feltételezhető haszon,
ha a betegség nem gyógyítható
a korábbi leletek negatívak voltak
a vizsgált személy funkcionális állapota súlyosan beszűkült vagy az illető demens
más betegség az életminőséget vagy az életkilátásokat korlátozza.
Annak ellenére, hogy a 85. éves kort tekintik a szűrővizsgálatok felső határának, figyelembe kell venni a személyiség egyedi vonásait és a gondozás szükségességét.
[1]Smeeth L, Iliffe S. Community screening for visual impairment in the elderly. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001054. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.
[2]Gillespie L. Preventing falls in elderly people. We need to target interventions at people most likely to benefit from them. BMJ 2004;328:653-4