Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Tartalom
Becslések szerint heti 40 órán át tartó 85 dB-es zajszint a népesség mintegy 95%-ára nézve biztonságos.
Zaj expozíció nemcsak ipari jellegű munka során fordul elő, hanem tanítás, gyermekgondozás során, üzemi konyhákban, takarítómunka stb. során is.
Az ártalmasabbnak számító impulzus zaj expozíció a fegyveres erőknél, bányákban és a fémiparban fordul elő.
Zaj okozta halláscsökkenés lásd ebm00847 .
A zaj expozíció kezdetét megelőző orvosi vizsgálat célja a zaj expozícióval járó munkára nem alkalmas egyének felismerése. Ez a csoport különösen olyan fiatal személyekből áll, akiknek valamilyen cochlearis típusú halláscsökkenésük van.
A zaj okozta halláscsökkenés, mint olyan, nem akadályozza a zaj expozícióval járó munkát.
A biztonságos zajszintet meghaladó munka esetén időszakonkénti hallásvizsgálat végzendő (Lásd: ebm00847) . Az időszakonkénti hallásvizsgálatot évente kell végezni az első négy év során, azután pedig három évente egyszer.
Az évenkénti vizsgálat célja az ideiglenes halláscsökkenésre különösen hajlamos személyek felismerése azon okból, hogy javítsuk ezen személyek zajvédelmét.
III. kategóriájú halláskárosodásban szenvedő dolgozókat további kivizsgálásra kell utalni, kivéve ha megelőzően már vizsgálták a halláscsökkenésüket, lásd ebm00847 .
Ionizáló sugárzás. Expozíciós kockázatnak vannak kitéve egyebek között az atomerőművek dolgozói, a röntgen osztályok dolgozói, a radiológusok és az ipari röntgen vizsgálatokat végzők.
Az ionizáló sugárzás valamennyi szervben rákot okozhat.
Nem ionizáló sugárzás a hullámhossz alapján csoportosítható:
optikai sugárzás (ibolyántúli (UV), látható fény és infravörös sugárzás)
radiofrekvenciás sugárzás (mikrohullámok és rádió hullámok)
alacsony frekvenciájú elektromágneses mezők.
A nem ionizáló sugárzás főleg acut nemkívánatos reakciókat okoz (az UV sugárzás bőrrákra ugyancsak hajlamosít).
A leggyakoribb foglalkozással összefüggő szembetegség a sugárzás okozta cornealis, illetve conjunctivalis károsodás (hegesztő szem) (Lásd: ebm00811) .
A felszerelések megfelelő működését biztosítani kell, valamint a vonatkozó biztonsági előírásokat be kell tartani.
Az ionizáló sugárzási expozíciót sugár doziméterrel monitorozni kell.
A munkájuk során ionizáló sugárzásnak kitett dolgozók időszakonkénti orvosi vizsgálatát illetően országos irányelveket kell kidolgozni.
Sűrített levegővel működő eszköz, láncfűrész, szegecselő vagy más rezgő eszközök, illetve gépek használata során a kezek vibrációnak vannak kitéve.
A vibráció Raynaud jelenséghez (fehér ujjak, lásd ebm00437 ) és elsősorban a felső végtagokra lokalizálódó perifériás neuropathiához vezethet.
Vibrációs szindróma, lásd ebm00111 .
A kezdeti orvosi vizsgálat célja az kell legyen, hogy felismerjük azokat az egyéneket, akinek már fennálló Raynaud jelenségük, rossz perifériás keringésük, carpalis alagút szindrómájuk vagy egyéb olyan, a kezeket érintő betegségük van, amely vibráció hatására súlyosbodhat.
Időszakonkénti vizsgálatok során a kezdődő tüneteket a lehető legkorábban fel kell ismerni.