Dr. Szabó József (2011)
Szent István Egyetem
Tartalom
Bevezető
Az urbanizáció kiterjedésével a városias környezetben élők komfortérzetének elengedhetetlen részévé vált a természet közelsége, a szabadidő egy részének természeti környezetben történő eltöltése, a jó levegő igénye. A városias környezetben többnyire csak mesterségesen, emberi gondoskodás révén biztosítható az ápolt zöldterület kiépítése és fenntartása. E feladatok végrehajtását tárgyalja a következő két tanulási egység.
A 3. és 4. tanulási egység egymásra épülve tárgyalja a települések zöldterületeinek – közparkok, közkertek, fasorok, pihenésre szolgáló véderdők és egyéb növényzettel borított területek – építéséhez, fenntartásához, fejlesztéséhez szükséges gépi berendezéseket és technológiákat.
Reményeink szerint a tanulási egységből megismeri az egyes feladatok elvégzéséhez használatos gépek felépítését, működését.
A tanulási egység végére érve ismertetnie kell tudni az egyes gépek működési elvét, vázlatrajz segítségével ábrázolnia kell felépítésüket.
Látni fogja, hogy az itt ismertetett gépek jelentős része hasonlít, vagy megegyezik a mezőgazdaságban alkalmazott eszközökkel.
Természetesen arra nincs lehetőség a tananyag keretében, hogy minden gép ismertetésre kerüljön, ezért a válogatás során a legfontosabb, jellemző és esetenként különleges gépeket ismertetjük.
Reméljük, hogy hasznos és érdekes összefoglalást tudunk nyújtani a témában!
Parképítés
Földkitermelés, tereprendezés (durva, finom)
Talajtömörítés , egyengetés
Anyagmozgatás
Talajelőkészítés
Gödör készítés
Sétány készítés
Vetés, ültetés, telepítés
Pázsit készítés, felülvetés
Palánta ültetés
Egynyáriak telepítése, cseréje
Csemete ültetés
Idős fa telepítés, áttelepítése
Zöldterület gondozás
Pázsit kezelés
Rézsű gondozás
Tápanyag utánpótlás
Öntözés
Egyéb munkálatok
Favágás
Tuskó eltávolítás
Komposztálás
Ágaprítás
A következőkben sorra vesszük az egyes műveletekhez alkalmazható eszközöket.