Dr. Barótfi István (2011)
Szent István Egyetem
Az emberi lét egyik legáltalánosabb kísérő jelensége a hulladék képződése. A használhatatlanná, szükségtelenné vált anyagokat az emberiség eddigi története során egyszerűen visszajuttatta az őt körülvevő természeti környezetbe. Különösen jellemző ez a mai un. „fogyasztói társadalom”-ra a „vedd meg, ha használt dobd el” felfogás szerint. Az emberi tevékenység révén a természetbe került hulladékok hatása hosszú időn keresztül nem haladta meg a környezet és elemeinek tűrőképességét, mivel ezen hulladékok:
minősége hasonló volt a természeti körfolyamatokban meglévő anyagokhoz; így különösebb zavart nem okoztak;
mennyiségük nem akadályozta a természet körfolyamaiba való beépülésüket és ezáltal nem idézte elő e folyamatok megváltozását.
A tudományos-technikai forradalom során bekövetkezett termelésbővülés, az újabb és újabb - elsősorban szintetikus anyagok megjelenése a hulladékok közvetlen visszajuttatását a természeti környezetbe fokozatosan tarthatatlanná tette.
A ma már egyre inkább létünket fenyegető környezetkárosodás - beleértve a jelenleg ismert természeti erőforrások kimerülését is - jelentős része a hulladékokból származik, amelyeket nehezen vagy egyáltalán nem dolgoz fel a természetes anyagcsere körfolyamat.
A hulladékok környezeti hatása
A hulladékok egy része - műszaki vagy gazdasági okok miatt, illetve emberi mulasztásból eredően - a környezetbe, illetve védett környezeti közegbe kerül, szétszóródik, ott szennyeződést, külön előírásokban meghatározott koncentrációk fölött káros szennyeződést okoz.
A legtöbb szennyezési problémát:
a rendezetlen elhelyezés (pl. „a hagyományos” szeméttelepek)
helytelenül megválasztott hulladékkezelés
valamint a helytelen fogyasztói magatartás okozza.
A nem megfelelően kezelt hulladékok környezetkárosító hatásai különbözőképpen jelentkeznek.
egyrészt valamely környezeti elem (víz, levegő, talaj) szennyezését. okozzák, ezáltal nagy népességet érintenek, és a káros hatás időben elhúzódó,
másrészt a hulladékok egyes alkotói a növényi, állati szervezetekbe beépülnek és a táplálékláncon keresztül végső soron az embereket károsítják.
Itt elsősorban a környezetre veszélyes, mérgező hatású anyagok okoznak gondot, a bioakkumláció és a toxicitás miatt. A növényzet és az állatok fejlődését a toxikus hatású anyagok kifejezetten gátolják, egyes anyagok pedig a szervezetben felhalmozódva okoznak elváltozásokat.
A nem megfelelő hulladékeltávolítás káros hatásai ritkán jelentkeznek azonnal, sokszor évek, évtizedek telnek el a szennyezés kialakulásáig, felderítéséig.
A környezetszennyező hatások jellegük szerint lehetnek:
A talaj, a talajvíz és a felszíni vizek szennyeződése
A hulladékok leggyakrabban - évezredek óta szükségszerűen - alkalmazott természetes befogadója a talaj.
A nem megfelelően kezelt hulladékokat, azok bomlástermékeit a csapadékvíz a talaj felszínén szétmossa, és az beszivárog a talajba. Így elszennyeződik a talaj felszíne, majd a szennyező anyagok belekerülnek a talajvízbe. Innen az áramlás útján gyakran jelentős vízbázisokat is veszélyeztetnek. A szerves anyagot tartalmazó hulladékok bomlásának végtermékei a csapadékvízzel kilúgozódva, különféle sók - különösen klorid, nitrát, valamint szulfát - vagy újabban fémek és szénhidrogének és nehezen bomló egyéb szerves szennyezők formájában - közvetve a vízminőség romlását okozzák.
A felszíni vizek közvetett és közvetlen szennyeződését okozzák a nem megfelelően kezelt kommunális és ipari szennyvíz bevezetések, több esetben a haváriák esetében a szennyezett csapadék vizek is.
A levegő szennyeződése
A szerves anyagú hulladékok bomlása során jellegzetes bűzös gázok keletkeznek (ammónia, hidrogén-szulfid, indol, szkatol stb.); az összegyűlt hulladékhalmok finom porát illetve nagyobb laza darabjait (papír, műanyag fólia) a szél, vagy kisebb légmozgás is a levegőbe emeli. A hulladéklerakó-helyeken az öngyulladás miatt vagy a hulladékok nem megfelelő elégetésekor keletkező égéstermékek (füstgáz, korom, pernye) szennyezhetik a levegőt.
Ugyanakkor nem elhanyagolható a kommunális lerakók „üvegház-hatás”-t növelő metán és széndioxid kibocsátása sem.
Fertőzésveszély
A települési szilárd és a folyékony, valamint egyes termelési hulladékok (pl. hígtrágya, vágóhídi hulladék) kórokozó mikroorganizmusai különböző fertőző betegségek előidézői lehetnek.
A különféle egyéb forrásokból származó hulladékokban is gyakran megtalálhatók a legkülönfélébb mikroorganizmusok, közöttük fertőző betegségeket is terjesztő kórokozók (vírusok, baktériumok, féregpeték stb.). Megfelelő körülmények között a kórokozók a hulladékokban hosszabb ideig (napok-hónapok) életképesen megmaradnak, onnan a talajba, a vízbe kerülhetnek, és közvetlen érintkezés útján is fertőzést okozhatnak.
A hulladékokban hőhatás nélkül, természetes körülmények között egyes kórokozók igen hosszú ideig (hónapokig, sőt éveken át) életképesen megmaradhatnak, különösen a spóraképzők és a bélféregpeték. Meg kell azonban jegyezni, hogy a kórokozók a hulladékokban csak a fertőzés lehetőségét jelzik, az ilyen hulladék fertőzést terjesztő közegnek tekinthető. ( Megbetegedések és főként járványok kialakulásához más tényezők is szükségesek, nemcsak a kórokozó bekerülése az emberi szervezetbe, hanem a szervezet fogékonysága, a kórokozók elegendő száma stb.)
A rovarok és rágcsálók elterjedése
A nem megfelelő települési szilárd hulladékkezelés következtében a rovarok ( legyek) és rágcsálók (patkány, egér) nagymértékben elszaporodhatnak. Mind a rovarok, mind a rágcsálók közismert közvetítői egyes fertőző betegségek terjesztésének. A legyeket a szervesanyag-tartalmú hulladék bomlása során keletkező szag vonzza, petéiket a hulladékba lerakják és ott gyorsan elszaporodnak. A légy tenyészideje kedvező körülmények között 4-5 nap. A rágcsálók gyors szaporodását a rosszul kezelt, nyílt hulladékhalmok segítik elő, ezekben táplálkozásukhoz megfelelő anyagot találnak. Ezért a gyakori hulladék-eltávolítás, a lakott területen minél rövidebb ideig tartó és zárt tárolás, a kezelés egyik legfontosabb feltétele.
A környezet elszennyeződésének esztétikai jelentősége
A nem megfelelő hulladék-eltávolítás, a rendezetlen szétszórt hulladék látványa tönkreteszi a táj eredeti szépségét , csökkenti a pihenés, kikapcsolódás teljes körű lehetőségét( településeink, erdeink széle )
Sajnos ma már napjainkban a helytelen nyersanyag és hulladékkezelésből eredő környezeti problémák egyre nagyobb arányban jelentkeznek.
A nem megfelelő hulladékkezelés tényére gyakran éppen az ártalom létrejötte hívja fel a figyelmet. Ezekben az esetekben a környezet szennyezettségének megszüntetése, ha egyáltalán lehetséges, nagy költségekkel jár.
Az utóbbi években számos szennyezési esetet derítettek fel. Ebben feltétlenül része van a veszélyes hulladékok mennyiségi növekedésének, a korszerű ágazati szabályozás megvalósításának, a privatizáció környezetvédelmi követelmény rendszerének, de nem utolsósorban a lakosság figyelmének is.
A hulladékok káros hatásai elleni védelem igénye, az un. „öröklött szennyezések „problémája (pl. katonai bázisok, szanált ipartelepek) fejlesztette ki a környezetvédelem egy új és egyre több feladatot megoldó ágazatát a talaj, talajvíz szennyezések kárelhárítását.
A hulladékok és a természeti erőforrások
A hulladékok környezetkárosító hatásának felismerése mellett egyre nyilvánvalóbbá vált a hulladékok szerepe a természeti erőforrásokkal való ésszerű gazdálkodásban és az anyaggazdálkodásban.
A hulladékokra vonatkozó adatok jól mutatják, hogy Magyarországon a gazdaság méretéhez képest igen sok hulladék keletkezik, amely az említett káros környezeti hatások mellett
az adott társadalmi cél elérése érdekében több anyag felhasználást tesz szükségessé,
az indokoltnál nagyobb ütemben apasztja a természeti erőforrásokat,
a nagyobb nyersanyagigény drágítja a termelést, rontja a verseny képességet,
a nagyrészt importból származó nyersanyagok szükségesnél nagyobb mértékű felhasználása súlyosbítja a gazdaság terheit és végül,
a keletkező hulladékok kezelése indokolatlanul növeli az előállítók "a hulladéktermelők" és végső fokon a gazdaság kiadásait.
Mindezek alapján látható, hogy a hulladékok káros hatása elleni védelem, illetve annak megvalósulását szolgáló hulladékgazdálkodás, mint a környezetvédelem megelőző tevékenysége, kulcsszerepet játszik a környezet minőségének, a természeti erőforrások védelmében, és eredményesen segítheti a gazdaság hatékonyságát.
A felvázolt gondok nagymértékben megoldhatók, illetve csökkenthetők egy ésszerű, átfogó hulladékgazdálkodási rendszer kialakításával.
A hulladékgazdálkodás szükségessége
A hulladékgazdálkodás elemei az európai unió követelményeinek megfelelően a következők:
A hulladékok keletkezésének és/vagy veszélyességének csökkentése, megelőzése,
A keletkezett hulladékok elkülönített gyűjtése és hasznosítása,
A nem hasznosítható hulladékok káros környezet-szennyezés nélküli átmeneti tárolása és ártalmatlanítása.
Ezt a felsorolást röviden - az angol nyelvű kifejezések rövidítése alapján - 3R elvnek is nevezzük
Reduce
Recyclyng
Reuse
A környezetvédelmi és gazdasági optimum a hulladékgazdálkodás elemeinek párhuzamos, illetve együttes alkalmazásával érhető el.
A hulladékgazdálkodás a hulladékok káros hatása elleni védelem gyakorlati megvalósítása, amely a hulladékok teljes életciklusára vonatkozik.
Ennek megfelelően a hulladékok kezelése egységes, összehangolt technológiai rendszer, amely magában foglalja
azoknak a keletkezés helyétől való eltávolítását (azaz a hulladékoknak a keletkezés helyén való összegyűjtését,
átmeneti tárolását és esetleges helyszíni előkezelését, valamint elszállítását),
továbbá alkalmas létesítményben történő feldolgozását, ill.
végső elhelyezését.
A feldolgozás lehet ártalmatlanítás, hasznosítás, illetve ezek kombinációja. A végső elhelyezés során a hulladékot a talaj felszíne felett vagy a talaj felszíne alatt rendezetten, biztonságos módon rakják le.
A tervszerű hulladékgazdálkodás célja tehát az, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzék, az elkerülhetetlenül keletkező hulladéknak minél nagyobb része kerüljön újrahasznosításra, a nem hasznosítható hulladékot pedig olyan módon ártalmatlanítsák, hogy az a legkisebb mértékben terhelje a természetet.
A hulladékok fogalma, csoportosítása
A hulladékok fogalma
A fogalom meghatározását nehezíti az, hogy az emberi tevékenységek sokfélesége következtében a hulladékok anyagi jellemzői is végtelenül sokfélék, ezért nehéz olyanan - mindenki által elfogadható - rendező elveket találni, amelyek alapján a csoportosítás lehetővé válik.
A feladat összetettségére utal az is, hogy a hulladékok káros hatása elleni védelem a környezetvédelem egyik legfiatalabb és szabályozás alatti területe. Ennek megfelelően terminológiája a különböző nemzetközi törekvések ellenére sem egységes. Ezért a fogalmakat a jelentkező nehézségek elkerülésére a kérdés gazdasági-technológiai oldaláról közelítjük meg.
Általános értelemen hulladéknak tekintendő az ember:
mindennapi élete,
munkája,
gazdasági tevékenysége során keletkező,
a keletkezés helyén feleslegessé vált,
ott közvetlen fel nem használható,
különböző minőségű és halmazállapotú anyag, anyag-együttes, termék,
maradvány, tárgy, leválasztott szennyezőanyag, szennyezett kitermelt föld, amelyet a tulajdonosuk sem közvetlenül felhasználni, sem értékesíteni nem tud és amelynek kezeléséről külön kell gondoskodni.
Védett környezeti közegbe kerülése: környezetszennyezés.
A hulladék fogalmát igen jól közelíti meg a gyakorlat és az igazgatás szemszögéből az EU direktívák meghatározása.
Hulladék minden olyan anyag, anyag együttes, melytől tulajdonosa valamilyen úton meg akar szabadulni
Amennyiben ezt a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően teszi, akkor további károkat nem okoz.
A meghatározás tehát leszűkíti a hulladékfogalmat az anyagi kategóriára, ezért a hulladékgazdálkodáson belül nem beszélhetünk „hulladék-területről”, hulladék-energiáról” stb.
A hulladék fogalmat ki kell egészíteni két - gyakorlati szempont alapján történő - további csoportosítással:
melléktermék: az az anyag, amelyet soros anyaghasználat jelleggel közvetlenül felhasználnak vagy értékesítenek;
másodnyersanyag, másodlagos energiahordozó: az a hulladék, amely a felhasználás helyére abban a formában került, ahogyan azt hasznosítják.
A hulladékok az anyagi rendszereknek egy sajátos csoportját alkotják. Amíg az anyagi rendszereknek egyes csoportjai szerkezeti-mechanikai, fizikai, kémiai stb. anyagi jellemzőkkel egyértelműen meghatározhatók, addig abban, hogy egy anyag, tárgy stb. hulladéknak minősül e vagy sem, az anyagi jellemzőkkel azonos súlyú szerepet játszanak a társadalmi, gazdasági tényezők is. Az, hogy egy adott anyagot, tárgyat, maradványt stb. az ember, a társadalom. hulladéknak tartja-e, vagy sem, függ az emberek anyagi helyzetétől, a társadalmi, a műszaki és a gazdasági fejlettség szintjétől.
A gyakorlati munkában szükség van arra, hogy az ismertetett, általános fogalmi meghatározással összefoglalt, különböző részekből álló hulladéktömeg bizonyos törvényszerűséget mutató rendszer egészétet, szerkezeti vázát bemutassuk.
A hulladékok csoportosítása
A hulladékok osztályozása ma még nem egységes, az egyes osztályozási szempontok lényegében átfedik egymást illetve egy hulladék megjelölése gyakran több egymás melletti megnevezés alkalmazásával történik.
A fejlődési irányokat figyelembe véve úgy tűnik, hogy a hagyományos és az új természettudományos ismerteken alapuló osztályozás .- bár átfedésekkel is- de lényegében egymás mellett illetve keveredve használatos és hosszabb ideig megmarad még a gyakorlatban.
A hulladékok csoportosításának egységesítésére számos törekvés található, ezek megnyilvánulás formája az un. hulladékkatalógus. (Ilyen nemzetközileg alkalmazott például az OECD, EU katalógus, a bázeli egyezmény melléklete vagy a német Abfallkatalog) A hulladékkatalógusok többségénél az előbb ismertetett „párhuzamossági-átfedési” elv érvényesül, vagyis egy hulladékfajtát egyidejűleg több csoportosítási szempont együttes tesz azonosíthatóvá. Ezek többségében a következők:
hulladék azonosító kód (egységes informatikai feldolgozás miatt)
hulladék eredet (kibocsátó „forrás”) meghatározása
anyagi tulajdonságok
kezelhetőség
Eredet szerint
A hulladékok többféleképpen csoportosíthatók, ezek közül a legelterjedtebb, mert a legegyszerűbb az a felosztás, amely a keletkezés, az eredet szerint történik. A legtöbb országban két nagy csoportot különböztetnek meg:
a települési (vagy kommunális) és
a termelési (vagy ipari, beleértve a szolgáltatások és a mezőgazdaság
területén keletkezőket is) hulladékok csoportját, ezeken belül rendszerint rögtön elkülönítik a "veszélyesnek", illetve "nem veszélyesnek" ítélhető hulladékokat is.
Az első csoportba sorolják a közvetlen emberi szükségletek kielégítése folytán keletkező, nem ipari vagy egyéb tevékenységbőI származó, túlnyomórészt a háztartásokban keletkező hulladékokat.
Ezek a hulladékok:
elosztási. és fogyasztási tevékenységből származnak;
összetételük és mennyiségük az életszínvonaltól, az életmódtól és ezen belül a fogyasztási szokásoktól erősen függ.
A második csoportba tartoznak azok a hulladékok, amelyek a különböző termelési tevékenységek során keletkeznek, vagyis az ipar, a mezőgazdaság és a szolgáltatások területén.
Ezek fő tevékenységek (kitermelés, feldolgozás és szolgáltatás, fenntartás, szállítás stb.) szerint lehetnek:
technológiai eredetű hulladékok,
amortizációs (eredetű) hulladékok.
Ugyanakkor az eredet szerinti csoportosítás tovább bontható az egyes iparági, szolgáltatási kategóriák szerint.
Ez alapján az egyes ipari hulladékfajták lehetnek:
vegyipari
gépipari
könnyűipari
élelmiszeripari ezen belül pl.
húsipari
növényolaj-ipari stb. hulladékok
Halmazállapot alapján
A halmazállapot alapján megkülönböztetünk
szilárd
folyékony
iszapszerű
pasztaszerű hulladékokat
A hazai szabályozás szerint a nem gázhalmazállapotú hulladékokról, hanem itt már légszennyező anyagokról beszélünk.
A halmazállapot szerinti kategóriák a gyakorlatban nem válnak el élesen, hiszen a hulladékártalmatlanítás (gyűjtés, szállítás, elhelyezés) során egymás mellett szerepelnek.
Meg kell említeni, hogy települési hulladékok a hazai gyakorlatban halmazállapot szerint például a következő csoportra oszthatók.
települési szilárd hulladékok ( háztartási szemét)
települési folyékony hulladékok (TFH azaz közcsatornába nem kerülő, szippantott szennyvizek, melyek a vízellátás megléte és a csatornázottság hiánya (közműolló) miatt nem kerülnek közvetlenül elvezetésre)
A továbbiakban a közcsatornába nem kerülő települési folyékony hulladék kezelését tárgyaljuk.
Környezeti hatás szerint
A hulladékok káros környezeti hatásainak fokozatos megismerése mellett fokozatosan megjelent a hulladékok ilyen jellegű csoportosítása. Ennek megfelelően két alapvető kategória alkalmazása jelent meg:
a környezetre veszélyes
a környezetre (jelen ismereteink szerint) nem veszélyes hulladékok csoportja
A két kategória között átmenet van, hiszen az anyagi tulajdonságok kedvező, vagy kedvezőtlen változása dönti el a tényleges állapotot.
Veszélyes hulladéknak tekintjük azt az anyagot (anyagmaradványt) mely
önmaga vagy bármelyik bomlásterméke
közvetlenül vagy közvetve
azonnal vagy késleltetetten
az emberi életre, egészségre illetve az élővilágra károsító hatást fejthet ki.
A veszélyesség jellege szerint a hulladékfajták a következők lehetnek:
mérgező (toxikus)
fertőző
tűz-és robbanásveszélyes
mutagén (karcinogén)
korroziv
radioaktív hulladékok
A veszélyesség megítélése és a veszélyes hulladékok körének meghatározása a legkevésbé egységes, itt országonként jelentős eltérések vannak: egyes helyeken szélesebb körben, máshol konkrétabban meghatározott feltételek szerint sorolják ide a különleges szennyezettség hulladékukat. Általában azok tartoznak ide, amelyek a vonatkozó előírásokban, illetve jogszabályokban rögzített határértékeknél nagyobb mennyiségben (koncentrációban) tartalmaznak bizonyos meghatározott veszélyes anyagokat.
A magyarországi szabályozás viszonylag igen széles körre terjeszti ki a veszélyes hulladéknak minősülő anyagokat.
A hazai szabályozás ugyanakkor a radioaktív hulladékokat külön jogi - műszaki kategóriába sorolja, valamint például a korroziv veszélyes hulladékokat a mérgező kategóriában szerepelteti.
A hulladékok kezelési osztályba sorolása
A fejlett ipari országokban már régen törekednek arra, hogy a hulladékokat a kezelési, feldolgozási, ártalmatlanítási igények szemszögéből is csoportosítsák. Ennek eredményeképpen születtek meg az un. hulladékkatalógusok (pl. a német vagy az osztrák Abfallkatalog) amelyek az ismert hulladékféleségek teljes listáját tartalmazzák a következő főbb ismérvekkel:
egyedi kódszám
eredet
kezelési osztályba sorolás
a hulladék jellegzetességére, kezelésére vonatkozó megjegyzések
Az osztrák katalógus például három kezelési osztályba (I.- III) sorolja a hulladékokat a termelési hulladékok kezelésénél alkalmazandó gondosság mértéke szerint ( Ezek nem azonosak a hazai veszélyességi kategóriákkal, csak formailag hasonlók!)
Az I. osztályba azok a hulladékok tartoznak, amelyek
a háztartási hulladékokkal együtt kezelhetők és elhelyezhetők,
az égetés, komposztálás, deponálás során a háztartási hulladéktól eltérő kezelést nem igényelnek,
a hulladékkal történő együttes elhelyezéshez azonos módon végzett előkészítés (pl.: víztelenítés, sűrítés) szükséges
A II. kezelési osztályba sorolják azokat a hulladékokat, amelyek:
ipari és különleges üzemek azon hulladékai, hogy háztartási hulladéklerakón nem helyezhetők el,
csak különleges lerakóhelyeken, a hulladék elhelyezés adott feltételei mellett kezelhetők
A III. kezelési osztályba tartoznak azok a hulladékok, amelyeknél:
nem kizárt - például toxikus hatás miatt- a környezet veszélyes mértékű károsítása,
különleges biztonsági előírásokat kell kezelésük és elhelyezésük során betartani( szigetelt lerakóhely, füstgázmosó égetőnél stb.)
Sajátos csoportját képezik a települési szilárd hulladékoknak a magas-és mélyépítési rekonstrukciók, szanálások következtében képződő bontási törmelékek és a földmunkáknál kitermelt talaj. Elszállításukról általában a tevékenységet végző szerv gondoskodik, ártalmatlanításuk csak rendezett lerakással lehetséges. A legtöbb esetben települési hulladékok (depók) takarására igen alkalmasak.
A termelési hulladékoknak a települési hulladékokhoz hasonló összetételű hányadát mivel azok a települési hulladékokhoz hasonló minőségi jellemzőkkel rendelkeznek minden esetben a települési hulladékokkal együtt lehet és célszerű is kezelni.
A mérgező, korrozív, a tűz- és robbanásveszélyes, a fertőző és radioaktív hulladékok a legtöbb esetben külön kezelést igényelnek, bár ezt a az adott létesítmény technológiája és környezeti megfelelősége dönti el.
Ezt azonban mindig az adott hulladékra és az alkalmazandó kezelési technológiára vonatkozóan egyedileg kell mérlegelni. (pl. környezeti hatástanulmányban)
A hulladékok jellemzői (mennyiség, minőség)
A települési szilárd hulladék
Fizikai jellemzők: Mennyiség, térfogatsúly.
A hulladékok mennyiségének a meghatározása a gyűjtés, szállítás gazdaságos tervezésénél (pl. a gyűjtőjáratok optimális kihasználása) a lerakóhelyek, égetőüzemek méretezése céljából nélkülözhetetlen.
A keletkező hulladékok összes mennyiségét általában súlyra (kg vagy t) és térfogatra (m3) adják meg, egy évre vonatkoztatva. A hulladékok további általános mérőszáma az egy lakos által évente "termelt" hulladék mennyisége (kg/lakos/év, ill. m3/lakos/év egységben).
A településszerkezet adottságától függően mérhető különbség adódik a főváros, a nagyobb városok és a községek hulladék kibocsátása között. Budapesten az egy lakos által évente "termelt" hulladék mennyisége kb.1,1-1,2 m3-re becsülhető, városainkban kb. 0,9-1,2 m3, falvainkban kb. 0,6-1,0 m3 értékkel számolhatunk.
Általános mérőszámként hazánkban (1999) 1.0 m3/év/lakos laza települési hulladékvolumen vehető figyelembe.
58. ábra A fővárosi települési szilárd hulladék anyagcsoport szerint 1998-ban (m/m%)
Ezek a fajlagos hulladékkeletkezést szemléltető adatok nem tartalmazzák a települési hulladékokkal együtt kezelhető ipari hulladékoknak a mennyiségét.
A keletkező hulladékok mennyiségét és minőségét az új regionális és egyedi telepítésű (hídmérleggel ellátott) lerakóhelyeken valamint a fővárosban határozzák meg méréssel, a legtöbb helyen a gyűjtőjáratok fordulószámából következtetnek a mennyiségi adatokra. Ez természetesen néha tévedések forrása is lehet (pl. félig töltött konténerek stb.)
A köztisztasági szolgáltató szervezetek 1997-ben közel 18 millió m3 szilárd települési hulladékot kezeltek (gyűjtés, szállítás, ártalmatlanítás). Ez a mennyiség kb. 4,4-5 millió tonnának felel meg. 2005-ben a hulladékképződés kiváltó okait, tendenciáit figyelembe véve kb. 20-22 millió m3 szilárd hulladék mennyiséggel kell számolni.
A hulladékképződés növekvő tendenciát, dinamikus mennyiségi növekedést mutat. Ez összefügg a fogyasztási szokások „modernizációjával”, másrészt a köztisztasági ellátás növekedésével.
1990. január 1-én a rendszeres köztisztasági szolgáltatásba bekapcsolt lakások száma 65 % volt, 1996-ra már 76,7 % - ra emelkedett és további növekedési tendencia tapasztalható.
A szilárd települési hulladékok tervezési adatainak meghatározásához egységes vizsgálati tematikát dolgoztak ki. Így a közös módszer szerint elvégzett vizsgálatok eredményei összehasonlíthatók.
59. ábra A fővárosi települési szilárd hulladék 1 m/m %-ában
Budapesten a Fővárosi Közterület Fenntartó Vállalat végzett felmérést az egységes tematika szerint a települési szilárd hulladékok mennyiségének, minőségének meghatározására az alábbi gyűjtőkörzetek vizsgálatával:
távfűtéses kertnélküli lakóház (lakótelepi szemét),
kályhafűtéses kertnélküli lakóház,
kályhafűtéses kertes lakóház.
A keletkező hulladékok mennyiségét rendkívül sok tényező befolyásolja. A mennyiség évszakonkénti ingadozásokat mutat, az évi minimumok és maximumok értéke és helye változó. A hazai mérések szerint a hulladékok mennyisége minimumot mutat február-május hónapokban, majd a zöldség- és gyümölcsszezon megindulásakor erőteljesen megnő és szeptemberben eléri a maximumot.
Az átlagosan keletkezett tömeg távfűtésnél 150-200 kg/fő/év, kályhafűtésnél 250-270 kg/fő/év. A mennyiségek alakulásának irányzata: távfűtésnél kissé emelkedő, míg kályhafűtésnél kevésbé változik.
A tömegen és térfogaton túlmenően a hulladék fontos fizikai jellemzője a térfogatsúly (t/m3), jelenleg hazánkban 0,20-0,25 t/m között változik. A külföldi és hazai vizsgálatok azt igazolják, hogy a települési szilárd hulladékok tömege alig növekedik, a térfogata viszont rohamosan nő. Ezzel együtt - világszerte - a térfogatsúly fokozatosan csökken. Ezt a jelenséget a hulladék fellazulásának nevezik, amely a hulladék-összetevő (hulladékminőség) változásával (papír, műanyag, csomagolóanyagok növekedése, a salak és hamu csökkenése) függ össze.
Összetétel, minőség
A hulladék jellemzőinek, összetételének alakulását, változását vizsgáló tevékenységet összefoglalóan hulladékanalízisnek nevezzük. A tervezési gyakorlat számára a következő fizikai vizsgálatok eredményei lényegesek:
nedvességtartalom,
éghető anyag (szerves anyag-) tartalom,
hamutartalom,
fűtőérték,
méret (frakció) szerinti osztályozás,
mechanikai összetétel.
A nedvességtartalom a települési hulladék minőségi jellemzői között az ártalmatlanítási módszer megválasztásánál, mint a mikrobiológiai tevékenység jellemzője, égetésnél mint elpárologtatandó víz jelentkezik. Értéke évszakonként változik.
Az izzítási veszteség (szervesanyag-tartalom) igen fontos adat, utal a hulladék komposztálhatóságára, éghetőségére. A hamutartalom (szervetlen anyag tartalom) előre jelzi a hulladék égetéses ártalmatlanításánál visszamaradó anyagmennyiséget.
A fűtőérték a hulladék eléghetőségének legjellemzőbb mutatója, mely a nedvesség- és hamutartalom függvényében szezonális ingadozást mutat. Várhatóan a hulladékok fűtőértéke az éghető csomagolóanyagok egyre nagyobb mennyisége miatt erőteljes növekedést mutat. Ez a budapesti szilárd hulladékoknál kb. 7500-8500 kJ/kg között változik.
A települési hulladék méret (frakció) szerinti osztályozása az egyes ártalmatlanítási eljárások (pl. komposztálás, gépesített válogatással történő újrahasznosítás) technológiájának kidolgozása során nyújt tervezési alapadatokat. A metodika szerint 5 frakcióméret szerint válogatnak. A szétválasztott mennyiségeket súly %-ban adják meg.
Az ártalmatlanítási, de különösen a hasznosítási eljárások megválasztásához lényeges adat a hulladékok mechanikai összetétele.
A szemét lényegében véve különböző anyagi minőségű alkotók keveréke. Ennek megfelelően a szétválasztásra kerülő anyagcsoportok a következők:
szervetlen összetevők: vas, fém, üveg, kő, porcelán, kerámia, hamu, salak stb.
szerves összetevők: műanyag, gumi, bőr, textília, papír, karton, fa, csont, konyhai hulladék stb.
A tendenciákat figyelembe véve érdemes megvizsgálni a szemét minőségének (összetételének) várható alakulását a különböző alkotók várható változásainak függvényében.
A csomagolástechnikában a papír és műanyag növekvő mennyisége miatt a települési szilárd hulladéknál ún. fellazulási tendencia figyelhető meg. Ez különösen a gyűjtés, szállítás technikai megvalósítására hat ki. A hamu, salak, konyhai hulladéktartalom csökken.
Minden feldolgozási, ártalmatlanítási, hasznosítási eljárás tárgyalásakor utalunk a nem veszélyes kategóriába tartozó termelési és települési folyékony és iszapszerű hulladékoknak a települési szilárd hulladékokkal való együttes kezelése reális műszaki lehetőségeire és annak alkalmazási feltételeire. A szolgáltatás kereskedelem - mivel ezek a szolgáltató egységek egy része általában a lakóházakban van - hulladékai szinte kivétel nélkül a települési (háztartási, kommunális) hulladékba kerülnek, elszállításukról a köztisztasági szervek gondoskodnak.
Ezeket természetesen egy fogalomkörben kezeljük a települési szilárd hulladékokkal. Kivételt képeznek az e kategóriában képződő veszélyes hulladékok.
Véleményünk szerint nem halasztható sokáig hazánkban sem a települési szilárd hulladékok toxikusságának csökkentése érdekében a toxikus (kémiai áramforrás, növényvédő szer, gyógyszer stb.) összetevők elkülönített gyűjtése, mert ennek következtében a települési szilárd hulladéknak csak egy kisebb hányadánál kell fokozott gondossággal eljárni a környezeti károk megelőzése érdekében.
A Fővárosi Közterület Fenntartó Vállalat tájékoztató vizsgálatotokat végzett a települési szilárd hulladékban fellelhető kémiai jellegű veszélyes hulladékok mennyiségének felmérésére.
Kémiai jellemzők
A hulladék-ártalmatlanítás és hasznosítás szempontjából szükséges ismerni a hulladék bizonyos kémiai jellemzőit is.
A pH-mérés alapján megállapították, hogy a hulladék kémhatása éves átlagban közel semleges tartományban mozog nyáron enyhén savanyú, a téli időszakban enyhén lúgos kémhatású. A hulladék mezőgazdasági hasznosítása szempontjából a trágyaérték megítéléséhez szükséges a nitrogéntartalom, P2O5, K20 meghatározása. Számottevő különbséget az egyes körzetekben a fenti összetevők százalékos arányában nem tapasztaltak.
A hulladék biológiai-mikrobiológiai bomlási folyamatainak lezajlásában a komposztálásos ártalmatlanítás alkalmazásakor a C : N arányának fontos jelentősége van. A megfelelő arányszám, irodalmi adatok szerint kb. 25-35 közötti érték.
60. ábra A fővárosi települési szilárd hulladék fizikai-kémiai jellemzői 1998-ban
Biológiai jellemzők
A települési szilárd hulladékban gyakran megtalálhatók a legkülönbözőbb mikroorganizmusok, közöttük a fertőző betegségeket terjesztő kórokozók. A hulladék szerves anyaga a mikroorganizmusok élettevékenysége hatására bomlásnak indul. Ezért a gyűjtés-szállításnál törekedni kell a zárt rendszerű és teljesen gépesített megoldásokra. Az egyes ártalmatlanítási eljárások összehasonlításánál a műszaki szempontokon túlmenően a közegészségügyi hatásfokelemzés megállapításait is figyelembe kell venni.
A különféle forrásokból származó hulladékokban gyakran megtalálhatók a legkülönfélébb mikroorganizmusok, közöttük fertőző betegségeket is terjesztő kórokozók (vírusok, baktériumok, féregpeték stb.). Megfelelő körülmények között a kórokozók a hulladékokban hosszabb ideig (napok-hónapok) életképesen megmaradnak, onnan a talajba, a vízbe kerülhetnek, és közvetlen érintkezés útján is fertőzést okozhatnak.
A hulladékokban hőhatás nélkül, természetes körülmények között egyes kórokozók igen hosszú ideig (hónapokig, sőt egy éven túl is) életképesen megmaradhatnak, különösen a spóraképzők és a bélféregpeték. Meg kell azonban jegyezni, hogy a kórokozók a hulladékokban csak a fertőzés lehetőségét jelzik, az ilyen hulladék fertőzést terjesztő közegnek tekinthető. Megbetegedések és főként járványok kialakulásához más tényezők is szükségesek, nemcsak a kórokozó bekerülése az emberi szervezetbe, hanem a szervezet fogékonysága, a kórokozók elegendő száma stb.)
Termelési hulladékok
A termelési hulladékok kezelése jelenlegi helyzetének megítéléséhez elengedhetetlen a keletkező hulladékok mennyiségének, minőségének, a kibocsátó iparágaknak, a területi megoszlásnak megismerése.
Az 1991-ben végzett országos felmérés adatait összegezve megállapítható, hogy a hazánkban keletkező termelési hulladékok mennyisége kb. 123 millió tonna. A keletkező hulladékok kb. 4 %-a veszélyes, 96%-a nem veszélyes kategóriába sorolható.
A termelési hulladékoknak eredet szerint a következő fő csoportjai különböztethetők meg:
a gyártási tevékenység során az anyag-átalakítási műveleteknél természetszerűen képződő hulladékok, mint a tevékenység szükségszerű velejárói,
a karbantartás, időszakos üzemleállás, termékváltás során szükségszerűen képződő hulladékok,
a technológiai fegyelem be nem tartása és a berendezések hiányosságai miatt keletkező hulladékok,
az adminisztratív és szociális létesítményekből valamint az üzemépületek takarításából származó hulladékok,
a termelő létesítmények üzemi közterületeiről származó hulladékok.
A termelési hulladékok utolsó két csoportba tartozó részét - mivel azok a kommunális hulladékokhoz hasonló minőségi jellemzőkkel rendelkeznek - minden esetben a kommunális hulladékokkal együtt lehet és célszerű kezelni.
61. ábra A hulladékok és melléktermékek mennyisége Magyarországon
Az első három csoport termelési hulladékainak jelentős hányada a kommunális hulladékoktól elkülönített, speciális kezelést igénylő veszélyes hulladékok kategóriájába tartozik. Ezek a mérgező, korrozív, tűz- és robbanásveszélyes, fertőző és radioaktív hulladékok.
A keletkező termelési hulladékok mennyisége a statisztikai adatok ellentmondásos gyűjtése és értékelése alapján csak közelítő adatokkal határolható be. Iránymutatóként vehető, hogy hazánkban átlagosan a termelési folyamatok során felhasznált nyersanyagok mintegy 40 %-ból hulladék lesz
A termelési hulladékok nagy aránya az indokolatlanul magas anyag és energiafelhasználásra és a hulladékszegény technológiák hiányára utal.
Nem veszélyes termelési hulladékok
A legnagyobb hulladék kibocsátó a szénbányászat, amelynek hulladéka többségében szilárd halmazállapotú bánya-meddő. Bár a meddő a nem veszélyes hulladék kategóriába tartozik, egyrészt területeket foglal el (kb. 8 ezer ha), másrészt a tájképet rontja és egyben diffúz levegőszennyező forrás is.
Nagy mennyiségű termelési hulladék keletkezik a villamos energiaiparban, az erőművek környékén. Ezek képezik az összes hulladék kb. 20%-át (salak, mésziszap, pernye).
A textilipari termelés során szálas anyagból évente mintegy 32,0 ezer tonna keletkezik. Ennek legnagyobb része (18 ezer t) fonodai hulladék, a többi a szövési - kötési - kikészítési folyamatokból, valamint konfekcionálás során kerül ki.
A papíriparban a szennyvizek tisztítása során 250-300 /év mennyiségben 4-5 % szárazanyag tartalmú, nem szulfitos papíriszap és 8000 t/év mésziszap keletkezik.
A bútoriparban évente mintegy 38 ezer t fahulladék és 6 ezer tonna egyéb szilárd hulladék keletkezik.
Az élelmiszeriparban keletkező hulladékoknak kb. fele (53 %-a) nem veszélyes vagy nagy szervesanyag-tartalmú növényi és állati eredetű anyag.
Az építő és az építő-anyagipar adja 28,0 %-át, a nem veszélyes hulladékoknak. A mész-és cementgyártás, tégla-, cserép-, üvegipar, kőbányászat, a betonelem gyártó technológiák többségében szervetlen hulladékot (tégla, betontörmelék, meddő stb.) bocsátanak ki.
A közlekedés és a hírközlés hulladék anyagait vizsgálva megállapítható, hogy a nem veszélyes hulladékok körét a tönkrement, leselejtezett és elhasznált alkatrészek, roncs kocsik, hulladék kábelek, gumiabroncsok alkotják.
Ugyanakkor nem elhanyagolható mennyiségű nem veszélyes hulladék kerül ki a mezőgazdasági termelésből is mint potenciális biomassza (kukorica szár, szalma, stb.)
Veszélyes hulladékok
A hulladékok mennyisége
A hazánkban keletkező veszélyes hulladékok mennyisége az egyéb termelési hulladékokhoz képest a 102/1996 (VII. 12) Korm. rendelet előírásai (kötelező termelői adatszolgáltatás) és a létrejött KM információs központ (VEHUR) adatfeldolgozása következtében lényegesen jobban követhető.
Az 1997 - ben a keletkezett termelési hulladékok közel 4 %-a (4,95 millió tonna) különleges kezelést igénylő veszélyes hulladék, amelyből 3,13 millió tonna a timföldgyártásnál keletkező tárolókban elhelyezett vörösiszap.
A veszélyes hulladékok jelentős környezetszennyező hatásuk miatt nem kezelhetők a települési hulladékokkal együtt, ezért elhelyezésüket és megfelelő ártalmatlanításukat külön úton, speciális módszerekkel kell megoldani. Nyilvánvaló, hogy a kb. 5 millió t veszélyes hulladék központi kezelése nem oldható meg, így a veszélyes hulladékok hulladékkezelési sajátosságainak alapján három csoportba sorolhatók:
nagy tömegben keletkező, különleges kezelést nem igénylő, általában rendezett lerakással elhelyezhető hulladékok (vörösiszap, élelmiszeripari szennyvíziszapok stb.),
megfelelő üzemen belüli kezeléssel újrahasznosítható vagy ártalmatlanítható hulladékok (fehérjetartalmú anyagok stb.),
központi kezelőtelepeken komplex feldolgozást igénylő veszélyes hulladékok (kőolajmaradék, galvániszap stb.).
A vegyipar területén elsődleges hulladékforrás a kőolaj-feldolgozó ipar. A hulladékok nagy része a technológiai berendezésekből távozó olajos emulzió, ill. a tisztítás során keletkező olajiszap. Ezen kívül a kőolaj-feldolgozó üzemek jelentős veszélyes hulladéka a kénsavas kezelés során keletkező savgyanta.
A gyógyszeripar is sokfajta veszélyes hulladékot, pl. a gyógyszergyártáskor keletkező szennyezett oldószert, gyártási anyalúgot, üstmaradékot bocsát ki.
A szervetlen alapanyag-gyártás (a növényvédőszer-gyártás, a műanyag alapanyag gyártás, a lakk- és festékgyártás stb. által kibocsátott hulladékok) számos környezetre veszélyes - összetevőt tartalmaznak (pl. ólom, kadmium, higany, ciánvegyületek stb.).
A gépipar veszélyes hulladékának fő tömegét a forgácsolási technológiákban keletkező hűtőemulziók, olajos iszapok, valamint a felületkezelés során elhasználódott galvánfürdők; savas, lúgos zsírtalanító fürdők, galvániszapok alkotják.
Az élelmiszeripar veszélyes hulladéka közül a húsipar és a baromfiipar állati eredetű, nagy szervesanyag-tartalmú, bomló és fertőzőképes anyaga jelentős. Külön meg kell említeni a szervesanyag-tartalmú szennyvizek tisztítása során keletkező szennyvíziszapokat és a zsírfogókból eltávolított zsírhulladékot.
A bőrgyári szennyvizek krómos iszapjai, valamint feldolgozásra nem kerülő bomlékony húslási maradék alkotják a könnyűipar veszélyes hulladékait.
A veszélyes hulladékok minősége
A veszélyes hulladék fogalom lényegében az anyagi tulajdonságoktól függő. Ennek megfelelően a veszélyességet kétféleképpen lehet eldönteni.
az eddigi ismereteink alapján, a technológia (eredet) jellegének figyelembe vételével, empirikus besorolás alapján (hulladéklista), vagy a ténylegesen elvégzett laboratóriumi vizsgálatok értékelése alapján
A nemzetközi és a hazai gyakorlatban mindkettő alkalmazott és szükség esetén jól kiegészítik egymást.
Az EU szabályozás olymódon működik ,hogy a teljes termelési hulladéklistából kiemeli a veszélyesnek minősülő anyagokat és ezeket külön listában sorolja fel, úgy hogy a be és visszaillesztés logikai szálai megmaradnak.
A nemzetközi gyakorlat elsősorban az országhatárok közötti hulladék export-import- szállítás esetében alkalmazza a technológiai eredet és az anyagi minőség szerinti besorolást. Erre jó példa a veszélyes hulladékok országhatárokon át történő szállítását szabályozó un. „Bázeli egyezmény” és ennek melléklete.
Az OECD szintén rendelkezik egy önálló, az EU listával nehezen konvertálható veszélyes hulladéklistával. Ez a hulladékexport-import vonatkozásában három önálló kategóriát tartalmaz:
piros kategória nem szállítható országhatáron át (PCB, dioxinhulladék)
sárga kategória egyedi engedéllyel szállítható
zöld kategória korlátozás nélkül szállítható (pl. papír-, műanyag hulladékok)
A hazai jogi szabályozás szintén egy hulladéklistára épül. (Ez csak a veszélyes anyagokat tartalmazza!). A szabályozás szerint minden veszélyes hulladékot a következő három azonosító határoz meg:
informatikai azonosító szám
technológiai eredet szerinti, anyagminőséget is feltüntető megnevezés
veszélyességi osztályba sorolás
A veszélyességi osztályba sorolás egyben a kötelezően alkalmazandó kezelési eljárásra is utal. A magyar jogi szabályozás szerint a következő veszélyességi osztályokat különböztetünk meg:
veszélyességi osztály különösen veszélyes hulladék
veszélyességi osztály fokozottan veszélyes hulladék
veszélyességi osztály mérsékelten veszélyes hulladék
A mennyiben a új nem ismert technológiáról van szó vagy a hulladék tulajdonosa vitatja a hulladéklista besorolását, a tulajdonos kérelmére a minősítést megalapozó vizsgálatok alapján a KM Minősítő Bizottsága határozatot hoz a besorolásról. A tulajdonos ugyancsak kérheti a veszélyes hulladékjegyzékben felsorolt veszélyes hulladékának más veszélyességi osztályba sorolását, vagy veszélytelenségének megállapítását
Az EPA és az EU a szabályozás jóval átláthatóbb és egyszerűbb, objektívabb, elegendő a leglényegesebb vizsgálati adatok hatósági bemutatása. Még ma is állandó problémát okoz egy külföldi, hulladék-kibocsátással járó technológia hazai adaptálása a hazai vizsgálati procedúra hosszú átfutási ideje és jelentős költségvonzata miatt.
Önellenőrző kérdések
Melyek a hulladékgazdálkodás elemei?
Mit jelent a 3R?
Hogyan csoportosítjuk a hulladékokat eredet szerint?