Ádány Róza (2011)
Debreceni Egyetem
A CF az európai populáció leggyakoribb (újszülöttkori incidencia ~ 1 : 2500) autoszomális recesszív öröklődésű betegsége.
Cystás fibrosis (CF)
A CF az európai populáció leggyakoribb (újszülöttkori incidencia ~ 1 : 2500) autoszomális recesszív öröklődésű betegsége.
Esetdefinició: http://www.science.ca/scientists/scientistprofile.php?pID=19&pg=1
A betegség okozó gén:
http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/cf/diagnosis.html
Mintegy 1000 körüli patogén allélja ismert:
- a ΔF508 az ismert mutációk mintegy 2/3-t teszi ki),
- néhány további mutáció gyakorisága néhány %-os,
- a mutációk nagy többsége szórványosan fordul elő.
A CF szűrését csupán az USA néhány államában vezették be: Wisconsinban első lépésben az újszülöttek immunoreaktív tripszin szűrése történik, és ha ez pozitív, a Guthrie-lap vérmintájából DNS-tesztet végeznek.
Preventív intézkedés: pancreas-enzim pótlás, ami a tüdőelváltozások kedvezőbb kórlefolyását biztosíthatja
Esetdefinició: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000705.htm
A betegség okozó gén: http://www.landesbioscience.com/curie/chapter/2280/
X-kromoszómához kötött recesszív öröklődésű betegség, mely jellemzően a 3. évtizedben halálhoz vezet. Újszülöttkori incidenciája 1 : 3500 fiú csecsemő.
Újszülöttkori szűrésére a Guthrie-lapból nyert mintából kreatinkináz (CK) aktivitás meghatározás történik, majd emelkedett CK aktivitás esetén a dystrophin gén mutációinak szűrése DNS-analízissel. (A gén nagy mérete és a mutációk nagy száma miatt költséges és nem mindig eredményes vizsgálat.) Izombiopsziával (ill. immunhisztokémiai vizsgálattal) erősíthető meg a diagnózis.
Elemzést l. Kosztolányi Gy.: Genetikai alapú újszülöttkori szűrővizsgálatok. In: Ádány R. (szerk): Népegészségügyi genomika, Medicina Kiadó, Budapest, 2011