Dr. Nagy Géza, Kovács Barnabás, Buruzs Adrienn, Dr. Torma András, Vagdalt László, Horváth László (2011)
A hulladékok (hulladéknak nevezett anyagok, energiahordozók) kb. kétharmada termelési, fogyasztási folyamatok (anyag átalakítás „terméke”( 4. táblázat )
Az anyagi javak előállítása és felhasználása lényegében az anyag (alapanyag) és az energia (energiahordozó) átalakítását, más formában való megjelenését eredményezi. Gyakorlatilag lehetetlen, hogy a nyers- és alapanyagok, valamint azok átformálásához szükséges energia teljes egészében a termékben megjelenjék. Ennek oka lehet az, hogy a nyers- és alapanyagaink hasznosítandó alkotóikon kívül más anyagokat, szennyezőket, meddőt stb. tartalmaznak; az anyag átalakítást létrehozó kémiai reakció teljességgel nem játszódik le stb. Ismeretes, hogy a hőenergia nem alakítható át teljes egészében munkává, ezért a hő veszteséggel – hulladék hővel – mindenképpen számolnunk kell.
Központi kérdéssé vált tehát a környezetet terhelő hulladékok mennyiségének a csökkentése, amely elsősorban hulladékszegény (vagy mentes) technológiák elterjesztésével, a működő technológiák emissziójának csökkentésével (tisztább termelés) érhető el. Ugyanakkor megoldandó feladat a felgyülemlett hulladékok ésszerű ártalmatlanítása (anyagának és energiatartalmának hasznosítása) újabb környezeti terhelés létrehozása nélkül és a folyamatosan képződő hulladékok visszaforgatása a termelési folyamatba.[12]
A hulladékprobléma kezelésére általános szintjein a 1.6 ábrán bemutatott megoldások kínálkoznak prioritási sorrendben.[13]
Hulladékképződés megelőzése (ill. elkerülése);
Hulladékképződés mennyiségének csökkentése
Hulladékhasznosítás (. anyagában történő feldolgozás, ill. energetikai hasznosítás;
Hulladék ártalmatlanítása (égetés, lerakás).
A hulladék megelőzés módszere a tervezési és egy kis részben a gyártási szakaszhoz tartozik; a csökkentés módszere a gyártási, elosztási és a használati; a többi módszer pedig a használat utáni stádiumra vonatkozik.
Ezeket (a megelőzést és a csökkentést) a tervezési és a termelési folyamatba sorolhatjuk; és mint más területen, itt is komoly kutatásokat végeztek, melynek eredménye az ún. „low waste” (avagy alacsony hulladékszintű) technológia. A „low waste” technológiákat négy nagy csoportra lehet bontani:
Technológia:
Számítógépes irányítás, szabályozás, tervezés;
Zárt folyamatok (pl. víz- és vegyszer használatánál);
Hulladékok visszavezetése a termelési folyamatba;
Új környezetkímélő technológiák és legjobb elérhető technikák (BAT – Best Available Techniques); stb.
Konstrukció (bontható szerkezetek):
Fizikai működőképesség növelése;
Moduláris felépítés (többirányú felhasználás szempontjából);
Minél kisebb egységek;
Kiszerelhetőség, szétszerelhetőség;
Javíthatóság;
Egységesített kötőelemek;
Anyag-spektrum (anyagok változatosságának) szűkítése – főleg műanyagoknál fontos;
Anyagfelismerés elősegítése (pl. műanyagok gyári címkézése);
Környezetkímélőbb termékre való áttérés.
Anyaghelyettesítés:
Veszélyes anyagok (pl. CFC, PCB) helyettesítés;
Újrahasznosíthatóbb* és újrahasznosított anyagok alkalmazása;
*a hasznosítás szempontjából kedvezőbb tulajdonságú anyagok alkalmazása
Multifunkcionális felhasználás: mint másodlagos, harmadlagos és sokadlagos hasznosítás – igen fontos lenne, hogy már tervezési fázisban szem elé kerüljön ez a szempont. Jó példát nyújt erre a számítógépek újraalkalmazása:
Professzionális alkalmazás;
Másodlagos fél professzionális alkalmazás (mit PC);
Harmadlagos hasznosítás (pl. személyi és hobbi célokra);
Sokadlagos hasznosítás (pl. elektronikus játékok, ital-automata gépek vezérlése, szabályozási funkciók betöltése).
A hulladékkezelés alapmodelljei
Hagyományos folyamat-modell („Nyitott rendszer”):
(Ez a modell tulajdonképpen egy visszatekintés a korábban jellemző állapotokra.) A következő lépéseket foglalta magába:
Nyersanyag kitermelés
Alapanyag előállítás
Feldolgozás, gyártás
Elosztás, értékesítés
Felhasználás
Hulladék (lerakás, égetés)
Itt nem valósul meg az anyag mesterséges körfolyamata, mert vagy a hulladék égetésével, vagy pedig lerakásával zárul le a folyamat. Így a hulladék csak a környezeten keresztül kerülhetne újra vissza a gazdaságba környezetkárosítás, szennyezés árán.
„Zárt rendszer”, mint modern folyamat modell:
A cél az, hogy az „életút végére” (end of life) eljutott termékeket vissza tudjuk forgatni a termelésbe. Ekképp elkerülhetőek a hulladék káros hatásai. A 1.6 ábrán jól látszik, hogy a hasznosítás során ellentétes tendencia jelentkezik, mint a termék élete közben. Tulajdonképpen ez egy praktikusan visszacsatolt nyitott rendszer, mely az életút végétől kezd érdekessé válni. Az innen kikerülő termék (O.) több helyen is hasznosítható (1-4, +5, (6.)). A hasznosítás helye kívánatosság szerint van sorszámozva.
A leginkább kívánatos hulladékhasznosítási terület napjainkban és a jövőben: a termék visszaforgatása a közhasználatba (reuse – 1.). Ezt a termék-szintű visszaforgatásnak nevezzük.
A hulladékkezelés környezetbarát modellje
A legismertebb körfolyamatok a természetben rejlenek, melyek közül soknak több millió az eddigi periódusszámuk.
A gazdasági tevékenység erősen megzavarja a környezeti egyensúlyt. Ezért az elmúlt években kialakult szemléletmód alapján (fenntartható fejlődés) a gazdasági folyamatokat ki akarják választani a természetből, önálló körfolyamatba zárva. Ezt a személetmódot takarja az angol „recycle” kifejezés is.
A hulladékgazdálkodás általános modelljét, „a körforgási modellt” a 1.7 ábra szemlélteti.
Ezen a modellen jól be lehet mutatni visszaforgatási szintek prioritásának fontosságát. Vegyünk egy példát: a számítógépes processzoroknál (mint alkatrészek) kevésbé ismert az alkatrész szintű újrahasznosítás, inkább a magas nemesfém tartalma miatt anyagként hasznosítják. Amennyiben alkatrész szinten hasznosítjuk, használat után újra visszakerül a hulladékkezeléshez. Ha már alkalmatlan újrafelhasználásra, akkor kellene csak anyagként feldolgozni. Ilyenformán csökkenthető a körforgásban lévő anyagmennyiség, a környezeti elemek igénybevétele és végső soron a termék környezeti költségei is.
[12] NAGY G.: A tisztább termeléstől az ipari ökológiáig. (előadás);2005; Mosonmagyaróvár; OMBKE Mosonmagyaróvári Szervezete; Szakmai Tudományos Napok; 2005. július 3–4.
[13] SZEDER Z.: Elektronikai készülékek hulladékainak kezelése; 2000; Budapest; BBS-E Bt.
[14] NAGY G.: Technológiai rendszerek; 2001; Győr; SZIF-UNIVERSITAS Kft.
[15] NAGY G., P. Rácz É. V.: Hulladék megelőzés és hulladék csökkentés a tisztább termelés módszereinek alkalmazásával; 2005; Lajosmizse; XI. Ipari Környezetvédelmi Konferencia és Szakkiállítás; pp.9–18.