Gallovits László, Honfi László, Széles-Kovács Gyula (2011)
Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Eszterházy Károly Főiskola, Dialóg Campus Kiadó-Nordex Kft.
A játékosok dobónyilakkal különböző értéket jelentő zónákra osztott, kör alakú céltáblára dobnak. A játékot egyénileg, párosban vagy korlátlan számú játékost tartalmazó csapatban játsszák azzal a céllal, hogy az indulási eredményt pontosan nullára csökkentsék.
A játékhoz szükséges felszerelések
A céltábla
A céltábla szilfából, parafából vagy szizálfűből készül, különböző számokkal jelzett részekre és körcikkekre osztva. Ezek az egymással határos körcikkek különböző színűek.
A táblát úgy kell felfüggeszteni, hogy a 20-as körcikk a b-vel jelzett pont fölött függőlegesen helyezkedjék el.
Mérete:
(a) a céltábla középpont (bull) átmérője 12,7 mm (1,5 hüvelyk); a külső középpont,
(b) átmérője 31,8 mm (1,25 hüvelyk); a kétszeres körgyűrű,
(c) külső drótjának távolsága a középponttól 170 mm (6,69 hüvelyk). A háromszoros körgyűrű,
(d) külső drótjának távolsága a középponttól 107 mm (4,21 hüvelyk). A kétszeres és a háromszoros körgyűrű belső szélessége 8,0 mm (0,31 hüvelyk).
A dobónyíl
A játékosok 3 dobónyilat használnak. A dobónyíl teljes hossza legfeljebb 30,5 cm (12 hüvelyk), tömege maximum 50 g (1,8 uncia) lehet.
A dobónyíl 3 részből áll:
rendszerint acélból készült hegy (1);
a törzse hengeres – mely készülhet rézből, saválló acélból, fából, fémbevonatú műanyagból – ujjakkal megfogható legyen;
a repülést biztosító szárnyakkal ellátott szár (3). A szárnyakat rendszerint tollból, műanyagból készítik.
Az eredményjelző tábla
A tábla lehet pala, vagy feketére festett iskolatábla, de az elektronikus verzió a leggyakoribb.
A játéktér
A céltáblát falra függesztik, az egyik oldalára helyezik az eredményjelző táblát, amelyen az eredményt jegyzik. A talajon megjelölt dobóvonalat a céltáblától 237 m (1 láb 9,25 hüvelyk) távolságban rögzítik.
A hivatalos személyek
A szervezett versenyeken hivatalos játékvezetők működnek közre. A játékvezető munkáját segíti az eredménybeíró személy, s ha időre megy a verseny, akkor időmérőre is szükség van.
Nem hivatalos versenyeken a játékosok vagy a nézők is jegyezhetik az eredményeket.
A kezdés
A pontszerzés megkezdéséhez a játékosnak, vagy a páros egyik tagjának a dobónyíllal a kétszeres gyűrűbe kell találnia (ezt a szabályt nem mindig alkalmazzák). A dobók sorrendjét sorsolással is megállapíthatják.
Fordulók
Egy játszma keretében az ellenfelek három dobásból álló sorozatokat dobnak. Az első menetben a sorsolást megnyerő játékos, páros vagy csapat dob, illetve az, aki a bevezető dobás során a középponthoz a legközelebb dobott.
A dobások érvényessége
Érvénytelennek számít az a dobás, amelyet a játékos nem a dobóvonal mögött állva dobott.
Csak azt a dobást tekintik eredményesnek, amely után a dobónyíl a céltáblában marad.
Nem ér pontot az a dobás, amely után a dobónyíl lepattan, vagy egy másik dobónyílba fúródik.
Érvénytelen az a dobás, amely esetén a dobónyíl leesik a céltábláról, vagy leütődik még mielőtt a játékos sorozata befejeződött volna.
Újra dobás nem engedélyezett (feljegyzik a kezdő- és záró műveletet is).
Az eredményszámítás
A belső középpontba találó dobás 50, a külső középponti körbe találó dobás 25 pontot ér. Az elért pontokat a kezdő pontösszegből (általában 301, 501 vagy 1001) levonják.
Az egyes körcikkekben elért találat a körcikk számával egyenértékű, kivéve a külső (dupla) gyűrűn belül elért találatot, amely a körcikk számának kétszeresét, és a belső gyűrűn belül elért dobást, amely a körcikk számának háromszorosát éri.
A befejezés
A játszma akkor fejeződik be, amikor a kétszeres gyűrűn elérik a nulla eredményt. Ha egy dobással az eredményt túllépték, akkor a még fennmaradt dobások lehetőségét a játékos elveszti és az előző sorozat eredményét veszik számításba.
Magyar Darts Szövetség
Magyar Sport Háza
1146 Budapest Istvánmezei u. 1–3.
Telefon: (+36 1) 460-6852
Fax: (+36 1) 460-6853
E-mail: <dartshu@t-online.hu>