Dr. Engler Péter (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
Tartalom
A térfotogrammetriai kiértékelő műszerek feladata, hogy a terep (vagy tetszés szerinti térbeli objektum) azonos részleteket tartalmazó két fényképéből (képpárból) metrikus rajzi, vagy számszerű, térbeli adatokat szolgáltasson a lefényképezett terepről, vagy objektumról.
A műszerrel nyerhető adatok fajtái szerint megkülönböztetünk:
analóg térkiértékelő műszereket, amelyekkel a képpárból előállítjuk a terep valódi, virtuális optikai modelljét és a terepre vonatkozó adatokat e modellen végzett mérésekből nyerjük (a mai gyakorlatban ezeket a műszereket már nem használjuk).
analitikus műszereket (analitikus mérőműszerek, analitikus térkiértékelő műszerek), amelyekkel a képpár egy-egy képéről nyert fényképi adatait (képkoordináták és parallaxisok), egy számítógép segítségével a terep matematikai modelljére vonatkozó térbeli adatokká dolgozzuk fel, és ez alapján nyerünk térképi vagy számszerű adatokat.
digitális műszereket (digitális fotogrammetriai munkaállomások), amelyekkel a digitális képről mért pixelkoordináták alapján, számítógépes feldolgozással nyerjük a szükséges térbeli adatokat.
A térfotogrammetriai feladatok nem mindig igénylik a bonyolultnak tűnő kiértékelő műszereket. Bizonyos feladatoknál elegendő lehet a térlátáson alapuló egyszerűbb eszközök, az ún sztereoszkópok használata, ezért először ezeket ismertetjük.