Prof. Emer. Dr. Szabó Gyula (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
Tartalom
A birtokrendezésekről szóló törvénytervezet szabályozási koncepciója előírja, hogy „Amennyiben a település rendelkezik a külterületre is kiterjedő általános rendezési tervvel, a birtokrendezést a rendezési terv figyelembe vételével kell elvégezni”.
Az 1908. évi VIII. és XXXIX. törvénycikk a tagosítás (földrendezés, birtokrendezés) indoklásában, filozófiai alapozásában többek között úgy rendelkezik: ... ”Vízszabályozásról és vízelvezetésről gondoskodnak. A belsőség mellett házhelyeket juttatunk azoknak, akiknek belső nélkül nincs, a belterületeket kiegészítjük, vagyis előmozdítjuk a községfejlesztést” (Ozoroczy E. és tsai, 1938.).
Közép- és hosszútávon a települések rendezési tervének - az Országos Terület-rendezési Tervhez kapcsolódva - meg kell határozni a mezőgazdasági termelő tevékenység és a települések (belterületek) kapcsolatát, továbbá a külterületek funkcióinak főbb elveit (Árutermelő mezőgazdaság helye, aránya és intenzitása, szolgáltató létesítmények-, kommunális célt szolgáló objektumok elhelyezésére. Az agrármodernizáció-, az európai agrármodell-, a földhasználati reform fontosnak vélt-, témakötődő összefüggéseit a korábbi modulokban leírtuk).
E tantárggyal párhuzamosan a 6. félévben oktatjuk a Településtan c. tantárgyat heti 2+2 órában a következő tartalommal: Településtudományi alapvetések, értelmezések, tudományági kapcsolatok; Településhálózat, településrendszer, településtípusok; A települések funkcionális rendszere; Fejlődéselméletek; A településszerkezet, területfelhasználási szerkezet és területi elemei; A települések alaprajzi típusai; Telkek, tömbök és beépítési módjai; A település zöldfelületi egységei és rendszere. Előzőeken túl oktatási célként a tantárgyfelelős oktató a településrendezés c. tantárgy megalapozását jelölte meg.
A lakótelepülés és mezőgazdálkodás, területfejlesztés és területrendezés témáinak a tantárgyban való oktatását az irányító főhatóság kezdettől fogva fontosnak és szükségesnek tartotta. Gyakori feladat, hogy birtokrendezések alkalmával újabb területeket kell a lakótelepülések számára kijelölni. Ezért a modulban bemutatjuk a döntéseket meghatározó összefüggéseket és a helykiválasztás szempontjait. A tárgyalást a bonyolultabb szerkezetű városias településsel kezdjük. Így jutunk el a falutól a tanyáig. Fejér Megye Területrendezési Terve (FMTT) javaslattételi fázisából a témához kapcsolódóan bemutatjuk a szántó terület-, erdőterület övezeteket. A szükségszerű-, az eltűrhetőnél nagyobb tantárgyi átfedések miatt a területhasználat és zöldfelületi rendszer témával csak érintőlegesen foglalkozunk. Mindezt intézményi és oktatási-kutatási kapcsolódások miatt is fontosnak tartjuk.
A fejezetből Ön megismeri:
A téma tantárgyba szervezésének okát és célrendszerét, valamint alapvető fogalmait.
A város helykiválasztásának szempontjait, a terület-meghatározás módszereit és az azt meghatározó tényezőket.
A település-földrajzi falutípusokat, a tanyák jelenét és jövőjét.
A területfejlesztés, területrendezés célját, feladatát és eszközrendszerét, valamint az ágazati feladatokat.
A települési-, és hozzákapcsolható zöldfelületek különböző rendszerekre gyakorolt hatását, térképezésük és nyilvántartásuk módszereit.
A fejezet anyagának elsajátítása után Ön képes lesz:
Érteni és ismertetni a településrendezés és a mezőgazdasági termelő tevékenység kapcsolatát, az igazgatási egységek egymást támogató funkcióit.
A település helykiválasztási szempontjainak ismeretében a szükséges terület meghatározására.
A falu jövőképét meghatározó munkacsoport terveinek készítésénél aktív részvételre.
Tenni azért, hogy a magyar tanya ténylegesen komplex vidéki élettér legyen.
Az ágazati feladatok szolgálatára, megyei és regionális feladatok megfogalmazására, valamint tervkészítésre.
Adatbázist készíteni települési- és ahhoz tartozó zöldfelületekről.
1998. Agrárgazdasági Tanulmányok (AGT) 3., 9. szám; Az országos Terület-rendezési Terv Agrárvonatkozásainak Megalapozása; Területfejlesztés–Vidék-fejlesztés, Budapest,
Mezőgazda Kiadó, Budapest, 1979. A mezőgazdasági területek rendezése, vízgazdálkodása, zöldövezeteinek kialakítása;
NYME-GEO FFT, Székesfehérvár, 2005 Agrárvilág, tanyavilág alföldi kistérségekben. Szakdolgozat, 257/2005;
NYME-GEO FFT, Székesfehérvár, 2004 Agrárvilág, tanyavilág Nagykőrösön 1641-2004 között. Szakdolgozat, 120/2004.;
Párbeszéd a vidékért (A tanyák jelene és jövője); MTA Társadalomkutató Központ, Budapest, 2009/1.évf.3.sz.
A Nemzeti Erdőprogram és az ökológiai övezetek jelenléte Fejér Megye Területrendezési Tervében. Szakdolgozat; NYME-GEO FrT, Székesfehérvár, 48/2008.
Városi zöldfelület számítógépes nyilvántartása; Erdészeti és Faipari Tudományos Közlemények (Erdészet-Faipar-Geodézia); Mezőgazda Kiadó, Budapest, 1989/1.sz.
Agrárvilág, tanyavilág a Sarkadi kistérségben. Szakdolgozat; NYME-GEO FrT, Székesfehérvár, 415/2005.
A Szelestei arborétum tematikus térképének elkészítése. Szakdolgozat; NYME GFK Frt, Székesfehérvár, 382/2003.
GALE KTI, Gödöllő-Budapest, 1999. A tanyák értékei („A tanyák értékei ’97” című tanyasiaknak meghirdetett pályázat díjazott pályaművei és összefoglaló értékelésük);
SE FFFK, Jegyzetsokszorosító Részleg, Székesfehérvár, 1997. Mezőgazdasági területek rendezése II. (Településszerkezet és környezete). Kézirat. Szakmérnöki jegyzet;
Mezőgazda Kiadó, Budapest, 1989 Gondolatok a föld- és területrendezéshez kapcsolódó tantárgyfejlesztő kutatásokról; Erdészeti és Faipari Tudományos Közlemények (Erdészet-Faipar-Geodézia), 1989/1.sz.;