Tarsoly Péter (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
Tételezzük fel, hogy a szintezésbeni lécleolvasásokat csak véletlen jellegű hibák terhelik. A végpontok magasságkülönbségének középhibája a lécleolvasások középhibájától, valamint a műszer-léc távolságtól függ. A mérőfelszerelést jellemző középhibát az irányvonal középingadozásának nevezzük:
ahol ml a lécleolvasás középhibája, d a műszer-léc távolság, α pedig az irányvonal középingadozása. Ha egy n darab műszerállásból álló vonalat mértünk végig, a műszer-léc távolságok mindenhol egyezőek voltak, valamint minden műszerálláson belüli magasságkülönbséget ugyanakkora középhibával (mΔm) határoztunk meg, akkor a végpontok magasságkülönbségének középhibája a hibaterjedés törvénye alapján:
Ha a műszerállások száma helyett a vonal L hosszát helyettesítjük be, ahol L=n*2d, akkor
Amennyiben L helyére 1 kilométert helyettesítünk be, úgy megkapjuk a szintezés egyirányú a priori (előzetes) középhibáját, amely jól jellemzi a szintezés kilométeres középhibáját. A képletbe α-át radiánban, L és d értékét méterben kell behelyettesíteni, és mm értékét is méterben fogjuk megkapni. Ha a szintezést oda-vissza irányban végeztük, akkor az a priori középhiba:
Ha azt is tudni szeretnénk, hogy mekkora a szabályos hibák hatása a végpontok magasságkülönbségében, akkor ki kell számítanunk a szintezés a posteriori (utólagos) középhibáját. Tételezzük fel tehát, hogy a szintezést oda-vissza irányban végeztük, n darab műszerállásban, és a vonal L hosszúságú volt. Az oda és a vissza irányú szintezéssel meghatározott magasságkülönbségek közötti eltérés, az úgynevezett észlelési differencia legyen Δ. A bizonyítás közreadása nélkül az oda-vissza szintezés kilométeres aposteriori középhibája:
Az egyirányban végzett szintezés kilométeres aposteriori középhibája:
Minél jobban egyezik az apriori és az aposteriori középhiba, annál jobban sikerült a mérésünkből a szabályos hibákat kiküszöbölni. Érdekességként megjegyezzük, hogy alappont-meghatározásnál az észelelési differenci értékére szoktak megadni hibahatárokat. (9-1. táblázat)
Szabatos szintezésnél nem csak az észlelési differencia, hanem az aposteriori középhiba értékére is szoktak megadni hibahatárokat. Végezetül az apriori kilométeres középhiba függvényében összefoglaljuk a szintezőműszerek típusait. (9-2. táblázat)
9-2. táblázat -
szintezőműszer |
kilométeres középhiba (mm) |
szabatos, legnagyobb pontosságú |
![]()
|
szabatos, nagy pontosságú |
![]()
|
közepes pontosságú (mérnöki) |
![]()
|
kis pontosságú (építész) |
![]()
|