Dr. Vincze László (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
A munka felülvizsgálatát célszerű két ütemben végeztetni:
előbb a földmérő benyújtja a műszaki és ingatlan-nyilvántartási (mezőgazdászi) felülvizsgálatra és záradékolásra, majd
a kisajátítást kérő (a földmérési munka megrendelője) kérelmezi a műszaki záradékkal ellátott munkarészek alapján a telekalakítás engedélyezését.
Utóbbit célszerűen a közigazgatási hivatalon keresztül végezhető, mert ekkor a földhivatal szakhatóságként működik közre a közigazgatási hivatal eljárásában.
A földmérő szerv köteles az előírt munkarészek földhivatali példányát az elkészítéstől (vizsgálati jegyzőkönyv szerinti utolsó javítás keltétől számított) 10 napon belül az illetékes körzeti/megyei földhivatalnak (a továbbiakban: illetékes földhivatal) vizsgálatra megküldeni.
A vizsgálat során a földhivatalnak 10 napon belül ellenőriznie kell, hogy
a munkát jogosult személy végezte-e;
igazolta-e az adatszolgáltatás igazgatási szolgáltatási díj és a vizsgálati díj befizetését;
ha a munka bejelentési kötelezettség alá tartozik, a bejelentés megtörtént-e, és a készítő figyelembe vette-e a visszaigazolásban előírtakat;
az előírt mellékleteket csatolták-e;
a belső vizsgálatot és a minőség tanúsítását arra jogosult személy végezte-e;
az alappont-sűrítést a vonatkozó előírások szerint készítették-e;
a vázrajz megfelel-e a meghatározott alaki és tartalmi követelményeinek;
a változási vázrajz területkimutatásának változás előtti oldala egyezik-e az érvényben lévő ingatlan-nyilvántartási állapottal, illetve az érvényes záradékkal rendelkező, előzetesen nyilvántartásba vett állapottal. Kettős munkarész készítése esetén az új alaptérkép szerinti állapot változás előtti oldala egyezik-e az adatszolgáltatás szerinti állapottal;
a helyrajzi számozás megfelel-e a külön jogszabályban (44/2006 FVM sz. rendelet [7]) foglalt előírásoknak;
a területszámítás helyesen történt-e?
Digitális térkép esetén a területszámítást a vizsgálat során az eredeti területszámításban megadott koordinátákból meg kell ismételni.
A változási munkarészek esetenkénti helyszíni vizsgálatának módját és mértékét a földhivatal a munka jellegétől és nagyságától függően állapítja meg. Az eseti helyszíni vizsgálat során szúrópróbaszerűen mintavételes eljárással arról kell meggyőződni, hogy a földmérési munkarészekben feltüntetett állapot a megengedett tűréshatáron belül megegyezik-e a természetben található állapottal.
A változással érintett terület határpontjainak azonosságát (beilleszthetőség) a digitális állományban vizsgálni kell.
Amennyiben a csereingatlanról készített változási vázrajz földügyi (mezőgazdászi) záradékolást is igényel, azt a kisajátítási átnézeti térkép és a kisajátítási vázrajz záradékolásával egyidejűleg kell elvégezni.
Bejelentésre kötelezett munkáknál az alappontsűrítést a megyei földhivatal vizsgálja.
A földhivatal a benyújtott kisajátítási tervet és a vázrajzot a helyrajzi számozás és a területszámítás helyessége szempontjából megvizsgálja. A megfelelőnek talált kisajátítási tervet és a vázrajzot - a beérkezéstől számított 10 napon belül - "Helyrajzi számozás és területszámítás helyes" záradékkal látja el, és visszaküldi a kisajátítást kérőnek.
A földhivatal a hibásnak vagy hiányosnak talált munkarészeket - a hibák, illetve a hiányok pontos megjelölésével - azok kijavítása, illetve pótlása végett a földmérő szervnek visszaküldi.
A földmérő szerv köteles a hibákat és hiányokat a munkarészek valamennyi példányán – legkésőbb 30 napon belül - kijavítani, illetve pótolni, majd a kijavított munkarészek földhivatali példányait az illetékes földhivatalnak ismét benyújtani.
Ha a helyrajzi számozás, területszámítás továbbra is hibás, vagy a földhivatal által előírt hibajavítást (hiánypótlást) a földmérő szerv nem végezte el, a földhivatal a kisajátítási tervet és a vázrajzot - a hibák megjelölésével - a kisajátítást kérőnek céljából küldi vissza.
A kisajátítást kérő a kisajátítási dokumentációt a közigazgatási hivatalhoz nyújtja be. Amennyiben a vázrajzokon még nem szerepel a telekalakítási záradék, a hivatal a tervet záradékolás végett – a telekalakítási szakhatóságként közreműködő - földhivatalnak megküldi.
A részbeni kisajátítással érintett földrészletek esetében a földhivatal, mint telekalakítási hatóság is felülvizsgálja a munkát.
A földhivatal, mint telekalakítási hatóság (a 15. modulban említett szakhatóságok bevonásával) ellenőrzi, hogy a kisajátítási terv és a csereingatlan megosztása során keletkező új telkek megfelelnek-e az Országos Településrendezési és Építésügyi Követelmények (OTÉK)-ben, illetve a Szabályozási tervben, és a Helyi építésügyi szabályzatban az építési telkek alakítására vonatkozó rendelkezéseinek. A követelményeknek megfelelő kisajátítási tervet és a vázrajzot – a földhivatal - a beérkezéstől számított 10 munkanapon belül engedélyezési záradékkal látja el (lásd a 15. modult).
Ha a kisajátítási terv és a vázrajz a telekalakítási vagy az építésügyi követelményeknek nem felel meg, a földhivatal azt a szükséges módosítások végrehajtása céljából a kisajátítást kérőnek küldi vissza.