Dr. Dömsödi János (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
Az ország természetföldrajzi helyzetét elsősorban fekvése, a tágabb és szűkebb környezetéhez viszonyított helyzete határozza meg. A tágabb környezet, a Földön elfoglalt helyzetünk, azaz az Egyenlítőtől és a pólusoktól való közel egyenlő távolság, az északi mérsékelt övi fekvés, amely számos éghajlati és gazdasági következményt is rejt magában.
Hazánk Európának a közepén, a Kárpát-medence középső részén helyezkedik el. (A földrajzi Közép-Európa: a Német-középhegységtől, ill. az Elbától a Bugig és a Balti-tengertől az Alpok, a Száva, valamint a Kárpátok vonaláig terjedő térség.) Magyarország a tengerparttal nem rendelkező európai országok egyike. Országterületünk fekvése természetföldrajzi szempontból átmeneti és összekötő jellegű Nyugat-, Kelet- és Délkelet-Európa között. Ez megmutatkozik számos természetföldrajzi sajátosságban, így az éghajlatban, a vízrajzban, a természetes növénytakaróban és a talajviszonyokban is.
Az ország területének nagyobb hányadán feltöltődött alföldek és medencék terülnek el, így az ezeket elválasztó, közepes magasságú hegy- és dombvidékek viszont már kisebb kiterjedésűek. A földtörténet korai korszakaiból csak kevés és kisebb, többnyire szigetszerűen elhelyezkedő hegység maradt fenn, amelyek elsősorban üledékes kőzetekből (pl. mészkő) állnak.
A felszínen és a bányaművelés mai technikai körülményei között elérhető mélységben találhatók azok a rétegek, amelyek a földtörténet fiatalabb időszakában alakultak ki. Összefüggő területen nagyobb ércképződéssel járó vulkánizmus nem volt, annak ellenére, hogy a hegységek egy része a vulkánizmus hatására alakult ki.
Az ország területét megszakításokkal több földtörténeti időszakban kisebb-nagyobb tengerek borították. Ennek eredményeképpen nagy területeket foglalnak el azok az üledékes kőzetek, amelyek ezekből a tengerekből rakódtak le vagy elzárt tengeröblökben képződtek. Ennek köszönhető, hogy hazánkban több helyen is találhatók szénmedencék vagy szénhidrogén (kőolaj és földgáz) előfordulások. Egyes ásványi nyersanyagok viszont a tengerek közötti időszakokban szárazulatokra került kőzetek lepusztulásából, átalakulásából származnak.
A gazdaságföldrajzi helyzet egyik fontos eleme és egyre jelentősebb tényezője a világgazdaság dinamikus központjaihoz, centrumaihoz viszonyított elhelyezkedésünk. A világgazdaság egyik nagy térségéhez, az Európai Unió országaihoz történő csatlakozásunk, viszonylagos közelségünk, kedvező szállítási idő és költségek mellett teszi lehetővé a hagyományos közös piaci kapcsolatok, valamint a gyorsan fokozódó termelési együttműködések szállítási feladatainak megoldását. Az 1992-ben megnyílt Duna-Majna-Rajna-csatorna olcsó vízi útja tovább javítja közlekedés-földrajzi helyzetét országunknak, de a másik két, tőlünk távol fekvő világgazdasági központ, az Egyesült Államok és a Csendes-óceáni térség országai felé is kiutat, csatlakozási lehetőséget jelent.
Bár Magyarország Európa gazdasági középpontjától keletre helyezkedik el, lényeges, hogy a földrajzi, geometriai központtól (Plzen) alig tér el kissé délkeletre, viszont a földrész népességi középpontjában található (a népességszámmal súlyozott középpont a szlovákiai Nagyszombatnál van). A szállítási súlypont szintén hazánk közelébe esik, mivel a tőlünk keletre fekvő országokban a szállításigényesség az átlagnál nagyobb. Gazdaságföldrajzi szempontból tehát hazánk határozottan része a közép-európai régiónak.
Az országterület kontinentális elhelyezkedése a tengerparti fekvésű országokhoz viszonyítva rontja egyébként a centrális elhelyezkedésünkből származó előnyös közlekedés-földrajzi helyzetünket, mivel megnöveli a szállítási, átrakodási költségeket és a vízi szállítás helyett a sokkal drágább vasúti és közúti szállítás igénybevételét kívánja meg.
Az ország földrajzi fekvése, forgalmi helyzete, a Kelet-Nyugat-, valamint Észak-Dél-Európa országaihoz viszonyított központi elhelyezkedés tranzit (átmenő) szállításokra és idegenforgalmi célú hasznosításra ad lehetőséget. Az országnak az európai kontinensen elfoglalt centrális forgalmi helyzetéből adódó előnyök kihasználását a vasúti és közúti kapcsolatok egyaránt alátámasztják. A vasút forgalmának több, mint 20%-a a tranzitforgalomból származik és az ehhez kapcsolódó 20 millió tonnás tranzitszállítás a világon a legnagyobb.
A közepesnek minősített nyersanyag-ellátottságunkat európai viszonylatban kell értelmezni, márpedig Európa közismerten a nyersanyagokban kevéssé bővelkedő kontinensek közé tartozik. Ebből az a következtetés vonható le, hogy hazánk ellátottsága szerénynek mondható. A nyersanyagok kitermelési körülményei és költségei az európai átlagnál is kedvezőtlenebbek.
A kisebb természeti potenciál korlátokat szab a gazdaság, különösen az ipar fejlesztési irányának, struktúrájának. Az ország csekély területe, alacsony népességszáma, gazdaságának viszonylagos kis terjedelme, a technikai és tudományos fejlődés szabta követelményeikhez képest túlságosan is behatárolt piacot jelent a gazdasági élet nagyon sok ágának. Gazdaságunk nyílt jellege teszi csak lehetővé, hogy gazdaságos méretű üzemeket alakítsunk ki és a fejlesztést, kutatást is olyan területekre összpontosítsuk, ahol nagyobb kockázat nélkül hatékony méretek érhetők el.
A nemzetközi munkamegosztásra ráutalt olyan kis országok, mint hazánk, csak a külkereskedelmi érzékenység fokozódásával, a gazdaságtalan és alacsony termelékenységű tevékenységek fokozódó leépítésével tarthatnak lépést a nemzetközi versenyben. A nyitott gazdaság a meglévő adottságok, az export fejlett technikájú ágazatokra való koncentrálását és az import diverzifikálását kívánja meg. A termelés nemzetközi méreteinek elégtelenségéből adódó problémákat az integráció és a specializáció elmélyítése útján lehet megoldani.
Az energiaforrásoknak különleges helye van a gazdaságban, mert a termelés összes ágazatának, a szolgáltatásoknak, a közlekedésnek és nem kevésbé a lakosság létfeltételének alapját képezik. Az előbbiek következtében az energiatermelés és a felhasználás között szoros összefüggés van, többek között az, hogy az energia nyersanyagok ára többszörösen megjelenik a gazdaságban, befolyásolva a termelési költségeket, számos fajlagosan nagy energiaigényű termék gazdaságosságát is.
A termelés költségei mellett más költségek is jelentkeznek, mint a szállítás költségei, a szállítóeszközök által lekötött tőke stb.
A mai korszerű szemléletben nem tekinthetünk el a környezetvédelemtől sem. Itt elsősorban azt kell mérlegelni, hogy az energiahordozók bányászatának milyen környezeti hatásai vannak (pl. külszíni fejtések, meddőhányók), másodsorban az energiahordozók felhasználása milyen maradandó környezeti hatást fejt ki?
A különböző szénfajták (antracit, feketekőszén, barnakőszén, lignit) a XIX. század közepétől (az ipari forradalomtól) a világ legfontosabb energia-nyersanyag funkcióját töltötték be. Ezt a pozíciót a XX. század közepéig tartották. Ezután a szénnél előnyösebben kitermelhető és szállítható, sokoldalúan felhasználható és nagyobb fűtőértékkel rendelkező szénhidrogének kerültek vezető helyre. A szén továbbra is számottevő energiahordozó maradt, azonban szűkebb felhasználási körben elsősorban hőerőművek fűtésére, kohászati koksztermelésre vagy a lakossági fűtésre használják, viszont teljesen kiszorult a közlekedésből, a vegyiparból, ahol az egyik legfontosabb nyersanyag volt.
A szén un. primer (elsődleges) energiahordozó, a fogyó természeti erőforrások közé tartozik. A primer jelleg azt is jelenti, hogy gyakorlati felhasználásra más, un. szekunder (másodlagos) energiává történt átalakítás után kerül, mint villamosenergia, koksz stb.
A világ nagy feketekőszén-előfordulásai döntően a földtörténeti ókori (elsősorban karbon kor) kőzetekhez kötődnek. Kína rendelkezik a legnagyobb készlettel, de az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Lengyelország, Oroszország, Ukrajna, Dél-Afrika, Ausztrália és Kolumbia is jelentős előfordulások helyszínei. Egyúttal ezek az országok a meghatározó feketekőszén-termelők is. Az utóbbi évtizedekben az energia a nyersanyagok közötti nemzetközi verseny hatására számos országban – ahol kedvezőtlenebb geológiai feltételek mellett drágábban termelték a szenet – a szénbányák jelentős részét bezárták (pl. Nagy-Britannia), egykori nagy széntermelő országok pedig olcsóbb szén importjára kényszerülnek (pl. Franciaország). A barnakőszén termelése világméretekben Eurázsiára koncentrálódik, ahol a legnagyobb termelő Németország. Jelentős kitermelés folyik Csehországban, Lengyelországban is. Az Egyesült Államok rendkívül nagy barnakőszén-készleteinek bányászata csak a közelmúltban indult meg. Ennek az energiahordozónak nemzetközi kereskedelme nem számottevő.
A kőszénnek a világpiaci ára kevésbé ingadozó. Ennek egyik oka, hogy a kereskedelmi relációk stabilak. A világpiaci árat általában a nagy termelékenységű vagy olcsóbb munkaerővel dolgozó bányászattal rendelkező országok termelési költségei határozzák meg. A szállítási költségek a tengerhajózásban a legalacsonyabbak, ezért a tengerpartokhoz közeli termelők, ill. felhasználók ilyen szempontból előnyben vannak.
A szén szerepe a hazai gazdaságban. A szén hazánk egyik legfontosabb természeti erőforrása. A magyar gazdaság fejlődésében a múlt század végétől felgyorsult iparosítás során az energiagazdaság alapját képezte és az 1960-as évekig a vezető energiaforrás volt. A hazai ipari körzetek – elsősorban a nehézipari jellegűek – a szénmedencékre települtek, többnyire egy egész vertikumot alkotva. Ilyen értelemben, ebben az időszakban az ásványi nyersanyagok közül tehát a szén volt a legfontosabb ipartelepítő tényező is. A tőkés gazdaság korszakában a legkedvezőbb geológiai feltételek között lévő és legjobb minőségű szenek bányászata folyt, olcsó munkaerővel, aminek eredményeként a kitermelés rendkívül gazdaságos volt.
Összességében megállapítható, hogy a szénféleségek a magyar gazdasági fejlődésben jelentős szereppel bírtak, elősegítették az ipar fejlődését, kétségtelenül nem elhanyagolható gazdasági növekedést motiváló hatásukkal.
Az ötvenes évek kezdetétől elindult erőltetett iparosítás következtében – különösen a nehézipar fejlesztése során – a szénkitermelés nagy súlyt kapott. A termelés gyorsított felfuttatása elsősorban a mennyiségi eredmények elérését célozta. Ennek érdekében a bányászati kapacitások növelésére került sor, nagyszámú új akna megnyitásával, a régiek bővítésével. A kedvezőtlenebb geológiai feltételek mellett kitermelhető rétegeket is bevonták a termelésbe, így a korábbinál rosszabb minőségű szenek bányászatának mennyisége megnőtt. Megkezdődött – nagyobb volumenben – a lignitbányászat is.
A hatvanas évektől megváltozott az energiakoncepció. A volt KGST országok az egykori Szovjetuniótól elegendő és főleg olcsó szénhidrogénekhez jutottak. Mindezt elősegítette a szállítási infrastruktúra kiépítése is (csővezetékek). Olyan felhasználási területeken is megjelent és meghatározóvá vált a kőolaj, ahol korábban szóba sem jöhetett (villamos erőművek, vasút). A gazdaságirányítás reformja 1968 után felvetette a gazdaságosság kérdését. A drágán termelhető hazai szenek egy része a versenyt nem tudta felvenni, ezért a legrosszabb földtani feltételek mellett alacsony fűtőértékű szenet termelő szénbányászati aknák jelentős részét bezárták. Az ésszerűsítés hatására átmenetileg valamelyest javult a szénbányászat gazdaságossága.
A hetvenes évek nagymértékű világpiaci olajár emelkedése a gazdaságirányítást válaszút elé állította. Az egyik lehetőség volt: a szükséges kőolaj beszerzése a konvertibilis valutájú piacról. Ennek feltétele azonban az volt, hogy az iparfejlesztés és tőkebefektetés prioritásai megváltozzanak. Nagyobb hangsúlyt fektetve a feldolgozóiparra, elsősorban a korszerű gépipari, elektronikai ágazatokra, aminek gyors termékszerkezet-váltásra, a technika legújabb eredményeinek bevezetésére lett volna szüksége.
A 70-es évek szénprogramjai Magyarországon. Az energiaválság miatt a világpiacon átmenetileg a szén ára is megnövekedett. A cél a széntermelés növelése volt, melyet a Kormány két program keretében fogalmazott meg. Az egyik az un. eocénprogram, amely a tatabányai, oroszlányi és a dorogi medencékben a minőségi barnakőszén bányászatának fokozását célozta nagy teljesítményű, gépesített új bányák nyitásával, elsősorban a hőerőművek ellátása érdekében.
A másik a liászprogram volt, a mecseki medencék széntermelésének növelése, a kohókoksz-termelés érdekében. A liászprogram a kezdetekkor leállt, mert hiányzott a szükséges pénz, ill. válságágazattá vált a vaskohászat. Ezért nem volt szükség a prognosztizált kokszmennyiségre, emiatt gyakorlatilag új aknák építése nem kezdődött el. Az eocénprogram is erre a sorsra jutott, azonban ez valamivel tovább szolgálta (kis részben szolgálja) a magyarországi széntermelést.
Súlyos gazdasági hatása volt annak, hogy a szénbányászati beruházások az iparfejlesztéstől jelentős tőkét vontak el. Ez volt az egyik oka, hogy az ipari szerkezetátalakítás elmaradt. A beruházott tőke egy része befagyott, sohasem térült vissza.
A nyolcvanas évek közepétől ismét egy új helyzet állt elő. Jónéhány kormányintézkedés nyomán a szénbányászati vállalatok rendkívül nehéz pénzügyi helyzetbe kerültek, amelyen a szén árának növelése sem segített. A stagnáló gazdaság szénigénye nem növekedett. A szén iránti minőségi igények fokozódtak és ismét kiütközött számos bánya gazdaságtalansága.
A helyzet romlásához hozzájárult, hogy több szénmedencében a működő aknák rétegei kimerültek. Újabb bányák nyitására vagy újabb rétegek feltárására tőke hiányában nem kerülhetett sor, így a bányákat be kellett zárni. A szénbányászat területileg leszűkült, mely folyamat napjainkban is tart.
A magyarországi szénkészletek nagysága. Az ország – kutatásokkal igazolt – összes földtani szénvagyona kb. 10 milliárd tonna. Ebből a műrevaló (ipari) készlet kb. 5 milliárd tonna. Ez azt jelenti, hogy a kitermelhető szénvagyonnak ennyi a gazdasági paraméterekkel meghatározható része, ennek kitermelése feltehetően gazdaságos lehet. (Természetesen ez a megállapítás nem foglalja magában a világpiaci árakon történő nemzetközi összehasonlítást, esetleg a komporatív előnyöket vagy hátrányokat.)
A műrevaló készlet (5 milliárd tonna) %-os megoszlása:
12,2%-a feketekőszén;
15,4%-a minőségi (elsősorban dunántúli) barnakőszén;
5,6%-a alacsony fűtőértékű (főleg észak-magyarországi) barnakőszén;
66,8%-a külszíni fejtéssel kitermelhető lignit.
A műrevaló készlet 15%-án folyik kitermelés. Ezek az adatok a 90-es évek elejét illusztrálják, ugyanis napjainkban a műrevaló vagyon kategóriájába több szakember szerint mindössze a külszíni fejtéssel kitermelhető lignitkészletek sorolhatók. Ezzel szemben vannak szénmedencék (főleg lignit-előfordulások), amelyek feltárása még el sem kezdődött.
Összességében – a jelenlegi termelési szintet figyelembe véve – hazánk közel kétszáz évre elegendő földtani széntartalékkal rendelkezik. Ezen kívül figyelembe kell venni azt, hogy az un. reménybeli szénvagyon – ami földtani meggondolások alapján feltételezett széntelepek becsült ásványi mennyisége – meghaladja a gazdaságosan kitermelhető (műrevaló) készletek nagyságát. Elméletileg tehát távlati energiafejlesztési koncepciók alapjául is szolgálhatnak. A szénbányászat reális jövője azonban a földtani készletekkel önmagukban nem határozhatók meg.
A magyarországi szénmedencék jellemzői, minőségi mutatói. A hazai szénmedencék és a szénfajták a következőkkel jellemezhetők:
a szénmedencék kiterjedése korlátozott;
a szénmedencék többségében kedvezőtlenek az un. geológiai viszonyok (a széntelepek és környezetük adottságai, mint a szénrétegek vastagsága, elvékonyodása);
a karsztvíz jelenléte.
A szén minősége különböző mutatókkal határozható meg (1. táblázat), közülük a legfontosabb a fűtőérték (a tényleges energiatartalom), a hamu- és kéntartalom. A hamutartalom az égést befolyásolja, de gazdasági vonatkozása is van. Ilyen szenek esetében jelentős mennyiségű nem hasznosítható anyag szállítását is el kell végezni, ami fajlagosan megnöveli a szállítási költségeket. A magas hamutartalom környezetet szennyező is egyben, hiszen egy része a levegőt, más része a talajt szennyezi, ill. szilárd hulladékként okoz gondot. Súlyos környezetszennyező hatása van a kénnek is. A szén elégetése kapcsán a kénből kéndioxid keletkezik, a levegő nedvességtartalmával keveredve savas esővé válik (nagyban „elősegítve” az erdők pusztulását). További összetevője a szeneknek a nedvességtartalom, amely különösen a lignitek esetében magas.
Ezek a mutatók határozzák meg alapvetően a használati értéket, a szenek hasznosíthatóságát (kokszolás, gázgyártás, fűtés vagy a csak erőművekben felhasználható szenek).
A magyar széntermelés közel háromnegyedét a hőerőművek használják fel, második helyen áll a lakossági felhasználás.
1. táblázat - Magyarországi szénmedencék szenének minőségi mutatói
Szénmedence |
Átlag fűtőérték (KJ/kg) |
Hamutartalom %-ban |
Kéntartalom %-ban |
Borsod és Ózd |
9736 |
24,4 |
2,2 |
Dorog |
16885 |
20,2 |
3,5 |
Közép-Dunántúl |
11382 |
23,5 |
2,8 |
Mecseki |
15775 |
43,5 |
3,0 |
Nógrádi |
11238 |
33,9 |
2,6 |
Oroszlányi |
13331 |
25,5 |
3,0 |
Tatabányai |
14576 |
24,4 |
4,3 |
Visontai |
6561 |
22,2 |
1,5 |
Forrás: Magyar Statisztikai Zsebkönyv ’96. KSH. Budapest, 1997.
A széntermelés jövője Magyarországon. A széntermelés jövőjét illetően jelenleg számos bizonytalanság van. Ennek egyik oka, hogy nem alakult még ki határozott, előremutató energiapolitika. A szénkészletek további kitermelése akkor indokolt, ha gazdaságossá tehető:
Elsősorban ott, ahol a termeléssel kapcsolatos kockázatok minimálisra csökkenthetők. Korszerű műszaki megoldásokkal a termelés folyamatossága biztosítható, a környezeti kockázat csökkenthető, a karsztvíz okozta következmények elkerülhetők.
Másodsorban a további fejlesztés döntően a nagy készletekkel rendelkező szénelőfordulásokban történhet, ahol korszerű, jól gépesíthető bányák nyithatók.
Az előzőekben leírtak ellenére a magyarországi szénbányászat teljes vagy esetleges megszüntetése sok vitát vált ki napjainkban is. A hőerőművek üzemeltetése azonban továbbra is hazai szenet igényel.
A szénhidrogének – a kőolaj és a földgáz – a világ energiagazdaságában vezető szerepet töltenek be. A kőolaj egyben stratégiai energiahordozó is, mert számos vezető gazdasági hatalom biztonsága függ tőle. A kőolajkészletek és egyben a kitermelés is – bár az előfordulások száma nagy – néhány meghatározó jellegű térségre koncentrálódik, ezek: Közép-Kelet (Szaúd-Arábia, Irak, Kuvait, Irán, Egyesült Arab Emirátusok stb.), Oroszország (a Volgától keletre, elsősorban Nyugat-Szibériában), Kazahsztán, Észak-Amerika (Egyesült Államok, Mexikó és Kanada), Latin-Amerika (Venezuela), Észak-Afrika (Líbia, Algéria), az Északi-tenger alatti olajmezők (Nagy-Britannia, Norvégia). A felsorolt térségek és a Távol-Kelet egyben nagy kőolajexportálók is (kivéve Egyesült Államokat).
A kőolaj importja szintén néhány nagy térségre koncentrálódik, mint az Egyesült Államok, Brazília, Németország, Franciaország, Olaszország, Japán.
A földgáz kitermelésének jelentős része a kőolajtermelő térségekre összpontosul, a kőolajjal együtt vagy attól elkülönülve. A legnagyobb termelő Oroszország. Jelentős kitermelés folyik az Egyesült Államokban, Kanadában, Algériában, az Északi-tenger alatti földgázmezőkön (Nagy-Britannia, Hollandia, Norvégia). A földgáz világkereskedelme a kőolajhoz viszonyítva kevésbé jelentős. Legnagyobb importőr Európa, ahová csővezeték-rendszereken keresztül Oroszországból és az Északi-tenger alatti földgázmezőkről, ill. különleges tankhajókon (hűtött állapotban, kb. -160 °C-on) folyékony állapotban érkezik Algériából és a Közép-Keletről a földgáz.
A kőolaj azért tekinthető stratégiai energiahordozónak, mert a világpiaci ára rendkívül érzékenyen reagál a világpolitika eseményeire. A termelésben, szállításban, finomításban és elosztásban továbbra is a nagy nemzetközi monopóliumok– elsősorban Egyesült Államok – súlya jelentős.
Az 1973-as arab-izraeli háború után előállt rendkívüli helyzetben megerősödött a nemzetközi olajkartell, az OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries), amely 12 olajexportáló országot (arab államokat), Iránt és a többi más olajexportáló fejlődő országot tömöríti. Az OPEC rendkívül magasra emelte az olajárakat, ami nemzetközi energiaválságot idézett elő.
A magas olajárak később estek, mert a kereslet csökkent vagy stagnált. A 80-as évek elején az Északi-tenger alatti brit és norvég termelés felfutott, az OPEC-hez nem tartozó nagy exportőrök (pl. Mexikó) növelték kitermelésüket. A kereslet viszonylagos csökkenését elősegítette, hogy a vezető tőkés ipari országok korszerűsítették energiafogyasztó berendezéseiket (pl. a gépkocsikat). Mindezek következtében az olajárak hosszú időn keresztül stabilan 17-19 $/hordó = barrel = 158,89 l alakultak. A 2000-es évek elején ez az érték 25-35 $ között mozog. 2008 nyarára 142 $-ra emelkedett. Az OPEC az esetleges olajáreséseket a kínálat csökkentésével, kitermelési kvótákkal igyekezett kivédeni. Az OPEC országok a világ kőolajexportjának kb. 60%-át adják, a világpiacon olajáraik meghatározók. A földgáz ára általában fűtőérték arányosan követi az olaj árát.
A kőolaj un. primer energiahordozó, felhasználása másodlagos energiahordozóként, olajfinomítványok formájában nyer alkalmazást (benzin, dízelolaj, – háztartási és nehéz fűtőolaj, az utóbbit elsősorban hőerőművek és kazánok fűtésére használják). A földgáz döntő hányadát viszont elsődleges energiahordozóként tüzelik el (háztartások, hőerőművek, ipari kazánok). Mindkét szénhidrogénfajtának igen nagy a vegyipari felhasználása is (petrokémia). A szénhidrogének fogyasztásának gyors növekedése és a világ energiamérlegében a vezető helyre kerülésének okai a következőképpen foglalhatók össze:
a sokoldalú felhasználás (adottságainak, magasabb fűtőértékének köszönheti a korlátozottabb használhatóságú szénnel szemben);
a tőkeigényes kutatás és termelésbe állítás után a kitermelés költségei fajlagosan alacsonyak;
a szállítás egyszerűsége (a kőolaj, a finomítványok, avagy a földgáz nagyméretű tankhajókon és csővezetékeken keresztül olcsón szállíthatók).
A magyarországi szénhidrogén termelés. Magyarország földtani felépítése, szerkezete kedvezett annak, hogy a különböző tengeri üledékek képződése közben szénhidrogén-telepek keletkezzenek. A harmadkorban létrejött hazai előfordulások száma jelentős, de a készletek többnyire csekélyek és csak kevés olyan előfordulás van, ahol a készletének nagysága gazdaságossá teszi a kitermelést.
A szénhidrogének fontosságára utal, hogy az elmúlt évtizedekben széleskörű geofizikai és geológiai kutatások folytak, amelyek eredményeként az ország területének 70%-a már fúrásokkal megkutatott. Több fontos új lelőhelyet is sikerült felkutatni (pl. Dél-Alföld), viszont kevésbé van remény további nagyobb lelőhelyek felfedezésére (esetleg a nagyobb mélységekben). A magyar kőolajok jó minőségűek. Termelésükre és behozatalra a 2. táblázat világít rá.
A kőolajtermelés területi megoszlása Magyarországon a következő:
Algyő-Szeged-Kiskundorozsma (a termelés 70%-a),
a Duna-Tisza-köze déli részén, Kiskunhalas térsége (a termelés 7%-a),
Délnyugat-Dunántúl Budafa-Kiscsehi-Lovászi Zalakaros térsége könnyű olajokkal és Nagylengyel térsége sűrűbb olajjal (a termelés 11%-a),
a fennmaradó 12% pedig elszórtan az ország különböző részein.
2. táblázat - A szénhidrogének termelése és behozatala
Megnevezés |
1980 |
1988 |
1994 |
1999 |
2007 |
Kőolajtermelés (ezer tonna) |
2031 |
1947 |
1631 |
1243 |
840 |
Földgáztermelés (millió m3) |
6142 |
6272 |
5564 |
3693 |
2650 |
Kőolaj import (ezer tonna) |
8336 |
7262 |
5821 |
5933 | |
Földgáz import (millió m3) |
4045 |
5371 |
5063 |
8704 |
Forrás: Magyar Statisztikai Zsebkönyv ’99. KSH. Budapest, 2000.
A hazai földgáznak többféle geológiai előfordulása ismert, így:
a sapkagáz: a kőolajtelep felett elhelyezkedő, azzal hidrodinamikai kapcsolatban álló gáz (40%);
az oldott gáz: a kőolajtelepeken oldott (elnyelt) gáz, ami a kitermelés során az olajtól szétválasztható (6%);
a szabad gáz: a kőolajtelepektől függetlenül helyezkedik el (54%).
Amíg az előbb említett gázelőfordulások közül az első kettő az olajjal összefüggő gázok, addig a szabadgáz független a kőolajtelepektől, önállóan földrajzilag is elkülönül azoktól. A hazai földgáz minősége jó. A földgázból értékes kondenzátumok választhatók le (propán, bután, gazolin).
A hazai földgáztermelés területileg kevésbé egységes, mint a kőolajtermelés, ez a szabadgáz-előfordulások nagy számának is köszönhető. A kitermelő területek megoszlása a következő:
Algyő (a termelés 40%-a),
Üllés (a termelés 15%-a),
Martfű, Gyomaendrőd, Kisújszállás ( a termelés 17%-a),
Hajdúszoboszló (a termelés 7%-a),
Kiskunhalas-Szank-Zsana (a termelés 10%-a).
Dél-Dunántúlon elszórtabban található, döntően kisebb szabadgáz előfordulások kitermelése:
Görgeteg-Babócsa, Mezőcsokonya, Vízvár, Lovászi (a termelés 3%-a),
elszórtan 8%.
A kőolajtelepeket az olajfinomítókkal, a földgáztelepeket a fő felhasználó körzetekkel csővezetékek kötik össze, ezenkívül az olajfinomítványoknak külön csővezetékeik vannak. Ezzel a korszerű szállítási móddal a szállítási költségek jelentősen csökkentek.
A szénhidrogének kitermelése széles körű felhasználási lehetőségei és környezetkímélőbb hatása miatt elsőrendű gazdasági érdek. Annak ellenére, hogy a hazai termelés összességében a szükségletek egy részét tudja kielégíteni, a magas világpiaci árak miatt járul hozzá nagy mértékben az ország energiaellátásához. Gazdaságosságuk közvetlen és közvetett módon mérve felülmúlja a hazai szénféleségekét. Az ipari készletek azonban hosszú távú ellátást nem tesznek lehetővé. Mindkét szénhidrogén esetében a termelés csökkenésére lehet számítani (ami a kőolajnál már megkezdődött).
A szénhidrogén igények a jelenben és a jövőben csak import segítségével fedezhetők. A magyar import sokáig kizárólagos ellátója az egykori Szovjetunió volt. A szállítás a KGST közös és kétoldalú, magyar-szovjet olaj- és földgázvezetékeken történt. Ezenkívül Magyarország az orosz termelési beruházásokhoz jelentős tőkebefektetéssel is (Tengiz-Janburg) hozzájárult. Az orosz fél a befektetett tőkét földgázszállítással fizette vissza.
A politikai átalakulás következtében indokolttá vált a szénhidrogén import egyoldalú orientációjának megváltoztatása. Ennek érdekében Győr és az ausztriai Baumgarten között épült csővezeték teremt kapcsolatot a nyugat-európai földgázvezeték-rendszerrel.
Bár a szén-dioxid gáz nem tartozik az energiahordozók közé, földtani elhelyezkedése és kitermelése hasonló azokhoz. A szén-dioxid fontos természeti erőforrás, részben ipari (szárazjég, hűtéshez), részben bányászati célokra használják (az olajkutakba juttatják vissza az olajrétegek kisajtolása érdekében). Magyarország európai viszonylatban a gazdag szén-dioxid-készletekkel rendelkező országok közé tartozik. Az iparinak minősíthető vagyon közel 30 milliárd m3, ami a jelenlegi termelési szint (190 millió m3) mellett több mint egy évszázadra elegendő készletet jelent. A vagyon többsége szabadgáz, átlagosan 86%-os szén-dioxid-tartalommal. A legnagyobb előfordulásai Mihályi-Répcelak a Kisalföldön, Ölbő, Mezőcsokonya, Budafa a Dél-Dunántúlon, Rákócziújfalu Szolnok közelében. Kitermelés Budafán és Mihályi-Répcelakon folyik. Emellett Répcelakon palackozó üzem működik és szárazjég-gyártást is folytatnak.
Magyarországon uránércet Kővágószőlősön (a Mecsek hegységben, Pécs közelében) a földtani ókor végi permi homokkőben fedeztek fel, melynek kitermelése 1995-ben megszűnt. Itt az üledékes eredetű uránium lencsés szerkezetű telepekben dúsult fel. Az érctelepek dőlésben helyezkednek el, ezért a bányászat már megközelíti az 1000 méteres mélységet, ami jelentősen megnöveli a kitermelési költségeket.
Szerepe, jelentősége. Kitermelése az 1950-es évek közepén kezdődött el a magyar-szovjet együttműködési szerződés keretében. A bánya közelében az ércet előzetesen dúsították, majd a meddőanyagok nagy részétől megszabadítva a Szovjetunióba exportálták. Az atomerőművekkel szembeni negatív vélemények miatt az urán iránti igénynövekedés mérsékeltté vált. Az atomerőművekben használatos fűtőelem gyártására, ill. az azt megelőző dúsításra – mivel ahhoz rendkívül nagy tőkeigényű berendezésekre lenne szükség, amit az uránérc geológiai készlete sem tesz indokolttá -, az ország nem vállalkozhat. A paksi atomerőmű fűtőelem-szükségletét ebből adódóan orosz importból fedezik.
Ezen energiaforrás alatt a földkéreg belső hőenergiája értendő. A hőállapot kifejezésére két mutatószámot alkalmaznak, ezek:
A geotermikus mélységlépcső, ami a földkéreg mélysége felé haladva az 1 °C hőmérséklet emelkedéséhez tartozó távolságot mutatja méterben. Ennek átlagos földi értéke 30-33 m, a Kárpát-medence alatt ez az érték 17-25 m.
A geotermikus gradiens, ami egységnyi mélységnövekedéshez tartozó hőmérséklet-emelkedéssel egyenlő. Ennek földi értéke 30-33 °C/km. Magyarország alatt ez az érték 42-56 °C/km.
A feltételezések szerint a Kárpát-medence alatt a földkéreg vékonyabb, ezért kedvezőbbek az előbb ismertetett értékek. Ezeknek az adottságoknak a következtében 3000 m alatti mélységben a hőmérséklet meghaladja a 160 °C-t. A geotermikus energiát a Föld mélyében levő vízkészlet reprezentálja, azaz a jelenlegi technikai feltételek mellett a geotermikus energiát csak a mélységben lévő vizek kiemelésével lehet felhasználni. Ugyanis a hazai mélységi tartományokban a különböző rétegekben, víztartó vagy karbonátos kőzetekben rendkívül nagy vízkészlet helyezkedik el.
A magyarországi kitermelés és felhasználás. A korábban is ismert hévízforrások mellett az olaj- és földgázfurások során nagy számú hévízlelőhelyet tártak fel, amelyek döntő hányada kihasználatlan.
A jelenlegi hévízkitermelés napi fél millió m3, aminek összesített fűtőértéke (teljes hőkihasználás esetén) egy millió tonna kőolaj fűtőértékével azonos. Jelenleg a kitermelés a tárolt hőenergiának csak mindössze 73 milliomod része.
A működő hévízforrások gyógyfürdőket látnak el, lakótelepeket, kisebb üzemeket, irodákat fűtenek, a mezőgazdaságban üvegházak fűtésére használják. A mélységi hévízkészlet 50%-a a Dél-Alföld, 20%-a az Észak-Alföld alatt található.