Dr. Dömsödi János (2010)
Nyugat-magyarországi Egyetem
A negyedik fejezet a különböző tájrendezési (tervezési) formákat rendszerezi.
A sokféle tervezési forma egyike pl. a birtokrendezés is, amelynek sok esetben (a műszaki, jogi, ill. az ingatlan-nyilvántartással szorosan összefüggő adatrendszere következményeképpen) koordináló szerepe lehet a különböző célú, jellegű területrendezésekben, fejlesztésekben. Megállapítható, hogy maga a tájrendezés is valójában a „klasszikus” birtokrendezések, tagosítások, telkesítések időszakából eredeztethető.
A fejezet részletesebben tárgyalja azokat a tájrendezési, tervezési formákat, amelyek gyakran részét képezik a birtokrendezési terveknek (pl. környezeti hatásvizsgálat, melioráció, vízrendezés, fásítás, művelési ág változás).
Önellenőrző kérdések.
Ismertesse a környezeti hatásvizsgálat lényegét, tájrendezési vonatkozásait!
Ismertesse a „területrendezési” (általános rendezési); a „tájrendezési tanulmány” tervezési formákat!
Ismertesse a meliorációs tervek tájrendezéshez, birtokrendezéshez kapcsolódó szempontjait!
Ismertesse a fásítási, erdőtelepítési tervek tájrendezéssel, birtokrendezéssel (környezetfejlesztéssel) kapcsolatos szempontjait!
Ismertesse a művelési ág változási tervek tájrendezéssel, birtokrendezéssel kapcsolatos szempontjait!
Ismertesse a bányahelyek, hulladéklerakó helyek tájrendezési, birtokrendezési vonatkozásait!
Gyakorló feladatok.
Végezze el egy kistájegység, ill. terület vizsgálatát (adatgyűjtéseit); tájanalízis alapján végezzen tájdiagnosztikai vizsgálatokat, tegyen megállapításokat, javaslatokat a területrendezésre!
Az első feladat eredményeit kapcsolja össze a terület földhasználatával: a földrészletek, birtoktestek, művelési ágak szerkezetének vizsgálatával, korszerűsítési lehetőségeivel!