Dr. Juhász Lajos (2008)
Debreceni Egyetem a TÁMOP 4.1.2 pályázat keretein belül
Az aláíró államok kötelezték magukat a világörökségnek nyilvánított értékek különös védelmére, ezt szolgáló szervezet létesítésére és fenntartására, valamint működtetésére, tudományos, műszaki, jogi, pénzügyi gondoskodásra, tartózkodásra minden kártételtől, s a fenti célok megvalósítása érdekében nemzetközi együttműködésre és kölcsönös segítségnyújtásra.
A világörökség értékeinek felügyeletére az ENSZ Nevelésügyi Tudományos és Kulturális Bizottsága (UNESCO) keretében állandó kormányközi bizottságot hoztak létre "Világörökség Bizottsága" elnevezéssel.
A Világörökség Bizottsága és az egyezményben részes államok jegyzéke alapján elkészíti a "Világörökség Jegyzéke" listát, a kulturális, és a természeti értékekre vonatkoztatva az ellenőrzés és a felügyelet hatékonyságának biztosítására.
Világörökségi kategóriák (2007-től):
Kulturális örökség
Természeti örökség
"Vegyes" világörökségi helyszínek
A kitűzött feladatok pénzügyi feltételeinek biztosítására az egyezmény "Világörökségi Alap"-ot hozott létre. Ez alacsony kamatú, hosszú lejáratú, vagy teljesen kamatmentes kölcsönnel, akár vissza nem fizetendő támogatással segíti az egyezményt aláírt államokat a Világörökség megőrzésében.
Az egyezményhez Magyarország 1985. június 15-én csatlakozott. Magyarországi világörökség értékek:
Budai vár a Duna-part panorámájával (1987)
Hollókő (1987)
Aggteleki és Szlovák- karszt barlangjai (Magyarország–Szlovákia közösen, 1995)
Pannonhalmi Apátság (1996)
Hortobágy és a Tisza-tó (1999)
Pécs, ókeresztény sírkamrák (2000)
Fertő táj (Magyarország–Ausztria közösen, 2001)
A tokaji történelmi borvidék (2002)
A budapesti Andrássy út épületegyüttese (2001)