Dr. Juhász Lajos (2008)
Debreceni Egyetem a TÁMOP 4.1.2 pályázat keretein belül
Tartalom
Magyarország növényvilága európai szinten is kiemelkedő gazdagságú. A hazánkban előforduló mintegy 3 000 növényfaj az ország viszonylagos kis kiterjedése ellenére a Kárpát-medencére jellemző számos klimatikus hatással is magyarázható. A magasabb rendű, edényes növények ismert fajszáma 2 200. A jelenlegi flóra összetételét a kontinentális, atlantikus, szubmediterrán és közép-európai flóraelemek határozzák meg. A flórafejlődés időszakát mintegy 70 ezer évvel ezelőttől tudjuk pontosabban nyomon követni, amely megismerését a különböző tudományos módszerek közül leginkább a pollenanalízis segítette. A különböző klimatikus hatásokon kívül a flóra gazdasága a -Kárpát-medence elszigeteltségével is magyarázható, hiszen számos bennszülött növényfaj is jellemző az ország területén. Növényföldrajzilag a Pannóniai flóratartomány számos flórajárásra és flóravidékre tagolható. Életföldrajzilag a Kárpát-medence a Pannon-régiót alkotja, aminek elhatárolását a sajátos növényvilága is indokolhatja.
A növényfajok védelmével kapcsolatos összegzésünk jobb megértéséhez néhány fontosabb fogalom:
Flóra: egy nagyobb terület növényzete
Vegetáció: a tájat meghatározó, a felszínt borító növényzet összessége
Klímazonális társulás: az éghajlati zónának megfelelő növényegyüttes (pl.: közép-európai bükkös 600 méter felett)
Intrazonális társulás: a zonális társulásoktól valamely ok miatt (pl.: talajtani, víztani) eltérő növénytársulás (pl.: alföldi tölgy-kőris-szil ligeterdő)
Extrazonális társulás: eltérő mikroklimatikus viszonyok miatt a társulás jóval alacsonyabb magasságban jelenik meg. (pl.: alföldi bükkösök)