Szaktudás Kiadó Ház ZRt. (2008)
Szaktudás Kiadó Ház ZRt. a TÁMOP 4.1.2 pályázat keretein belül
Tartalom
1993. évi CXIV. törvény az állattenyésztésről
Az Országgyűlés annak érdekében, hogy a gazdasági célú állattenyésztés biztosítsa a piacképes, minőségi állati termék előállítás genetikai. hátterét; segítse hazánk részvételét a nemzetközi szakmai, kereskedelmi együttműködésben; szolgálja a kiváló, nagy termelőképességű, gazdaságos fajták, hibridek fenntartását, fejlesztését, elterjesztését, továbbá a magyar állattenyésztés történelmi múltjához tartozó állatfajták megőrzését, a következő törvényt alkotja.
A törvény célja:
elősegítse a magas színvonalú tenyésztői tevékenység folytatását;
az állatok tenyész- és haszonértéküket, genetikai sokféleségüket megőrizzék, illetve az állattenyésztésben alkalmazott tenyésztési módszerek feleljenek meg a környezet és természetvédelmi, állami, piaci, valamint állategészségügyi követelményeknek;
javuljon az előállított állati termék minősége, előállításának gazdaságossága és versenyképessége;
hosszú távon megőrizhetők legyenek a nemzeti értéket képviselő fajták génjei, egyedei, illetve azok csoportjai, genetikai sokféleségük;
biztosítsa a nemzetközi előírásokhoz való alkalmazkodást.
Védett őshonos állatfajták, veszélyeztetett fajták
A védett őshonos fajták jelentős genetikai értéket képviselnek, eredeti állapotú megőrzésük, nemzeti érdek és állami feladat, melynek végrehajtásáról a minisztérium - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, a tenyésztési hatóság és más szervek bevonásával - gondoskodik.
Őshonosságuk miatt védett állatfajtáknak kell tekinteni azokat a fajtákat, amelyek Magyarország természetföldrajzi környezetében, alakultak ki, illetőleg tartásuknak, tenyésztésüknek történet hagyománya van.
A védett őshonos fájták tartásához jogszabályban meghatározott módon és feltételekkel az állam támogatást ad.
A magas genetikai értéket képviselő, veszélyeztetett helyzetbe került fajták állományait védeni keli, ehhez az állam külön jogszabályban meghatározott módon és feltételekkel támogatást adhat.
A tenyésztési hatóság eljárása során - az üzem számára előírt állategészségügyi és járványvédelmi előírások betartása mellett - minden olyan helyen, ahol a törvény hatálya alá tartozó állatfajt tartanak, forgalmaznak, állati szaporítóanyagot előállítanak, tárolnak, forgalmaznak és felhasználnak:
ellenőrzést végezhet, vizsgálat céljára - jogszabályban meghatározott mértékben - térítésmentesen termék- és vérmintákat vehet;
betekinthet tenyésztési dokumentumokba, valamint a működéssel összefüggő bizonylatokba;
állatot felvezettethet;
méhészet esetében kaptárt bonthat.